Apple počas svojej nedávnej konferencie WWDC 2016 informoval, že v obchode App Store je už viac ako 2 milióny aplikácií. Hoci aktuálne informácie nemáme, je veľmi pravdepodobné, že v obchode Play je podobné množstvo mobilných aplikácií a hier. Tiež platí, že mnohé z týchto aplikácií nájdeme na oboch platformách. To sa týka najmä známejších titulov a služieb, ktoré sa snažia osloviť čo najväčšie množstvo používateľov. App Sotre má často výhodu v tom, že aplikácie sú tu uverejňované skôr a niektoré sa do obchodu Play ani nedostanú. Platí to ale aj opačne – hoci málo vývojárov ponúka svoje aplikácie iba pre Android, nájdu sa aj takí, pričom dôvodom je najmä väčšia otvorenosť systému. Preto vám ponúkame prehľad niektorých zaujímavých titulov, ktoré by ste v obchode App Store hľadali iba márne.
Nova Launcher
Začnime hneď z ostra – alternatívne launchery sú stále doménou Androidu a nič nenasvedčuje tomu, že by sa to malo zmeniť. Stále viac používateľov uprednostňuje alternatívne riešenia pred tými predinštalovanými, no majitelia iPhonov a iPadov sa musia spoľahnúť na to, čo im ponúka Apple. Ako reprezentanta tejto kategórie aplikácií sme zvolili Nova Launcher, ktorý zrejme nemusíme žiadnemu fanúšikovi Androidu predstavovať. Pokojne by sme ale mohli vybrať aj ďalšie, ktoré menia spôsob používania systému Android ešte výraznejšie ako Nova Launcher, ktorý je zameraný na bližšie prispôsobovanie a zobrazenie v štýle čistého Androidu na všetkých zariadeniach.
https://www.mojandroid.sk/nova-launcher-tipy-a-triky/https://www.mojandroid.sk/nova-launcher-tipy-a-triky/
Zooper Widget
Widgety pre iOS prišli iba nedávno a stále tu nie sú dostupné v takej forme ako na Androide. Netvrdíme, že majiteľom iPhonov a iPadov musia nutne chýbať, no používatelia Android zariadení im prišli na chuť už dávno a využívajú ich s obľubou. Aplikácia Zooper Widget je preto niečím, čo pre platformu iOS tak skoro zrejme neuvidíme. Ide o nástroj, prostredníctvom ktorého si môžete vytvoriť vaše vlastné widgety. Môžete si nechať zobraziť vami vybrané informácie, pridať potrebnú funkcionalitu a widget môžete prispôsobiť aj po dizajnovej stránke. Jednoducho si tak môžete spraviť váš vlastný widget, aký nikto iný mať nebude.
Tasker
Už je vám zrejme jasné, o akých aplikáciách budeme v tomto článku písať. Ide prevažne o nástroje, prostredníctvom ktorých si môžete prispôsobiť systém Android podľa seba. Teraz nemáme na mysli iba spomínané widgety či živé tapety, ale aj pokročilé nástroje, ako napríklad Tasker. Aplikácia, prostredníctvom ktorej si môžete nakonfigurovať vlastné funkcie pre vaše zariadenie, patrí medzi obľúbené tituly pokročilých používateľov. Umožňuje automatizovať tie činnosti, ktoré by ste inak museli vykonávať manuálne. Hoci Tasker nepatrí medzi používateľsky najprívetivejšie tituly, jeho funkcie a možnosti sú naozaj skvelé.
https://www.mojandroid.sk/50-must-have-android-aplikacie-tasker-24/https://www.mojandroid.sk/50-must-have-android-aplikacie-tasker-24/
Custom Quick Settings
Áno, presne tak, ďalšia forma prispôsobenia, ktorá na iOS možná nie je. Tentokrát ide o prispôsobenie menu s rýchlymi nastaveniami v notifikačnej lište. Aplikácia Custom Quick Settings umožňuje prispôsobiť si toto menu v zariadeniach so systémom Android 5.0 a 5.1 iba po vykonaní ROOT-u, no majitelia zariadení s aktuálnym Androidom Marshmallow tento krok podstupovať nemusia. A čo vlastne aplikácia robí? Jednoducho si do menu s rýchlymi nastaveniami môžete pridať odkaz na akúkoľvek časť nastavení zariadenia či dokonca aj odkaz na spustenie konkrétnej aplikácie alebo URL adresy. Ide o skutočne pokročilú aplikáciu, ktorá ale najlepšie funguje na zariadeniach s čistým Androidom, keďže využíva experimentálne funkcie systému.
Micopi
Táto zaujímavá aplikácia sa v obchode Play objavila iba nedávno, no už si našla veľké množstvo fanúšikov. Určite to poznáte – v zozname kontaktov máte množstvo telefónnych čísiel a mien, no iba pri niektorých z nich máte aj fotografiu. Aplikácia Micopi sa postará o to, že pekný farebný obrázok budete mať pri každom jednom z vašich kontaktov. Veľké písmeno v strede a grafika okolo spôsobí, že každý kontakt bude mať jedinečný profilový obrázok, pričom všetky z nich budú v rovnakom elegantnom štýle. Aplikácia ponúka množstvo ďalších nastavení a možností. K dispozícii je bezplatná verzia s reklamami a platená verzia bez reklám a s ďalšími extra funkciami.
ADV Screen Recorder
Vieme, že už existujú nástroje na nahrávanie obrazovky aj na iPhonoch, no tie sa nenachádzajú v App Store. Apple si totiž myslí, že takéto nástroje môžu byť škodlivé, pretože môžu nahrávať obrazovku aj vtedy, keď o tom neviete. Pre Android je k dispozícii hneď niekoľko takýchto zariadení a zatiaľ sme o žiadnych podvodných praktikách nepočuli. Aplikácia ADV Screen Recorder vám umožní jednoducho nahrať obrazovku vášho telefónu, či už pri hrách alebo vytváraní rôznych návodov alebo videí. Ide o užitočnú pomôcku, ktorú nám majitelia iPhonov môžu závidieť.
Audify Notification Reader
Znovu ide o jednu z tých lepších pomôcok, ktorá má skutočné využitie v každodennom svete. U nás má iba obmedzené využitie, keďže ide o nástroj, ktorý transformuje notifikácie na hlasové správy. Vďaka tomu môžete mať prehľad o tom, kto sa s vami snaží spojiť aj bez toho, aby ste sa pozreli na telefón. To sa môže hodiť najmä počas šoférovania, kedy je každé vyrušenie telefónom neželané. Aplikácia Audify síce rozozná slovenčinu, no preklad nie je úplne dokonalý. To ale nič nemení na tom, že ide o zaujímavú funkciu, ktorá na iOS zatiaľ chýba.
Unclouded
Ak aktívne využívate viacero cloudových úložísk, možno sa vám stalo, že ste ten istý súbor našli na hneď niekoľkých miestach. Alebo jednoducho chcete vedieť, čo vám zaberá v cloude najviac miesta. Presne pre to slúži šikovná aplikácia Unclouded, ktorá vám umožní pripojiť si účty z úložísk Google Drive, Dropbox, OneDrive, Box a MEGA a prezerať všetky súbory simultánne. Aplikácia poľahky nájde duplicty, ale aj najväčšie súbory. Tie si môžete roztriediť aj podľa kategórie a budete tak jednoducho vedieť z cloudu vymazať napríklad staré PDF súbory alebo videá, ktoré už nechcete mať zálohované. Takto jednoducho môžete ušetriť niekoľko GB priestoru, a to úplne zadarmo.
Flynx
Znovu nemáme na mysli iba jednu konkrétnu aplikáciu, ale celú kategóriu, ktorú by ste na iOS hľadali ťažko. Aplikácia Flynx a jej podobné tituly slúžia ako internetový prehliadač v bubline. Takéto prehliadanie má hneď niekoľko výhod – umožní načítavanie stránok na pozadí, kým vy si naďalej prezeráte inú aplikáciu. Tú neskôr nemusíte ani opustiť a stačí, keď kliknete na bublinu, prezriete si obsah na stránke a potiahnutím bublinu zavriete. Takto jednoducho môžete ďalej pokračovať v práci napríklad na sociálnych sieťach bez toho, aby ste museli prepínať medzi jednotlivými aplikáciami.
Drupe
Náš výber zakončíme, ako inak, aplikáciou, ktorá umožňuje prispôsobiť si prvok systému Android tak, ako to iOS neumožňuje. Tentokrát ide o alternatívnu aplikáciu Dialer, ktorá toho dokáže oveľa viac, ako predinštalované tituly od výrobcov. Konkrétne v prípade Drupe ide o šikovný nástroj, ktorý pomôže s prepojením Kontakt – Aplikácia. To znamená, že vy si jednoducho vyberiete osobu, ktorú chcete kontaktovať a jednoduchým gestom ju spojíte s tou aplikáciou, cez ktorú chcete uskutočniť komunikáciu. Ide o šikovnú aplikáciu, ktorá toho ponúka ešte oveľa viac vrátane viacerých foriem prispôsobenia
Hoci tento zoznam aplikácií môže pre majiteľov zariadení so systémom iOS vyzerať lákavo, veľmi jednoducho by bolo možné spraviť aj zoznam aplikácií, ktoré v obchode Play nenájdete a v App Store áno. Samozrejme, každá platforma má svoje vlastné výhody aj nevýhody, a to platí aj o obchodoch s aplikáciami.
LOL, ze zaciname z ostra a supnete tam launcher :D. Jedina appka z tohto zoznamu, ktora nepatri z pohladu iOS pouzivatela do kategorie “picovina” je asi len Tasker. Cakal som, ze tam date aj nejaky task killer, nech sa este viac zasmejem :D
Tvoj nazor. V kazdom pripade uzivatel Androida je panom nad Androidom, kdezto ios je panom uzivetela ios. ;-)
V zozname este chyba, ze ios nevie ani tie blbe sms dorucenky…
Keď bude droid tak optimalizovaný ako iOS a bude na ňom všetko fakať a nesekať,smeknem klobúk hoci viem,že sa to nikdy nestane.A o tom čo iOS vie a funguje na 100%,sa droidu len sníva
S tym sekanim to je taky mytus – pozostatok z minula a tiez, ked si ludia kupia sunku za 100 eur. Ja mam hw v cene bliziacej apple a vsetko chodi ako po masle.
A este rad by som konkretne vedel, co take vie iOS a nevie Android.Este aj specifickejsie aplikacie najdes na Androide a nie na iOS. Minule som surne potreboval SSTP VPN, na Google Play som nasiel, na App Store nie. Ked sme uz pri AppStore, mal som pomalsi internet vonku, tak ze si dam appku do wish listu a doma pri rychlej wifi ze nainstalujem. Neslo to a nakoniec som zistil, ze free appky nejdu dat do wish listu, iba platene. Praca so subormi a s PC na iOS – jedna velka katatrofa. Mnoho dalsich veci sa robi na iOS komplikovanejsie ako na Androide. Control center je sice pekny (ano okopceny z Androidu), ale absolutne neprisposobitelny poziadavkam uzivatela. Vode odolnost ? Moznost Dual SIM ? Takze skor hovorme o veciach, co sa iOS ani nesnivaju a Android ma… -)
Tak to je riadny zoznam.. :-D na androide som ani jednu z tych aplikacii nikdy vzivote nepouzil za tych 5 rokov co android mam… Cize na ios by mi isto nechybali :-D
asi tak ale nova launcher som pár rokov dozadu mal na alternatívnej ROM
Vedel by mi niekto poradiť či sa v aplikácii ZOOPER dá nejakým sposobom vložil vlastný ciferník a hodinové ručičky pre vytvorenie widgetu analógových hodín na ploche? Konkrétne by som chcel vytvoriť rovnaké analógové hodiny ako mám na uzamykacej obrazovke. Prípadne ak niekto má odkaz na open source kód pre Android Studio kde už len zmením tie fragmenty, tak asi aj to pomôže.
A taktiež chválim výber aplikácií v článku. ?
Tak to je naozaj zoznam ako sa patri :D pouzivam iOS aj Android (LG G flex 2 5.1.1, nexus 7 2013 6.0.1 a iphone 6s 9.3.2) ..oba systemy maju plus aj minus…ale tento zoznam mi ani na sekundu na iOS nechyba ..launcher? naco nemam na blbiny cas.. widgety? naco? nemam cas pozerat sa na kraviny otvorim rovno appku… a tak by som mohol rozobrat vsetky nukane aplikacie ..
Coze? nemas cas pozerat na kraviny a musis otvorit apku aby si tie kraviny mohol vidiet :D lol
lenze v iOS je otvorenie apky otazkou momentu. v androide aj par sekund a este ti to aj cele seka :D
Akurat ze pozriet sa na widget je rychlejsie, ako spustenie apky v tom najsamrychlejsom iOS-e…
ano nemam cas…hodiny datum pocasie notifikacie mam aj bez widgetov…a ostatne potrebujem celu appku tak ci tak..takze nebudem stfacat cas neuplnou info ale rovno si ju pozriem celu ;)
Pobavilo p.Kapusta,či vôbec usnem že take blboviny iOS nemá.Skúste sa poohliadnuť aj opačne čo nemá android,a ako tie apky čo majú spoločné fungujú na obidvoch platformách