MojAndroid

Už dlhšiu dobu je známe, že trh smartfónov zaznamenal v posledných mesiacoch mierny pokles predajov. Analytická spoločnosť Counterpoint teraz prichádza so štatistikou predajov smartfónov za minulý rok, ktorá ukazuje jeden zaujímavý jav. Zatiaľ čo celkové predaje mierne poklesli, predaje prémiových smartfónov naopak stúpli, a to až o 18 percent.

Analytická spoločnosť rozdelila smartfóny podľa ich veľkoobchodných cien na lacné smartfóny s cenou pod 200 dolárov, strednú triedu s cenou od 200 do 400 dolárov a prémiové smartfóny s cenou vyššou ako 400 dolárov. Prémiové smartfóny sú následne rozdelené ešte do troch podkategórii. Celkový pokles predajov bol 3 %, a to hlavne kvôli poklesu predajov lacných smartfónov, ktorý bol skoro 10 %. Predaj smartfónov strednej triedy stúpol o 1 %.  V prípade prémiových smartfónov bol nárast spomínaných 18 %. V tejto kategórii má hlavný 51% podiel spoločnosť Apple. Nasleduje Samsung s 22% podielom a Huawei s 10% podielom. V podkategórii cenovo dostupných prémiových smartfónov s cenou od 400 do 600 dolárov bola opäť najpredávanejšia spoločnosť Apple, ale veľký skok zaznamenala aj značka OnePlus. Applu sa darilo aj v podkategórii štandardných prémiových smartfónov s cenou 600 až 800 dolárov, ale najväčšiu dominanciu má v podkategórii ultra prémiových smartfónov s cenou nad 800 dolárov. Patrí mu tam až 80 % trhu a zvyšok si uchmatol Samsung, ktorého vlajkový model Galaxy Note 9 je jediná cenovo podobná konkurencia pre najdrahšie modely Applu.

Náš tip
Predaje smart reproduktorov vzrástli v poslednom štvrťroku o 197 percent
30.1.2019
Zdroj: AndroidAuthority

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+