MojAndroid

Spoločnosť SK-NIC, a. s, správca registra domény najvyššej úrovne .sk a domény druhej úrovne org.sk, zverejnila štatistiky, ktoré ukazujú nielen počty registrovaných domén na Slovensku za minulý rok.

Minulý rok sa podarilo prekonať hranicu 450 tisíc registrovaných .sk domén

Rok 2022 bol opäť turbulentný v registráciách a výmazoch domén. Napriek tomu celkový počet .sk domén oproti predošlému roku 2021 opäť vzrástol. Pomer obľúbenosti domácej domény je na slovenskom internete oproti priemeru okolitých krajín a aj celej Európy ďaleko vyšší. Zatiaľ čo európsky priemer je niečo nad 50 %, tak až 72,4 % všetkých domén zaregistrovaných Slovákmi má koncovku .sk.

Vývoj počtu .sk domén v jednotlivých mesiacoch | Zdroj: sk-nic.sk

Zvyšných 28 % tvoria ostatné ccTLD a gTLD koncovky (.com / .org / .info a podobne). Najväčší počet celkových registrovaných .sk domén bolo v novembri a to 455 262. V decembri počet mierne klesol na 454 799. Najväčší skok nastal medzi júlom a augustom, kde sa počet zvýšil o takmer 3 000. Zaujímavé je, že .sk doména je podľa počtu zaregistrovaných domén 51. najväčšia z celkového počtu 340 domén najvyššej úrovne pre krajiny (ccTLD) na svete.

Najčastejšie doménové koncovky registrované Slovákmi | Zdroj: sk-nic.sk

Ďalšie zaujímavé čísla

Štatistika spoločnosti SK-NIC, a. s. však ukazuje aj ďalšie zaujímavé čísla. Vedeli ste, že počet používateľov sociálnej siete TikTok na Slovensku  prekročil  v novembri 1 milión? Najpoužívanejšou sociálnou sieťou je však naďalej Facebook s viac ako 3 miliónmi používateľov. Na druhom mieste je Instagram s 1,5 miliónmi používateľmi.

Minulý rok využívalo internet  91% domácností, a to aj po uvoľnení opatrení a oslabení koronavírusu. Najlepší prístup k internetu majú domácnosti Bratislavskom kraji, kde ho využíva 95,7 % domácnosti. Najhorší k Banskobystrickom kraji (86,4 % domácnosti). Slováci využívali internet hlavne na posielanie emailov, videohovory a nakupovanie cez internet.

Rýchlosť prenosu dát na Slovensku a v 2022 dosiahla max. úroveň 489 GB/s.  Rekord na svete zatiaľ držia Japonci (ale iba ako laboratórny experiment) a to až 319 TB/s. Na .sk doménach bolo v roku 2022 až vyše 22 000 e-shopov, čo je viac, ako kamenných obchodných reťazcov na Slovensku. Počet internetových nákupov sa však po pandémii znížil o 13%.

Náš tip
OnePlus pripravuje svoj prvý tablet

 

 

31.1.2023

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+