MojAndroid

Štedrý deň máme za sebou a veríme, že veľa z vás si pod vianočným stromčekom našlo aj nový Android smartfón alebo tablet. Na to, aby ste ich mohli začať využívať naplno, ale potrebujete tie správne aplikácie. No a aby to nebolo len o pracovných nástrojoch, či zabíjaní nudy na sociálnych sieťach, tak sme si pre vás pripravili aj zoznam niekoľkých zaujímavých herných titulov.

Poznámka redakcie: Do článku sa nám z pochopiteľných dôvodov nevošli všetky aplikácie a hry, a preto budeme radi, ak tipy na zaujímavé tituly budete pridávať aj do komentárov pod článkov.


Aplikácie

O tom, aké dôležité sú v smartfónoch aplikácie dnes už nemá zmysel ani polemizovať. V obchode Play ich nájdeme dnes už viac ako milión, pričom ich počet aj naďalej rastie. Pre dennodenné používanie smartfónu vám však bude postačovať niekoľko desiatok tých najlepších. Veľa z nich nájdete aj v našich výberoch TOP Android aplikácie, či v sekcii webu, ktorá je venovaná práve aplikáciam. Tam nájdete všetky zaujímavé a najmä kvalitné tituly, ktoré podľa nás určite stoja za to. Zoznam tých najlepších aplikácií, ktoré by nemali chýbať ani na vašom smartfóne, uvádzame nižšie.

Sociálne siete a komunikácia

Nebudeme chodiť okolo horúcej kaše, dnes už je skoro každý na Facebooku, Instagrame alebo Twitteri, a tak by určite nemali chýbať ani vo vašom smartfóne či tablete. Inými, možno menej populárnymi alternatívami, je napríklad Pinterest, ktorý je akousi grafickou nástenkou, na ktorej nájdete všetky možné zaujímavosti. No a ak chcete mať prehľad, ako sa doteraz vyvíjal váš život na sociálnych sieťach, určite si nainštalujte aplikáciu Timehop. Tá slúži ako okno do minulosti. Každé ráno vám totiž ukáže, čo ste robili v tento deň pred rokom, dvomi či piatimi. Informácie pri tom čerpá hneď z niekoľkých zdrojov.

facebook

Okrem vyššie spomínaných služieb a aplikácií, však najmä mladí začínajú používať rôzne alternatívy, teda aspoň čo sa komunikácie s priateľmi týka. Tu dnes jednoznačne dominujú komunikačné platformy, ako WhatsApp, Viber, Snapchat, či Facebook Messenger, ktorý dnes používa už viac ako miliarda aktívnych používateľov. Ak chcete skôr niečo, kde sa nemusíte obávať o svoje súkromie, tak odporúčame nainštalovať aplikácie Telegram alebo známym leaksterom, Edward Snowdenom, odporúčaný Signal. Pre prácu je jednoznačnou voľbou Slack alebo Skype.

Náš tip
Inteligentnejší a zábavnejší Google Allo je tu! Dostupný v obchode Play alebo ako APK

pexels-photo-177707

Galérie a úprava fotografií

Ak patríte medzi tých, čo si potrpia na kvalitné fotografie a ich prehľadnú správu, tak potom by must-have aplikáciou mali byť aj Fotky od Google. Ten ponúka pre ukladanie fotografií neobmedzené cloudové úložisko, do ktorého sa snímky vytvorené z vášho smartfónu môžu ukladať úplne automaticky. Ak si však potrpíte na prehľadnosť a rýchlosť, určite by vám pri prehliadaní fotografií nemala chýbať ani aplikácia QuickPic. Tá, okrem toho, že je veľmi rýchla, tak ponúka aj prehľadné prostredie a podporu cloudových úložísk, ako Picasa, Google Drive, Dropbox, Flickr, OneDrive, Box, Yandex, či 500px.

Náš tip
NEPREHLIADNITE! TOP 5 najlepšie aplikácie, ktoré nahradia vašu galériu

kaboompics-com_smartphone-acer-jade-s-in-the-hands-of-a-man-on-a-background-of-yellow-flowers

Ak nechcete ostať iba pri prezeraní a ukladaní svojich fotografií, tak so svojim smartfónom máte skvelú príležitosť, ako ich môžete aj upravovať. K dispozícii sú desiatky najrôznejších titulov, ktoré vám s tým pomôžu. Medzi tie, ktoré by ste určite mali vyskúšať, patrí ale napríklad aplikácia Fotor, ktorá ponúka pokročilé nástroje a efekty, ktoré čakajú len na vaše preskúmanie. Okrem najrôznejších filtrov v nej nájdete napríklad aj emulátor bokeh efektu. Fotor doplňte ešte o fotoaplikáciu Prisma, ktorá vďaka umelej inteligencii a neurónovým sietiam, premení vašu bežnú fotografiu doslova na umelecké dielo – maľbu.

Náš tip
NEPREHLIADNITE! TOP 10: Najlepšie Android aplikácie na úpravu fotografií

Organizácia času a produktivita

Váš čas je to najcennejšie čo máte a preto je dobre si ho zorganizovať. Namiesto toho, aby ste všetko držali v hlave, odporúčame použiť kalendár alebo to-do aplikáciu. Ak nie ste spokojní s tým, čo ponúka váša aktuálna nadstavba, tak prejdite na prehľadný a funkčne bohatý Google kalendár alebo Today Calendar, ktoré uspokoja potreby aj náročnejšieho používateľa. A aby ste nemuseli pamätať na všetky vaše povinnosti, určite vám príde vhod niektorá z To-do aplikácií. Medzi tie NAJ, patrí určite Any.do, Wunderlist a Todoist a Remember the Milk.

kaboompics-com_remember

Svoje myšlienkové pochody a nápady môžete zaznamenať do poznámkových aplikácií, ktoré vám budú vždy po ruke. Medzi tradičné tituly patrí už Google Keep, no nemusíte sa obmedzovať len naň.  Funkčne bohatým je napríklad svetoznámy titul Evernote, ktorý ponúka to najlepšie. Za prémiové funkcie si však priplatíte. Pre lepšie mapovanie nápadov a myšlienok sú tiež vhodným nástrojom tzv. myšlienkové mapy, a práve tie môžete vytvárať napríklad prostredníctvom aplikácie SimpleMind.

Náš tip
TOP Android aplikácie pre písanie poznámok

kaboompics-com_top-view-of-phone-earphones-pen-and-diary

Ak chcete mať pod kontrolou všetky svoje výdavky, môžete použiť aplikáciu Monefy. Tá slúži na sledovanie vašich financií. Môžete v nej jednoducho sledovať stav vášho účtu, pomer príjmov a výdavkov a samozrejme si jednotlivé pohyby peňazí priraďovať do rôznych kategórií. Celé prostredie aplikácie je veľmi jednoduché a rozdelené podľa farieb, takže sa vo svojich financiách môžete rýchlo orientovať.

Samozrejme, svoju produktivitu môžete zlepšiť aj vhodnou klávesnicou. Tými najlepšími, ktoré si môžete dnes nainštalovať sú nepochybne SwiftKey, Swype, a Google klávesnica, po novom nazývaná ako Gboard.

swiftkey-android

Vítaným doplnkom každého smartfónu je tiež cloudové úložisko, ktoré môže poslúžiť nielen pre synchronizáciu dokumentov medzi viacerými zariadeniami, ale aj pre zálohu dát. Osvedčenými riešením je nainštalovanie aplikácie Dropbox, Google Drive, Box alebo Microsoft One Drive.

Náš tip
TOP cloudové úložiská, ktorými môžete nahradiť Dropbox

Práca s dokumentmi a multimédiá

Svoj Android smartfón alebo tablet môžete dnes použiť už aj na bežnú kancelársku prácu. Na tento účel vám výborne poslúžia office aplikácie z obchodu Play. Medzi tie najznámejšie a najlepšie vybavené patrí aj Microsoft Office, ktorého súčasťou sú nástroje pre prácu s tabuľkami, bežnými dokumentami, či prezentáciami. Druhou veľmi populárnou alternatívou, sú dokumenty spoločnosti Google. Tie pozostávajú z troch titulov – Google Dokumenty, Google Prezentácie a Google Tabuľky. Výber ďalších prikladáme nižšie:

notebook

Ak sa vám ani jedna z nich nepozdáva, môžete využiť ešte jednu, poslednú možnosť. Tou je pripojenie sa na vzdialený PC, kde máte nainštalovaný svoj obľúbený program pre prácu s dokumentami. K nemu sa pripojíte napríklad prostredníctvom Chrome Remote Desktop alebo TeamViewer.

Podstatnou funkciou každého smartfónu a tabletu je aj možnosť konzumácie multimediálneho obsahu. Pre čo najlepší používateľský zážitok by ste sa však ani tu nemali spoliehať na vstavaný prehrávač. Lepšou voľbou je alternatíva v podobe aplikácií z obchodu Play. Tie častokrát podporujú oveľa viac formátov a ponúkajú nadštandardné funkcie. Veľmi spoľahlivým a osvedčenými sú napríklad videoprehrávač MX Player a hudobný prehrávač PowerAmp. Okrem nich sa však môžete spoľahnúť aj na ďalšie tituly, vrátane BlackPlayer Music PlayerjetAudio Music Player, PlayerPRO, či Shuttle Music Player. Skvelým doplnkom je potom aj aplikácia Musixmatch Lyrics, ktorá na displeji zobrazí slová k aktuálne hrajúcej skladbe.

Náš tip
Aplikácie pre môj Android: Najlepšie prehrávače hudby | Tipy čitateľov

Náš tip
Aplikácie pre môj Android: Najlepšie prehrávače hudby | Výber redakcie

ipad-605439_1920

Dnes sú stále populárnejšie aj online streamovacie služby, ktoré poskytujú hudobnú knižnicu s miliónmi skladieb buď úplne zadarmo (s podporou reklám a niektorými obmedzeniami) alebo za mesačný poplatok. Dnes je tou najrozšírenejšou Spotify, ktorý svojim používateľom poskytuje prístup k desiatkam miliónom skladieb v peknom a prehľadnom používateľskom prostredí, ktoré umožňuje vytvárať vlastné playlisty, či sťahovať pesníčky pre počúvanie offline. V plnej kvalite a bez obmedzení môžete mať Spotify za mesačný poplatok 5,99€. K dispozícii je ale aj výhodnejší rodinný program, kde za 6 kont na Spotify zaplatíte iba 8,99€ mesačne.

Náš tip
Porovnanie hudobných streamovacích služieb na Slovensku | LETO 2016

Ďalšie streamovacie služby, ktoré stoja za zmienku:

Aby sme neostávali iba pri streamovaní hudby, tak na svojom smartfóne alebo tablete môžete online sledovať aj filmy a seriály. Na Slovensku máme dnes dostupných niekoľko služieb, ktoré to umožňujú. Tou najlepšou sa však javí byť už dobre známy Netflix, ktoré svoje relácie a filmy ponúka za poplatok začínajúci na 7,99€.

Náš tip
NÁVOD ako pridať slovenské titulky do Netflixu

Náš tip
Netflix od dnes na Slovensku! Prečítajte si, čo ponúka!

Na cestách

Výber tej správnej navigácie na cesty je  pomerne jednoduché, pričom rozhodovať sa budete medzi niekoľkými online/offline riešeniami. Medzi tie NAJ online navigácie patria Google Mapy a sociálna navigácia Waze. Obidve ponúkajú kvalitné mapové podklady s hlasovým navigovaním, ako aj aktuálnymi informáciami o doprave. S Waze ste však súčasťou komunity, ktoré informácie nielen prijíma, ale aj sa s nimi vie podeliť.  Policajné hliadky, dopravné nehody, prípadne iné komplikácie, tak môžete jednoducho nahlásiť priamo v aplikácii. Samozrejme, k dlhodobým lídrom na trhu patrí dnes Sygic a navigácia HERE WeGo.

Náš tip
TOP 7 navigácií pre tvoj Android

Nie všetci ale cestujú vlastným autom. Práve pre tých sú must-have aplikáciami tie, ktoré dokážu informovať o aktuálnych dopravných spojoch, prípadne o ich meškaniach. Samozrejmosťou sú aj rôzne taxi služby, ktoré môžete využiť vo veľkých mestách. Nechýba Uber, Hopin, Liftago, či Taxify. Veľký prehľad aplikácií, ktoré sú úzko spojené s dopravou nájdete aj v našom článku Aplikácie pre môj Android: Doprava.

Náš tip
Aplikácie pre môj Android: Doprava

pexels-photo

Bankové aplikácie

Pre pohodlnejšiu správu peňazí je nutnosťou aj inštalácia bankových aplikácií. Dnes už v podstate každá z bánk ponúka vlastnú aplikáciu, cez ktorú je možné sledovať nielen pohyby na účtoch, ale aj vykonávať platby, prevody, či spravovať svoju hypotéku. Funkcií je oveľa viac a každá banka ponúka “to svoje”. Výber tých najlepších nájdete aj vo výsledkoch hlasovania SmartBanka 2015.

Náš tip
Smart Banka 2015: Poznáme najlepšie bankové aplikácie

Náš tip
Tatra banka prináša nové platby mobilom pomocou aplikácie MobilePay | VIDEO

tatra_banka_mobile_pay_-14-of-14

Nástroje, úprava systému a ďalšie appky

Nástrojov, ktoré vám pomôžu z vášho smartfónu vyžmýkať absolútne maximum je veľmi veľa a každý používateľ bude preferovať niečo iné. Úplným základom by na každom zariadení mal byť vyspelý správca súborov. Tu príde vhod napríklad ES File Explorer, Root Explorer, Solid Explorer, či známy Total Commander.

Ďalšie tipy na aplikácie:

 • AppLock: Porozmýšľať by ste mali aj nad inštaláciou ďalších nástrojov. Ak vaše zariadenie nepodporuje uzamykanie aplikácií, môžete si ich zabežpečiť prostredníctvom tejto aplikácie.
 • CleanMaster: Aplikácia sa používa pre pravidelne čistenie zariadení od dočasných súborov a všetkých citlivých dát, pričom ponúka aj ďalšie užitočné funkcie, ako ochranu pred malvérom alebo čistič RAM.
 • LastPass: Správca hesiel, ktorý uľahčí nielen prácu s online službami, ale aj s väčšinou webových aplikácií, do ktorých sa prihlasujete prostredníctvom mena a hesla.
 • Sleep as Android: Alarm, ktorý vás zobudí v tú pravú chvíľu. Na základe sledovania vášho spánkového cyklu spustí alarm práve v tej chvíli, kedy sa prebudíte svieži a plný energie.
 • WiFi AnalyzerJednoduchý nástroj pre sledovanie dostupných WiFi sietí a ich intenzity signálu.
 • Twilight: Jedinou úlohou tejto aplikácie je zobrazenie takého farebného spektra, ktoré nedráždi vaše oči a vy si tak môžete napríklad čítať knihu alebo časopis bez výčitiek aj v úplnej tme. Výhodou Twilightu nie je len redukcia modrého svetla z vášho displeja, ale aj automatická synchronizácia s časom podľa vašej GPS polohy.
Náš tip
TOP 5 aplikácií, ktoré ochránia oči a zaistia pokojný spánok
 • Trusted Contacts: Aplikácia je určená pre všetkých, čo sa strachujú nielen o seba, ale aj svojich najmilších. Umožňuje zdieľať alebo si vyžiadať polohu osoby, ktorá tak jednoduchým kliknutím môže dať o sebe vedieť, že je v poriadku.
 • AirDroid: Slúži na jednoduché vzdialené ovládanie vášho zariadenia. Stačí sa pripojiť do rovnakej WiFi siete ako váš počítač, a máte všetky súbory a funkcie telefónu na dosah. K dispozícii je ale aj možnosť ovládať telefón na diaľku, aj vtedy, keď ste si smartfón zabudli napríklad v práci.
 • Chrome Remote DesktopUmožňuje používateľom ovládať svoj počítač alebo Mac kdekoľvek, použitím Android smartfónu alebo tabletu. Stačí mať nainštalovaný potrebný doplnok v internetovom prehliadači Chrome na PC, na ktorom sa chcete pripojiť.
 • TaskerAplikácia Tasker slúži na zadávanie task-ov, teda akýchsi automatických úloh, ktorými môžete automatizovať procesy v zariadeniach. Jednotlivé úlohy sú založené na vykonaní nejakého postupu typu: „keď sa stane jedno, nech sa spustí druhé a vypne tretie“. Výhodou aplikácie Tasker je tiež nastavenie rôznych profilov, klikateľných widgetov či automatických úloh, ktoré vám uľahčia každodennú prácu so zariadením.
 • Greenify – Určite viete, že množstvo vašich aplikácii pracuje na pozadí, a tak sú schopné „vysať“ veľkú časť batérie. Práve tomuto by mala aplikácia Greenify zabrániť. Greenify totiž dokáže nežiadúce aplikácie v pozadí zastaviť a vy ich teda budete mať spustené len vtedy, keď to bude skutočne nutné.
 • Feedly – RSS čítačka pre mobilné zariadenia, notebooky a PC. Dnes je Feedly dostupné vo forme mobilnej aplikácie a aj ako webstránka, takže je jedno, z akého zariadenia sa pripojíte na svoj účet. Hlavnou úlohou tejto služby je združovanie zdrojov online informácií na jednom mieste, niečo ako výber všetkých článkov z webov, o ktoré sa zaujímate.
 • RunKeeper: Must-Have aplikácia pre každého športovca. Pomocou RunKeeperu môžete presne zaznamenať väčšinu športových aktivít.
 • Inbox: Ide o novú e-mailovú alternatívu od tvorcov Gmailu, ktorá sa však na Gmail nepodobá, a ani sa podobať nechce. Ide o titul s množstvom inovácií a hlavne odlišnou myšlienkou, ktorá dáva do popredia len tie dôležité informácie a funkcie.
 • SHMU: Skvelá predpoveď počasia pre Slovensko, ktorá zobrazuje údaje z webu SHMU.sk. Po ruke tak máte vždy najaktuálnejšie informácie o počasí, vrátane výstrah a radarových snímkov.
 • iMeteo.skAko už aj z názvu vyplýva, ide o aplikáciu pre predpoveď počasia, ktorá je prepojená s rovnomennou webovou stránkou. iMeteo.sk vás bude informovať nielen o aktuálnom počasí, ale aj o tom, kde sa aktuálne zrážky vyskytujú. To umožňuje radar, ktorý zobrazí zrážky na podklade Google máp pre Slovensko, Českú republiku a Nemecko.

apps1

Náš tip
APLIKÁCIE | Greenify – Optimalizujte si batériu bez nutnosti rootu

Ak sa vám nepáči vás súčasný launcher a chceli by ste niečo iné, tak by ste mali porozmýšľať nad inštaláciou Nova launcheru. Ten dnes ponúka to najlepšie, čo môžete pre Android nájsť. Navyše, dostupný je zadarmo aj v pokročilejšej platenej verzii. Ak by vám ale svojimi funkciami či vzhľadom nevyhovoval, stále máte na výber desiatky ďalších.

Náš tip
Vyberáme najlepšie Launcher aplikácie pre Android


Android hry

Android hrám sa venujeme počas celého roka a preto v tomto článku spomenieme len niektoré tituly, ktoré by ste mali aspoň vyskúšať. Všetky tie najlepšie hry nájdete v medzi Android hrami priamo na našom webe, prípadne v článkoch TOP Android hry týždňa a TOP 100 Android hry za rok 2016. Práve tam sa snažíme vyberať tie najlepšie tituly, ktoré sú dostupné pre Android.

video-controller-336657_1280

Verzia: 10.134.6
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 10.134.6
Aktuálna cena: Zdarma

Verzia: 2.45
Pôvodná cena: 2,29 €
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 2.45
Pôvodná cena: 2,29 €
Aktuálna cena: Zdarma

Verzia: 1.3.1
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 1.3.1
Aktuálna cena: Zdarma

Verzia: N/A
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: N/A
Aktuálna cena: Zdarma

Verzia: Rôzne
Pôvodná cena: 3,99 €
Aktuálna cena: 5,49 €
Verzia: Rôzne
Pôvodná cena: 3,99 €
Aktuálna cena: 5,49 €

Verzia: 1.0.0
Pôvodná cena: 5,49 €
Aktuálna cena: 4,99 €
Verzia: 1.0.0
Pôvodná cena: 5,49 €
Aktuálna cena: 4,99 €

Verzia: 1.7.105781
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 1.7.105781
Aktuálna cena: Zdarma

Verzia: 1.03
Pôvodná cena: 4,49 €
Aktuálna cena: 2,09 €
Verzia: 1.03
Pôvodná cena: 4,49 €
Aktuálna cena: 2,09 €

Verzia: 2.4.8722
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 2.4.8722
Aktuálna cena: Zdarma

Verzia: N/A
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: N/A
Aktuálna cena: Zdarma

Verzia: 6.2.0
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 6.2.0
Aktuálna cena: Zdarma

Verzia: 2.5.18
Pôvodná cena: 5,49 €
Aktuálna cena: 2,99 €
Verzia: 2.5.18
Pôvodná cena: 5,49 €
Aktuálna cena: 2,99 €
Verzia: 1.08
Aktuálna cena: 6,99 €
Verzia: 1.08
Aktuálna cena: 6,99 €
Verzia: 1.0.3
Pôvodná cena: 3,99 €
Aktuálna cena: 4,59 €
Verzia: 1.0.3
Pôvodná cena: 3,99 €
Aktuálna cena: 4,59 €
Verzia: 2.3.7
Pôvodná cena: 3,99 €
Aktuálna cena: 1,89 €
Verzia: 2.3.7
Pôvodná cena: 3,99 €
Aktuálna cena: 1,89 €
Verzia: N/A
Pôvodná cena: 3,99 €
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: N/A
Pôvodná cena: 3,99 €
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 1.2.0
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 1.2.0
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 1.0.61
Pôvodná cena: 4,49 €
Aktuálna cena: 2,99 €
Verzia: 1.0.61
Pôvodná cena: 4,49 €
Aktuálna cena: 2,99 €
Verzia: N/A
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: N/A
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: N/A
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: N/A
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: N/A
Pôvodná cena: 3,19 €
Aktuálna cena: 4,99 €
Verzia: N/A
Pôvodná cena: 3,19 €
Aktuálna cena: 4,99 €
Verzia: 1.16
Pôvodná cena: 3,99 €
Aktuálna cena: 5,26 €
Verzia: 1.16
Pôvodná cena: 3,99 €
Aktuálna cena: 5,26 €
Verzia: 1.0.9
Aktuálna cena: 1,79 €
Verzia: 1.0.9
Aktuálna cena: 1,79 €
Verzia: 0.1.967
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 0.1.967
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: 2,49 €
Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: 2,49 €
Verzia: 8947
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 8947
Aktuálna cena: Zdarma
25.12.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+