MojAndroid

Moorov zákon platí dnes viac menej stále rovnako ako pred 51 rokmi, kedy ho po prvýkrát vyslovil Gordon Moore. Vtedy vzniklo pravidlo, podľa ktorého malo každé dva roky dôjsť k zdvojnásobeniu počtu tranzistorov v integrovaných obvodoch. Na to, aby sa to podarilo, je potrebné neustále zmenšovať ich základnú “stavebnú” jednotku – tranzistor. Tie sa výrobcom úspešne darí zmenšovať už viac ako 50 rokov. Vďaka nim sme schopní zvyšovať výkon čipov bez zväčšovania ich rozmerov, či dokonca spotreby energie. Výrobcovia však postupne narážajú na limity, ktoré znamenajú zvyšovanie nákladov na vývoj nových procesov výroby.

Hlavným dôvodom sú fyzikálne limity kremíka, ktorý sa pri výrobe čipov používa ako hlavný materiál. Pri ňom bude možné dosiahnuť 10nm, 7-nanometrovú, prípadne ešte 5-nanometrovú výrobu. Pri tej sa však pravdepodobne zmenšovanie zastaví. Podľa  Semiconductor Industry Association, ktorej členmi sú aj IBM a Intel, sa tranzistory v čipoch prestanú zmenšovať už do piatich rokov. Po tomto termíne a dosiahnutí určitých parametrov výroby už nebude finančne výhodné ďalšie zmenšovanie. Pýtate sa, ako budú výrobcovia zvyšovať výkon? K dispozícii majú niekoľko možností. Namiesto zmenšovania tranzistorov a výrobného procesu ako takého, sa budú sústrediť na architektúru. Sľubnou sa javí byť najmä technológia 3D čipov, ktoré by mohli priniesť až 1000 násobné zrýchlenie.

3d-stacked-chip

Nová metóda návrhu procesorov sa spolieha na uhlíkové nanotrubice, ktoré majú podobné elektrické vlastnosti ako kremík a vedcom umožňujú vyrobiť čipy v troch dimenziách. Takýmto spôsobom je možné do jedného čipu na seba doslova naukladať nielen procesory, ale aj pamäť, ktorá je dnes jedným z najväčších “spomaľovačov” pri spracovaní dát (procesor väčšinu času čaká práve na dáta z nej). Samozrejme, vedci sa pri 3D čipoch potýkajú s viacerými problémami najmä vo výrobe, a tak nie je jasné, kedy bude ich distribúcia finančne výhodná aj pre samotných výrobcov. Každopádne, kremíkové tranzistory nebudeme zmenšovať donekonečna, aj preto je len otázkou najbližších rokov, kedy sa na trhu objavia alternatívne riešenia. Jedno je však isté, čipy budú ešte viac zložitejšie a budú vedieť riešiť komplexnejšie a náročnejšie úlohy za oveľa kratší čas.

via: engadget

25.7.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+