MojAndroid

Asi niet človeka, ktorý by dnes nevlastnil aspoň jeden kus výpočtovej techniky. Či sa už jedná o komplet celú zostavu alebo laptop. Pri jej výbere sledujeme najčastejšie dva parametre: výkon a cena. Druhý menovaný parameter je pre nás zrejme ten najrozhodujúcejší. Dá sa však mať v dnešnej dobe nadupaný stroj, no nesiahnuť si pri tom hlbšie do vrecka? Odpoveďou na to môže byť napríklad renovovaná výpočtová technika.

Áno, cena a výkon sú podstatné elementy pri výbere výpočtovej technike, no nemusí ísť nutne iba o ne. Okrem toho je tu jeden závažný problém, ktorý sa týka nás všetkých. Ide o elektroodpad, ktorý každoročne narastá obrovským tempom a pomerne vysoké % z neho tvorí aj použitá výpočtová technika. Presne tá výpočtová technika, ktorú sme si len nedávno kúpili a kvôli tomu, že sme rýchlo potrebovali najnovší model, skončila v “koši”. Dá sa to však riešiť?

Samozrejme, že dá. Odpoveďou na túto otázku je opäť renovovaná výpočtová technika. Určite ste už počuli tiež o slove “udržateľnosť”, ktoré sa dá spojiť nielen s módou, plastami, ale aj s výpočtovou technikou. Práve spomínaná renovovaná výpočtová technika je kľúčom k udržateľnosti. V tomto ponímaní ju zaraďujeme medzi top trendy súčasnosti.

Refurbished – Priekopník v renovovanej technike

Možno sme si zvykli na to, že Slováci len kopírujú úspešný biznis zo zahraničia. Tento raz sme však narazili na výnimku. Keď sa bavíme o renovovanej technike, ktorá je na najvyššej úrovni a s kvalitnými službami, je značka Refurbished naozaj priekopníkom v tomto segmente. Porovnávať by sme ju mohli len s malým percentom firiem po celom svete. Ročne dá do obehu cez 35 000, medzi ktorými nájdeme notebooky, desktopy či monitory najznámejších značiek ako HP, Lenovo, Dell alebo Fujitsu-Siemens.

Aj vďaka ich prístupu ku každému zákazníkovi, značka Refurbished prakticky nemá na Slovensku konkurenciu a právom ju môžeme označiť za lídra na našom trhu. Okrem toho, všetky ich produkty sú z kategórie high-end, keďže pracujú len s najvyššími radami spomínaných značiek.

Renovovaná vs. repasovaná

Medzi renovovanou a repasovanou výpočtovou technikou je však zásadný rozdiel, o ktorom veľa ľudí nevie alebo len donedávna nevedelo. Väčšinou sa produkty z oboch kategórií hádzali do jedného vreca, no tomu by malo byť nadobro koniec. Renovovaná je na rozdiel od repasovanej v 100% funkčnom stave, čo v preklade znamená, že nekupujete nič pokazené. Tento mýtus sa značka Refurbished snaží búrať už niekoľko rokov a musíme povedať, že sa jej to naozaj veľmi darí.

Čo sa týka samotnej renovácie, ide o veľmi náročný proces, ktorý podlieha prísnym pravidlám. Každý jeden Refurbished kus prejde rukami odborníkov, ktorý ho niekoľkokrát testujú, vylaďujú a čistia. Len samotný proces čistenia sa  skladá z viacerých fáz od základného až po “leštenie”. Výsledkom je častokrát produkt, ktorý je na nerozoznanie od toho nového.

Jediným rozdielom medzi úplne novou technikou a tou renovovanou, ktorý však nie je pravidlom,  je len pár kozmetických vád, ktoré vznikli bežným používaním. Značka Refurbished si aj tu dáva poriadne záležať na tom, aby ste nedostali mačku vo vreci, a tak každý jeden produkt zaraďuje do tried podľa jeho vizuálnej stránky. Najväčším prekvapením pri kúpe renovovanej techniky je jej cena, ktorá je aj o ⅔ lacnejšia ako v prípade nového stroja.

Záver (Hodnotenie)

Ak hľadáte výkonný a kvalitný stroj za super cenu, značka Refurbished je priam ideálna voľba. Okrem spomínanej ceny nás prekvapila aj 2-ročná záruka, ktorá sa dá dokonca aj predĺžiť, ekologické balenie či nová slovenská lokalizácia na klávesniciach. Čerešničkou na torte pri kúpe Refurbished produktov je pocit, že si nepotešil len a len seba, ale aj životné prostredie, ku ktorému je renovovaná výpočtová technika mnohonásobne šetrnejšia.

3.4.2018

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+