MojAndroid

V Detroite to na výstave Auto Show nežije len novými nadupanými modelmi automobilov, ale ukázali sa tu aj iné typy technológií. Napríklad taká virtuálna realita. Spoločnosť Toyota tu totiž predstavila simuláciu toho, čo na ceste môže nastať vo chvíľach, ak je vodič príliš roztržitý. Ide o tréningový simulátor pre teenagerov s názvom “TeenDrive365” Oculus Rift. Vďaka okuliarom s virtuálnou realitou a trochu strašidelného softvéru si môže jazdec vyskúšať, aké je to “byť vyrušovaný” – posadíte sa do reálneho (i keď stojaceho) auta a po nasadení si okuliarov vám vďaka Oculusu prúdi pred očami cesta. Celé sa to však postupne začína stupňovať tým, že vám krok za krokom vo virtuálnej realite pribúdajú rôzne vyrušenia: hlasnú hudbu dopĺňa zvoniaci telefón, ku ktorému sa časom pridá kamoš, ktorý sa vás snaží donútiť prečítať si textovú správu a… a je tu búračka.

V simulátori sa teenageri nielen snažia naučiť sa ignorovať rôzne vyrušenia, ale zároveň zistiť, čo všetko vám hrozí, ak nevenujete dostatočnú pozornosť ceste. A to pritom nejde len o vašu bezpečnosť, ale aj o bezpečnosť iných ľudí. Ak by sme zašli teoreticky ešte ďalej – časom nám možno vývojári nasimulujú aj brutálne búračky či zrazených chodcov, čo by mohlo vo virtuálnej realite pôsobiť vážne desivo. Krvou zaliate čelné sklo či mŕtvy spolujazdec by bol snáď silným varovným prstom pre všetkých.

Mimochodom, kým iné simulátory využívajú premietanie na obrazovkách predstavujúcích sklo, pomocou Oculusu je to celkom iný zážitok a systém detekuje i to, či máte hlavu otočenú tam kam treba. Zistí sa tak, či dávate pozor na cestu.

Zdroj: theverge.com

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+