MojAndroid

Pri výbere mobilného telefónu často zohráva dôležitú úlohu aj jeho samotný vzhľad a ergonómia. Hoci súčasné smartfóny už väčšinou spĺňajú základné požiadavky väčšiny zákazníkov, minimálne majú v súčasnosti aspoň na výber. K dispozícii je napríklad prémiovo spracovaný HTC One (M8) vyrobený z kovu, či Sony Xperia Z2 pokrytá odolným sklom. Z dizajnovo výborne spracovaných zariadení je dobre spomenúť aj iPhone 5S, či nový Huawei  Ascend P7, ktorý je taktiež z časti vyrobený z kovu. Iní výrobcovia, ako Samsung, sa držia zaužívaných praktík a dizajn sa snažia meniť len minimálne. Nie vždy tomu však tak bolo aj v minulosti. Na trh sa dostali rôzne “výtvory”, ktoré svojim vzhľadom častokrát mobilný telefón ani nepripomínali. Do tohto článku sme vybrali niekoľko z nich.

1. Nokia N-Gage

Nokia N-Gage patrí určite medzi raritu a môžeme povedať, že išlo o jeden z prvých pokusov vytvoriť hráčsky mobilný telefón. Nokia však s týmto kúskom veľkú slávu nezožala. Išlo o pomerne veľký a nie príliš ergonomický mobilný telefón, s ktorým ste si mohli zavolať a zahrať nejakú tu hru. V tej dobe bol však ich výber len veľmi obmedzený a spojenie “hernej konzoly” a mobilu sa tak veľmi nepodarilo.

N-Gage-18-194259

2. Nokia 7280

Nokia 7280 bola ako z iného sveta. Na rozdiel od tendenčných mobilov svojej doby prišla s úplne odlišným tvarom a dizajnom, ktorý pripomínal kváder. Tento model Nokie však nebol výnimočný len svojim vzhľadom, ale aj ovládaním, ktoré sa sústredilo do otočného kolieska. Tým sa vytáčali jednotlivé číslice a pohybovalo v menu. Vrcholne nepraktické to bolo najmä pri písaní SMS.

92475-nokia-7280-radio

Zdroj/foto: pcmag

Siemens Xelibri

Spoločnosť Siemens okrem modelu Xelibri v tvare pudrenky predstavila aj niekoľko ďalších dizajnovo unikátnych kúskov, ktoré mobilný telefón ani zďaleka nepripomínali. Mobily z tejto línie boli pre spoločnosť slepou uličkou, nikto ich nechcel, a tak sa po dvoch rokoch pôsobenia na trhu vytratili úplne.

Xelibri_578_ideo

Samsung SGH-E910 Serene (Bang & Olufsen)

O revolúciu sa pokúsila spoločnosť Bang & Olufsen, ktorá v spolupráci so Samsungom vytvorila mobilný telefón Serene, ktorý sa predával za neuveriteľných 1275 dolárov. Svojou konštrukciou a ovládaním pripomínal staré analógové telefóny s otočným vytáčaním čísel.

10_skrin

Telstra TicTalk

Toto čudo vo svojom portfóliu zariadení ponúkal operátor Telstra a bol určený predovšetkým pre deti. Tie mohli volať len na štyri prednastavené čísla. Takéto zariadenia však nemali budúcnosť.

telstra-tictalk_1

LG Chocolate BL40

Tento kúsok prišiel z dielní spoločnosti LG a predtým ako sa dostal do rúk prvých recenzentov spôsobil pomerne veľký rozruch. Na prvý pohľad sa LG Chocolate BL40 javil ako smartfón s dobrou výbavou. Nakoniec sa však ukázalo, že jeho funkcie a najmä použitý OS sú veľmi obmedzené a vôbec neodpovedá svojej cene. Pre tento telefón bol typický najmä predĺžený 4 palcový displej.

LG-Chocolate-BL40

Toshiba G450

Tento kúsok od Toshiby sa taktiež veľmi nepodaril. Tvári sa ako MP3 prehrávač, no fungovať môže aj ako mobilný telefón. V tomto prípade však až po pripojení handsfree súpravy. Navyše, vnútorná pamäť zariadenia mala len 160 MB a volať sa z neho dalo len po dobu dvoch hodín. Výhodou Toshiby G450 bolo, že môže fungovať ako modem.

 7608-G450img3

Vertu Signature Cobra

Mobilný telefón  Signature Cobra od výrobcu luxusných zariadení Vertu patrí určite medzi tie extravagantnejšie mobilné zariadenia. Svojou cenou presiahol sumu 300-tisíc dolárov a jeho hlavným dizajnovým prvkom bola kobra, ktorá pozostávala z dvoch diamantov, dvoch smaragdov a 349 rubínov.

4-vertu_signature_cobra

 Samsung SGH-P300

Tento mobilný telefón Samsungu sa až priveľmi podobá na kalkulačku, za čo si vyslúžil aj umiestnenie v našej TOP 10 najčudnejších a najškaredších mobilných telefónov.  Samsung SGH-P300 bol na trh uvedený koncom roka 2005 a ponúkal telo s hrúbkou len 8,9 mm, 1,8 palcový farebný displej s rozlíšením 220 x 176 px, podporu GPRS a fotoaparát s rozlíšením 1,8 Mpix.

samsungsgh-p300-1356314248-2

Samsung SPH-N270 Matrix

Kto z vás by nepoznal film Matrix, ktorého prvá časť do kín zamierila v roku 1999. Prototyp Matrix telefónu sa objavil aj v tomto filme a nepochybne vzbudil záujem všetkých filmových fanúšikov, pre ktorých ho v roku 2003 vyrobil Samsung. V obmedzenom množstve sa predával prostredníctvom operátora Sprint. Telefón bol 2 cm hrubý a disponoval malým farebným TFT displejom s rozlíšením 128 x 160 px, ktorý sa ukázal po vysunutí telefónneho slúchadla.

Samsung-SPH-N270-Matrix

Samozrejme, na trhu sa v minulosti objavilo niekoľko ďalších zaujímavých modelov mobilných telefónov, ktoré svojim vzhľadom a funkciami nepatrili medzi tie najpodarenejšie. Viete o ďalších, ktoré neboli spomenuté v tomto článku? Dajte nám o nich vedieť v komentároch pod článkom.

19.5.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

20 odpovedí na “Toto je 10 najhoršie a najčudnejšie vyzerajúcich mobilov”

  1. No podla mna ten LG BL40 do tohto prehladu nepatri. Vyzera totiz aj na dnesnu dobu velmi dobre. Ved vlastne podobne vyzeraju dnes vsetky smartfony (siroky display na celej prednej casti). A v tomto clanku hodnotite vyzor, nie funkcie ci operacny system alebo cenu. A podla mna ten fon nevyzera cudne, a uz vobec nie najhorsie…

  2. Co ja viem, ci by som N-Gage hodnotil takto. Ako inak by sa dal urobit telefon ako Gameboy? Technologie boli take, ako boli. To potom tu mozete dat hocijaky telefon, aj NMT telefony od Motoroly, ci Nokie su “divne”. Chapem, ze niektore kusky su dost nevkusne z mojho pohladu, ale zase tam silou mocou davat nieco len preto, ze vtedy bola ina doba :-/

  3. Chválim autora, že si dal námahu spracovať to, na niektoré kúsky som si zaspomínal. Ešte teraz sa smejem, keď si spomeniem na kamaráta, čo po mamke zdedil Siemens Xelibri, čo vyzeral ako púdrenka a bola tam aplikácia na nastavenie menštruačného kalendára. Tak sme mu to tam nastavili :D zlaté časy…

Pridaj komentár

+