MojAndroid

Určite sa medzi nami nájdu ľudia, ktorí neodolali niektorému z povianočných internetových výpredajov a z e-shopu si zakúpili nejaký tovar. Čo však v prípade, ak si to z nejakého dôvodu rozmysleli a kúpený výrobok už nechcú, prípadne si ho prezreli, vyskúšali a nespĺňa ich predstavy? Nič nie je stratené, podľa zákona existuje možnosť vrátiť predajcovi tovar zakúpený cez internet do 7 pracovných dní.

Vzťah medzi predávajúcim a kupujúcim v takomto prípade upravuje zákon č. 108/2000 Z. z. o podomovom predaji a zásielkovom predaji v znení neskorších právnych predpisov. Podľa § 12 zmieneného zákona má kupujúci pri tejto forme predaja právo bez uvedenia dôvodu odstúpiť od zmluvy do siedmich pracovných dní od prevzatia tovaru, alebo od uzavretia zmluvy o poskytnutí služby. Predávajúci je zároveň pred uzatvorením zmluvy povinný poučiť spotrebiteľa o jeho práve odstúpiť od nej.

Odstúpením od zmluvy sa táto od začiatku zrušuje a predávajúci je povinný vrátiť spotrebiteľovi v lehote najneskôr 15 dní odo dňa odstúpenia od zmluvy cenu zaplatenú za tovar alebo za službu, prípadne preddavok, ktorý spotrebiteľ uhradil za tovar alebo za službu a to vrátane nákladov, ktoré spotrebiteľ vynaložil v súvislosti s objednaním tovaru alebo služby. Náklady na vrátenie tovaru znáša spotrebiteľ len v tom prípade, ak výrobok plne zodpovedal kvalitatívnym požiadavkám a nebol chybný.

e-shop nákup

Existujú však aj viaceré výnimky, kedy spotrebiteľ od zmluvy odstúpiť nemôže (resp. iba v prípade, že sa na tom dohodne s predávajúcim). Medzi tieto výnimky patrí napríklad poskytovanie služieb, ak sa začali plniť so súhlasom spotrebiteľa už pred uplynutím lehoty na odstúpenie, predaj tovaru zhotoveného podľa osobitných požiadaviek, alebo tovaru určeného pre jedného spotrebiteľa. Vrátiť nemožno ani tovar, ktorý rýchlo podlieha skaze, alebo ho nie je možné vrátiť vzhľadom na jeho vlastnosti. Medzi ďalšie výnimky patria aj noviny, časopisy, periodická tlač, audiovizuálne diela, zvukové, či zvukovo-obrazové záznamy umeleckých výkonov alebo multimediálne diela, ktoré spotrebiteľ rozbalil.

V súvislosti s odstúpením od zmluvy je dôležité spomenúť, že ustanovenie o sedemdňovej lehote na vrátenie tovaru bolo do spomínaného zákona zakomponované, nakoľko zákazník pri tomto type predaja nemá možnosť si výrobok prezrieť a vyskúšať. Tovar, ktorý bol zakúpený z e-shopu, je teda možné doma vyskúšať obdobne ako pri nákupe v klasickom obchode, neznamená to však, že ho budeme niekoľko dní používať a až potom sa ho rozhodneme vrátiť.

Treba tiež mať na pamäti, že sedemdňová lehota, ktorá plynie od doručenia tovaru, sa ráta v prípade vrátenia poštou či kuriérom do termínu jeho odoslania zákazníkom. Podstatný je teda dátum, kedy ho odošlete, nie dátum, kedy si ho obchod preberie. Tovar je predávajúcemu potrebné zaslať ako klasickú zásielku, v žiadnom prípade nie na dobierku.

Postup pri odstúpení od zmluvy

Konkrétny postup pri odstúpení od zmluvy zvyknú mať e-shopy uvedené v obchodných podmienkach a môže sa v detailoch líšiť, takže je vhodné si ich pred vrátením tovaru podrobne prečítať. Bežne sa však vyžaduje odstúpenie od zmluvy písomnou formou, buď zaslaním mailu na oficiálnu mailovú adresu predávajúceho, alebo klasickým listom poštou. Niektoré e-shopy majú na svojej stránke pre takéto prípady priamo formulár, ktorý zákazník vyplní. V odstúpení sa uvádza identifikácia kupujúceho a objednávky (číslo a dátum objednávky, číslo faktúry či dodacieho listu, špecifikácia tovaru, atď). Potrebné je tiež uviesť spôsob vrátenia peňazí zo strany predávajúceho kupujúcemu (na účet, prípadne poštou).

Tovar je možné vrátiť poštou, kuriérom, prípadne sa dohodnúť aj na osobnou vrátení. Vrátený tovar nesmie byť poškodený či opotrebovaný, musí byť vrátený v pôvodnom originálnom obale, obsah balenia musí byť kompletný, vrátane všetkých dokumentov (návod, príručky, záručný list, atď.)

Ak máte konkrétne skúsenosti s vrátením tovaru z e-shopu v sedemdňovej lehote, budeme radi, ak sa o vaše skúsenosti podelíte v komentároch.

3.1.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

 • Matej Domaracký

  Pár rokov dozadu si kamarátka objednala nejaké nohavice z akéhosi pofiderného eshopu, nakoľko boli vraj v dobrej akcii. Boli jej však široké a chcela ich teda vrátiť, predávajúci ju však odbil s tým, že tovar predávaný na akciu nepodlieha možnosti vrátenia. Požiadala ma o radu, keďže vie, že rád študujem legislatívu. Odporučil som jej spýtať sa na časť zákona, paragraf, ktorý poníma niečo také ako nemožnosť vrátenia tovaru, ktorý bol predávaný po zlacnení. Keď mi povedala, že ju upozornili na svoje obchodné podmienky, v ktorých to takto majú, žiadal som odpoveď na to, odkedy sú ich podmienky prioritnejšie než zákony krajiny, v ktorej obchodujú.
  Ich ďalšou odpoveďou bola žiadosť o číslo účtu, na ktoré majú poslať peniaze s poznámkou, že takto peniaze nevracajú, ale teraz urobia výnimku, lebo sa im s ňou nechce naťahovať pre 20 eur :-D

 • Petoss

  Hmm, ste si istí tými 7 kalendárnymi dňami?
  Na iných stránkach je uvádzané do 7 pracovných dní :)

  • Branislav Caban

   Áno, je to 7 pracovných dní, za tú chybu v prvom odseku sa ospravedlňujem. Ďakujem za upozornenie, opravené.

   • jookas

    Asi nie opravene kedze stale je tam 7 kalendarnych dni, dokonca boldom :D

 • Dušan Zervan

  Tak sa teda podelím :) Nakupujem veľmi často, ale skoro všetko sa týka IT a elektroniky – tam som nemal asi nikdy nejaké problémy. Výrazne inak je to s nákupom v iných oblastiach – počnúc nekonečnou dobou dodania, presnosťou vybavenia, ale i vrátením. V zásade nekupujem veci, pri ktorých nie som si istý, že mi vyhovujú (teda napr. žiadne oblečenie len tak “na skúšku”). Ale ak je na to vážny dôvod, napr. mi príde tovar, ktorému práve končí exspirácia, tak to si nenechám.

  Ono s vrátením tovaru asi nikto problém nemá :) Problém môže byť len s vrátením platby zaň. Ja som vrátil určitý tovar hneď v deň doručenia, no predajcovi sa ho akosi nechcelo ani z pošty vyzdvihnúť, musel som to viackrát urgovať (pri doporučenej zásielke je vidieť stav zásielky – sledovanie). Po 7 dňoch čakania na pošte ho konečne vyzdvihol. Má to len jeden háčik – ani po 2 mesiacoch od vrátenia tovaru stále nemám vrátené peniaze.

  • Petoss

   Nepomohla ani SOIka?
   Mne kedysi tiež dnes už neexistujúci e-shop (karman .sk) nemienil vrátiť peniaze, nereagoval na e-maily, ani na telefón, raz sa mi podarilo dovolať z iného čísla a to boli samé sľuby že áno, hneď to posielajú… potom som kontaktoval SOIku a do týždňa boli peniaze na účte :)

   Inak poučenie je asi jasné – kupovať (hoci o niečo drahšie) len v overených e-shopoch, klesá riziko takýchto problémov.

   • Matej Domaracký

    Ak z novospusteného eshopu nikto nič nekúpi, nikdy sa nestane overeným, aj keď môže byť dôveryhodný :)

   • Dušan Zervan

    Nemám žiadne zábrany podať podnet na SOI (neraz som tak spravil, pokladám to priam za občiansku povinnosť pre očistenie podnikania a nie za udavačstvo, ako poniektorí jedinci), ale v tomto prípade som sa rozhodol byť tolerantnejší, pretože predajca sa správal dosť ústretovo k požiadavke k určitej drobnej úprave iného tovaru. Tento článok mi pripomenul nedoriešenú situáciu, tak som dnes opäť volal, že čo je.. a vraj sa pomýlili pri zadávaní platby v čísle účtu (samozrejme neviem, či to tak naozaj bolo alebo je to len výhovorka) – o chvíľu mi konečne peniaze vrátili. Takže to dopadlo dobre.

 • Peter

  pamatam si, ze raz som bol v eshope a jeden zakaznik sa hadal s predavajucim o vratenie penazi za tovar do 7. dni, eshop (sysnet.sk) vravel ze ak si zakaznik objedna tovar a zada OSOBNE PREVZATIE A PLATBU V HOTOVOSTI NA MIESTE v predajni tym padom sa nevztahuje na zakaznika 7 dnova lehota na vratenie penazi, ide ze vraj o klasicky predaj ako v kamennom obchode. ja osobne som sa s tym nestretol, viete mi povedat kto ma pravdu? je dolezita platba za tovar, resp. prevzatie alebo objednanie tovaru? moze si niekto upravit zakon a uplatnovat IBA svoje podmienky?
  dakujem

  • Peter

   zrejme mi asi nikto neodpovie, ze?

   • Dušan Zervan

    Asi nikto prítomný nevie :) Aj mňa by to zaujímal… Logicky by som povedal, že pokiaľ nejde o tovar nejako zabalený (schovaný) v kartónovej krabici, teda že kupujúci dostane do ruky rovno jednotlivé produkty, tak nie je dôvod dávať 7 dní na vrátenie, veď si tovar mohol obzrieť, ohmatať a nie je nijako ukrátený. Ale ak je napr. taký televízor / monitor od výrobcu v zapečatenej krabici, kupujúci ho nemohol vidieť, tak tam by právo na vrátenie byť malo.

    • Peter

     a ja som si myslel ze ked niekto tvori clanok bude vediet aj odpovedat na otazky…

 • Maher787

  pokiaľ si dobre pamätám tak od tohoto roku by mala platiť novela zákona ktorá mení pôvodných 7 dní na 14

 • krispin

  Asi mi stale nie je jasne kto znasa naklady na postovne pri takomto vrateni. Ako zaslem tovar naspat ako nevyhovujuci, vrati mi predajca peniaze vratane postovneho(zvycajne sa plati za tovar+ postovne vopred)?

  • Dušan Zervan

   Nie, dopravu/poštovné si musí riešiť ten, kto tovar vracia.

   • Dušan Zervan

    Pardon, som poriadne neprečítal otázku – myslel som poštovné potrebné na vrátenie. Takže k pôvodnej otázke ani ja neviem jednoznačnú odpoveď. Z pohľadu predajcu – ak ide o bežné poslanie poštou za 2-3 €, s tým nemám problém vrátiť, ale napr. doprava počítača kuriérom, to je cca 12 €. Niekedy stála doprava aj 100 € (veľa počítačov) a to už nie je zanedbateľné. Na druhej strane, to už sú zväčša obchody riešené individuálne a tam nie je predpoklad vracania.

+