MojAndroid

Česká obchodná inšpekcia (ČOI) vyhodnotila a zverejnila kontroly zamerané na bezpečnosť USB nabíjačiek. Podľa nich v priebehu minulého roku skontrolovala 32 USB nabíjačiek a pri 11 z nich zistila nedostatky. Už predtým oznámila, že v jednom prípade USB nabíjačku dokonca zakázala, pretože bola životu nebezpečná. Z trhu boli nakoniec stiahnuté celkovo dve nabíjačky. Na kontrolu upozornil portál Žive.sk.

ČOI skontrolovala 32 nabíjačiek a 2 z nich sa ukázali ako nebezpečné

Česká obchodná inšpekcia uskutočnila v roku 2022 celkom 31 kontrol u 26 distribútorov a 5 výrobcov. Skontrolovaných bolo celkovo 32 USB nabíjačiek a inšpektori ČOI zistili nedostatky v prípade 11 výrobkov.

ČOI tiež odobrala 7 nabíjačiek na odborné laboratórne preskúšanie. V 2 prípadoch analýza rizík preukázala vážne bezpečnostné riziko. Tieto nabíjačky boli stiahnuté z trhu a po spracovaní potrebnej dokumentácie budú odovzdané do databázy nebezpečných výrobkov Safety Gate. Česká obchodná inšpekcia za zistené nedostatky uložila za menšie nedostatky zatiaľ 7 pokút príkazom na mieste v celkovej hodnote 51-tisíc českých korún.

V ďalších prípadoch sa o pokute rozhoduje v správnom konaní a čaká sa na nabitie právoplatnosti. Výsledky kontrolnej akcie zameranej na USB nabíjačky potvrdzujú, že v tretine prípadoch sa vyskytujú nedostatky ako technického, tak aj administratívneho charakteru. Česká obchodná inšpekcia bude v kontrolách dôsledne pokračovať aj v nasledujúcich obdobiach.

Určite nepoužívajte túto nabíjačku značky NATEC

Česká obchodná inšpekcia zistila na trhu nebezpečnú nabíjačku NATEC 2,1A 2xUSB, ktorá je v plastovom lôžku a papierovom obale. Na výrobku je uvedené označenie Natec, model: NUC-0995. Pri používaní tejto nabíjačky môže dôjsť vplyvom nedostatočnej izolácie k úrazu elektrickým prúdom.

Náš tip
Séria Samsung Galaxy S23 bude drahšia, poznáme kompletné špecifikácie
18.1.2023

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+