MojAndroid

Apple počas svojej nedávnej konferencie WWDC 2016 informoval, že v obchode App Store je už viac ako 2 milióny aplikácií. Hoci aktuálne informácie nemáme, je veľmi pravdepodobné, že v obchode Play je podobné množstvo mobilných aplikácií a hier. Tiež platí, že mnohé z týchto aplikácií nájdeme na oboch platformách. To sa týka najmä známejších titulov a služieb, ktoré sa snažia osloviť čo najväčšie množstvo používateľov. App Sotre má často výhodu v tom, že aplikácie sú tu uverejňované skôr a niektoré sa do obchodu Play ani nedostanú. Platí to ale aj opačne – hoci málo vývojárov ponúka svoje aplikácie iba pre Android, nájdu sa aj takí, pričom dôvodom je najmä väčšia otvorenosť systému. Preto vám ponúkame prehľad niektorých zaujímavých titulov, ktoré by ste v obchode App Store hľadali iba márne.

Nova Launcher

Začnime hneď z ostra – alternatívne launchery sú stále doménou Androidu a nič nenasvedčuje tomu, že by sa to malo zmeniť. Stále viac používateľov uprednostňuje alternatívne riešenia pred tými predinštalovanými, no majitelia iPhonov a iPadov sa musia spoľahnúť na to, čo im ponúka Apple. Ako reprezentanta tejto kategórie aplikácií sme zvolili Nova Launcher, ktorý zrejme nemusíme žiadnemu fanúšikovi Androidu predstavovať. Pokojne by sme ale mohli vybrať aj ďalšie, ktoré menia spôsob používania systému Android ešte výraznejšie ako Nova Launcher, ktorý je zameraný na bližšie prispôsobovanie a zobrazenie v štýle čistého Androidu na všetkých zariadeniach.

https://www.mojandroid.sk/nova-launcher-tipy-a-triky/https://www.mojandroid.sk/nova-launcher-tipy-a-triky/

Náš tip
Nova Launcher: 6 tipov a trikov, o ktorých ste možno nevedeli

Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma

Zooper Widget

Widgety pre iOS prišli iba nedávno a stále tu nie sú dostupné v takej forme ako na Androide. Netvrdíme, že majiteľom iPhonov a iPadov musia nutne chýbať, no používatelia Android zariadení im prišli na chuť už dávno a využívajú ich s obľubou. Aplikácia Zooper Widget je preto niečím, čo pre platformu iOS tak skoro zrejme neuvidíme. Ide o nástroj, prostredníctvom ktorého si môžete vytvoriť vaše vlastné widgety. Môžete si nechať zobraziť vami vybrané informácie, pridať potrebnú funkcionalitu a widget môžete prispôsobiť aj po dizajnovej stránke. Jednoducho si tak môžete spraviť váš vlastný widget, aký nikto iný mať nebude.

Verzia: 2.60
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 2.60
Aktuálna cena: Zdarma

Tasker

Už je vám zrejme jasné, o akých aplikáciách budeme v tomto článku písať. Ide prevažne o nástroje, prostredníctvom ktorých si môžete prispôsobiť systém Android podľa seba. Teraz nemáme na mysli iba spomínané widgety či živé tapety, ale aj pokročilé nástroje, ako napríklad Tasker. Aplikácia, prostredníctvom ktorej si môžete nakonfigurovať vlastné funkcie pre vaše zariadenie, patrí medzi obľúbené tituly pokročilých používateľov. Umožňuje automatizovať tie činnosti, ktoré by ste inak museli vykonávať manuálne. Hoci Tasker nepatrí medzi používateľsky najprívetivejšie tituly, jeho funkcie a možnosti sú naozaj skvelé.

https://www.mojandroid.sk/50-must-have-android-aplikacie-tasker-24/https://www.mojandroid.sk/50-must-have-android-aplikacie-tasker-24/

Náš tip
50 MUST HAVE Android aplikácie: Tasker (24.časť)

Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: 2,99 €
Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: 2,99 €

Custom Quick Settings

Áno, presne tak, ďalšia forma prispôsobenia, ktorá na iOS možná nie je. Tentokrát ide o prispôsobenie menu s rýchlymi nastaveniami v notifikačnej lište. Aplikácia Custom Quick Settings umožňuje prispôsobiť si toto menu v zariadeniach so systémom Android 5.0 a 5.1 iba po vykonaní ROOT-u, no majitelia zariadení s aktuálnym Androidom Marshmallow tento krok podstupovať nemusia. A čo vlastne aplikácia robí? Jednoducho si do menu s rýchlymi nastaveniami môžete pridať odkaz na akúkoľvek časť nastavení zariadenia či dokonca aj odkaz na spustenie konkrétnej aplikácie alebo URL adresy. Ide o skutočne pokročilú aplikáciu, ktorá ale najlepšie funguje na zariadeniach s čistým Androidom, keďže využíva experimentálne funkcie systému.

custom-quick-settings-1 custom-quick-settings-2

Verzia: 2.1.2
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 2.1.2
Aktuálna cena: Zdarma

Micopi

Táto zaujímavá aplikácia sa v obchode Play objavila iba nedávno, no už si našla veľké množstvo fanúšikov. Určite to poznáte – v zozname kontaktov máte množstvo telefónnych čísiel a mien, no iba pri niektorých z nich máte aj fotografiu. Aplikácia Micopi sa postará o to, že pekný farebný obrázok budete mať pri každom jednom z vašich kontaktov. Veľké písmeno v strede a grafika okolo spôsobí, že každý kontakt bude mať jedinečný profilový obrázok, pričom všetky z nich budú v rovnakom elegantnom štýle. Aplikácia ponúka množstvo ďalších nastavení a možností. K dispozícii je bezplatná verzia s reklamami a platená verzia bez reklám a s ďalšími extra funkciami.

Verzia: 6.1.91-pico
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 6.1.91-pico
Aktuálna cena: Zdarma

Verzia: 6.1.91+
Aktuálna cena: 1,19 €
Verzia: 6.1.91+
Aktuálna cena: 1,19 €

ADV Screen Recorder

Vieme, že už existujú nástroje na nahrávanie obrazovky aj na iPhonoch, no tie sa nenachádzajú v App Store. Apple si totiž myslí, že takéto nástroje môžu byť škodlivé, pretože môžu nahrávať obrazovku aj vtedy, keď o tom neviete. Pre Android je k dispozícii hneď niekoľko takýchto zariadení a zatiaľ sme o žiadnych podvodných praktikách nepočuli. Aplikácia ADV Screen Recorder vám umožní jednoducho nahrať obrazovku vášho telefónu, či už pri hrách alebo vytváraní rôznych návodov alebo videí. Ide o užitočnú pomôcku, ktorú nám majitelia iPhonov môžu závidieť.

Verzia: 3.2.0
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 3.2.0
Aktuálna cena: Zdarma

Audify Notification Reader

Znovu ide o jednu z tých lepších pomôcok, ktorá má skutočné využitie v každodennom svete. U nás má iba obmedzené využitie, keďže ide o nástroj, ktorý transformuje notifikácie na hlasové správy. Vďaka tomu môžete mať prehľad o tom, kto sa s vami snaží spojiť aj bez toho, aby ste sa pozreli na telefón. To sa môže hodiť najmä počas šoférovania, kedy je každé vyrušenie telefónom neželané. Aplikácia Audify síce rozozná slovenčinu, no preklad nie je úplne dokonalý. To ale nič nemení na tom, že ide o zaujímavú funkciu, ktorá na iOS zatiaľ chýba.

Verzia: 2.85
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 2.85
Aktuálna cena: Zdarma

Unclouded

Ak aktívne využívate viacero cloudových úložísk, možno sa vám stalo, že ste ten istý súbor našli na hneď niekoľkých miestach. Alebo jednoducho chcete vedieť, čo vám zaberá v cloude najviac miesta. Presne pre to slúži šikovná aplikácia Unclouded, ktorá vám umožní pripojiť si účty z úložísk Google Drive, Dropbox, OneDrive, Box a MEGA a prezerať všetky súbory simultánne. Aplikácia poľahky nájde duplicty, ale aj najväčšie súbory. Tie si môžete roztriediť aj podľa kategórie a budete tak jednoducho vedieť z cloudu vymazať napríklad staré PDF súbory alebo videá, ktoré už nechcete mať zálohované. Takto jednoducho môžete ušetriť niekoľko GB priestoru, a to úplne zadarmo.

Verzia: 2.3.3-play
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 2.3.3-play
Aktuálna cena: Zdarma

Flynx

Znovu nemáme na mysli iba jednu konkrétnu aplikáciu, ale celú kategóriu, ktorú by ste na iOS hľadali ťažko. Aplikácia Flynx a jej podobné tituly slúžia ako internetový prehliadač v bubline. Takéto prehliadanie má hneď niekoľko výhod – umožní načítavanie stránok na pozadí, kým vy si naďalej prezeráte inú aplikáciu. Tú neskôr nemusíte ani opustiť a stačí, keď kliknete na bublinu, prezriete si obsah na stránke a potiahnutím bublinu zavriete. Takto jednoducho môžete ďalej pokračovať v práci napríklad na sociálnych sieťach bez toho, aby ste museli prepínať medzi jednotlivými aplikáciami.

Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma

Drupe

Náš výber zakončíme, ako inak, aplikáciou, ktorá umožňuje prispôsobiť si prvok systému Android tak, ako to iOS neumožňuje. Tentokrát ide o alternatívnu aplikáciu Dialer, ktorá toho dokáže oveľa viac, ako predinštalované tituly od výrobcov. Konkrétne v prípade Drupe ide o šikovný nástroj, ktorý pomôže s prepojením Kontakt – Aplikácia. To znamená, že vy si jednoducho vyberiete osobu, ktorú chcete kontaktovať a jednoduchým gestom ju spojíte s tou aplikáciou, cez ktorú chcete uskutočniť komunikáciu. Ide o šikovnú aplikáciu, ktorá toho ponúka ešte oveľa viac vrátane viacerých foriem prispôsobenia

Verzia: N/A
Aktuálna cena: Zdarma

Hoci tento zoznam aplikácií môže pre majiteľov zariadení so systémom iOS vyzerať lákavo, veľmi jednoducho by bolo možné spraviť aj zoznam aplikácií, ktoré v obchode Play nenájdete a v App Store áno. Samozrejme, každá platforma má svoje vlastné výhody aj nevýhody, a to platí aj o obchodoch s aplikáciami.

16.6.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+