Určite sa medzi nami nájdu ľudia, ktorí neodolali niektorému z povianočných internetových výpredajov a z e-shopu si zakúpili nejaký tovar. Čo však v prípade, ak si to z nejakého dôvodu rozmysleli a kúpený výrobok už nechcú, prípadne si ho prezreli, vyskúšali a nespĺňa ich predstavy? Nič nie je stratené, podľa zákona existuje možnosť vrátiť predajcovi tovar zakúpený cez internet do 7 pracovných dní.
Vzťah medzi predávajúcim a kupujúcim v takomto prípade upravuje zákon č. 108/2000 Z. z. o podomovom predaji a zásielkovom predaji v znení neskorších právnych predpisov. Podľa § 12 zmieneného zákona má kupujúci pri tejto forme predaja právo bez uvedenia dôvodu odstúpiť od zmluvy do siedmich pracovných dní od prevzatia tovaru, alebo od uzavretia zmluvy o poskytnutí služby. Predávajúci je zároveň pred uzatvorením zmluvy povinný poučiť spotrebiteľa o jeho práve odstúpiť od nej.
Odstúpením od zmluvy sa táto od začiatku zrušuje a predávajúci je povinný vrátiť spotrebiteľovi v lehote najneskôr 15 dní odo dňa odstúpenia od zmluvy cenu zaplatenú za tovar alebo za službu, prípadne preddavok, ktorý spotrebiteľ uhradil za tovar alebo za službu a to vrátane nákladov, ktoré spotrebiteľ vynaložil v súvislosti s objednaním tovaru alebo služby. Náklady na vrátenie tovaru znáša spotrebiteľ len v tom prípade, ak výrobok plne zodpovedal kvalitatívnym požiadavkám a nebol chybný.
Existujú však aj viaceré výnimky, kedy spotrebiteľ od zmluvy odstúpiť nemôže (resp. iba v prípade, že sa na tom dohodne s predávajúcim). Medzi tieto výnimky patrí napríklad poskytovanie služieb, ak sa začali plniť so súhlasom spotrebiteľa už pred uplynutím lehoty na odstúpenie, predaj tovaru zhotoveného podľa osobitných požiadaviek, alebo tovaru určeného pre jedného spotrebiteľa. Vrátiť nemožno ani tovar, ktorý rýchlo podlieha skaze, alebo ho nie je možné vrátiť vzhľadom na jeho vlastnosti. Medzi ďalšie výnimky patria aj noviny, časopisy, periodická tlač, audiovizuálne diela, zvukové, či zvukovo-obrazové záznamy umeleckých výkonov alebo multimediálne diela, ktoré spotrebiteľ rozbalil.
V súvislosti s odstúpením od zmluvy je dôležité spomenúť, že ustanovenie o sedemdňovej lehote na vrátenie tovaru bolo do spomínaného zákona zakomponované, nakoľko zákazník pri tomto type predaja nemá možnosť si výrobok prezrieť a vyskúšať. Tovar, ktorý bol zakúpený z e-shopu, je teda možné doma vyskúšať obdobne ako pri nákupe v klasickom obchode, neznamená to však, že ho budeme niekoľko dní používať a až potom sa ho rozhodneme vrátiť.
Treba tiež mať na pamäti, že sedemdňová lehota, ktorá plynie od doručenia tovaru, sa ráta v prípade vrátenia poštou či kuriérom do termínu jeho odoslania zákazníkom. Podstatný je teda dátum, kedy ho odošlete, nie dátum, kedy si ho obchod preberie. Tovar je predávajúcemu potrebné zaslať ako klasickú zásielku, v žiadnom prípade nie na dobierku.
Postup pri odstúpení od zmluvy
Konkrétny postup pri odstúpení od zmluvy zvyknú mať e-shopy uvedené v obchodných podmienkach a môže sa v detailoch líšiť, takže je vhodné si ich pred vrátením tovaru podrobne prečítať. Bežne sa však vyžaduje odstúpenie od zmluvy písomnou formou, buď zaslaním mailu na oficiálnu mailovú adresu predávajúceho, alebo klasickým listom poštou. Niektoré e-shopy majú na svojej stránke pre takéto prípady priamo formulár, ktorý zákazník vyplní. V odstúpení sa uvádza identifikácia kupujúceho a objednávky (číslo a dátum objednávky, číslo faktúry či dodacieho listu, špecifikácia tovaru, atď). Potrebné je tiež uviesť spôsob vrátenia peňazí zo strany predávajúceho kupujúcemu (na účet, prípadne poštou).
Tovar je možné vrátiť poštou, kuriérom, prípadne sa dohodnúť aj na osobnou vrátení. Vrátený tovar nesmie byť poškodený či opotrebovaný, musí byť vrátený v pôvodnom originálnom obale, obsah balenia musí byť kompletný, vrátane všetkých dokumentov (návod, príručky, záručný list, atď.)
Ak máte konkrétne skúsenosti s vrátením tovaru z e-shopu v sedemdňovej lehote, budeme radi, ak sa o vaše skúsenosti podelíte v komentároch.