MojAndroid

Evernote pred niekoľkými dňami oznámil zdražovanie svojich služieb a ešte väčšie obmedzenia pre neplatiacich používateľov. Možno je preto načase, aby ste sa poobhliadli po iných alternatívach, ktoré sú dostupné zadarmo alebo za nižšiu sumu, no ponúkajú prinajmenšom veľmi podobné portfólio služieb a funkcií. My sme pre vás v našom výbere vybrali 5, o ktorých si myslíme, že stoja za zváženie.

Náš tip
Evernote zdražuje a zavádza ďalšie obmedzenia pre neplatiacich používateľov

SimpleNote

SimpleNote je aplikácia pre poznámky, ktorá je dostupná úplne zadarmo. Poteší vás najmä svojim minimalistickým dizajnom, ktorý sa zapáči skutočne každému. Aplikácia neponúka veľa funkcií a je určená iba na písanie poznámok vo forme textu. Takže, ak patríte medzi tých ľudí, čo si občas potrebujú len tak rýchlo niečo poznačiť alebo zapísať, tak potom je SimpleNote určený práve pre vás. Podporuje tiež synchronizáciu naprieč zariadeniami. Stačí, ak si aplikáciu nainštalujete na Android alebo iOS zariadeniach, prípadne si ju otvoríte online na webe. Jednoduchým prihlásením získate prístup ku všetkým vašim poznámkam.

Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma

Microsoft OneNote

Jednou z najlepších alternatív k Evernote je OneNote od spoločnosti Microsoft. Táto ponúka široké portfóliu funkcií, podobne tým, ktoré má aj zmieňovaný konkurent, takže je vhodný skutočne pre každú príležitosť. Umožní vám písanie poznámok, vytváranie úloh, nákupných zoznamom, či plánovanie udalostí. Okrem toho podporuje aj prácu s multimediálnymi súbormi, takže pridávanie fotografií nie je žiadnym problémom. Navyše, k dispozícii je tiež widget pre domovskú obrazovku, ktorý slúži na rýchle vytvorenie obrázku alebo textových poznámok, a to bez toho, aby ste museli otvárať aplikáciu. Bonusom je podpora hodiniek s Androidom Wear, z ktorých môžete diktovať poznámky, prípadne si ich na nich nechať zobraziť. Microsoft OneNote je kompatibilný s väčšinou Android zariadení a k dispozícii je aj na počítačoch s Windowsom a zariadeniach s operačným systémom Mac OS X. Na synchronizáciu poznámok medzi nimi sa ale budete musieť do aplikácie prihlásiť so svojim Microsoft kontom.

Verzia: N/A
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: N/A
Aktuálna cena: Zdarma

OmniNotes

Aplikácia OmniNotes je open-source projektom, ktorý ponúka množstvo funkcií a pekný vzhľad v štýle material dizajnu. Jeho jedinou nevýhodou je, že v skutočnosti sa nedokáže synchronizovať naprieč rôznymi zariadeniami, takže pre Evernote nie je tak úplne priamou konkurenciou. Napriek tomu si ale myslíme, že stojí za spomenutie.

Aj keď real-time synchronizácia poznámok nie je podporovaná, stále tu existuje možnosť poznámky manuálne zálohovať a potom ich jednoducho obnoviť na inom zariadení. K dispozícii ale nie je žiadne webové rozhranie ani klient na počítačoch, čo je trochu škoda. Ak ale hľadáte jednoduchú a dobre vyzerajúcu aplikáciu pre písanie poznámok, tak potom je OmniNotes určite jednou z najlepších možných alternatív. V zozname jeho funkcií totižto okrem bežného písania poznámok nájdete aj možnosť pridávať obrázky, zvuky a ďalšie súbory. Nechýba označovanie poznámok pomocou tagov a kategórií, vyhľadávanie, písanie voľnou rukou, či vytváranie to-do zoznamov. Poteší prítomnosť viacerých widgetov na plochu, ale aj kompatibilita s populárnym DashClock widgetom. Navyše, dostupný je aj v slovenskom jazyku.

Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma

Google Keep

Z nášho zoznamu určite nemôžeme vynechať aplikáciu Google Keep, ktorú väčšina používateľov Androidu už dobre pozná. Ak ale nie, mali by ste o nej vedieť len toľko, že ponúka väčšinu funkcií, ktoré budete pri aplikácii tohto druhu potrebovať. V zozname podporovaných funkcií nechýba možnosť vytvárať textové, zvukové a fotografické poznámky, ako ani kategorizácia podľa tagov, ktoré je možné tiež farebné odlíšiť. Už samozrejmosťou je vyhľadávanie, podpora pre Android Wear a zaujímavým doplnkom sú tiež pripomienky, ktoré sa aktivujú na základe vašej polohy. Váš nákupný zoznam sa teda zobrazí práve vtedy keď to najviac potrebujete. Aplikácie je dostupná ako na webe, tak aj na platformách Android a iOS.

Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma

SomNote

Poslednou aplikáciou v dnešnom výbere je SomNote. Svojimi funkciami a vzhľadom nijako nezaostáva za svojimi konkurentmi. Už samozrejmosťou je podpora písania poznámok a textov, ktoré je možné doplniť o obrázky, prípadne iné vybrané súbory. Poznámky je možné ukladať do adresárov, prípadne ich chrániť heslom. Synchronizácia sa realizuje prostredníctvom serverov spoločnosti, pričom pri využívaní služby zadarmo, máte k dispozícii 1GB online úložný priestor a možnosť nahrávať súbory s veľkosťou maximálne 20MB. AK si priplatíte 4$ mesačne, zväčšia sa tieto hodnoty na 30GB, resp. 100MB pre veľkosť nahrávaných súborov. Okrem toho, pri zakúpení prémium účtu odstránite aj reklamy, získate prístup k prémiovým témam a pribudne možnosť obnoviť vymazané prílohy.

Verzia: 2.3.1.2
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 2.3.1.2
Aktuálna cena: Zdarma

Samozrejme, vyššie zmieňované aplikácie nie sú jedinými a v obchode Play nájdete prinajmenšom niekoľko desiatok ďalších. My sme sa pre vás snažili vybrať tie najlepšie, o ktorých si myslíme, že by vás mohli niečim zaujať. Ak ale máte vlastný tip na ďalšiu appku, ktorá by v našom zozname nemala chýbať, tak sa s ňou nezabudnite pochváliť v komentároch pod článkom :).

4.7.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+