MojAndroid

Mobilné hry sú už súčasťou nášho každodenného života. Tento segment prešiel v posledných rokoch obrovským vývojom, a to najmä vďaka rozmachu smartfónov. Kedysi primitívne hry, ktoré sa postupne zlepšovali, sú teraz nahradené plnohodnotnými hrami s takmer konzolovou grafikou. O všetkom hovoria portované hry typu GTA, ktoré si môžete aj na smartfóne či tablete užiť so všetkým tým, na čo ste kedysi potrebovali extrémne výkonný počítať alebo hernú konzolu. Je ale iba málo hier, ktoré spravili v minulosti pre mobilný herný priemysel viac, ako tie, ktoré uvádzame nižšie.

Snake

Dalo by sa povedať, že hra Snake a jej nástupca Snake II definovali mobilný herný priemysel. Boli to možno prvé hry, ktoré oslovili širokú verejnosť. Prvá verzia hry bola predstavená spolu s telefónom Nokia 6610 ešte v roku 1997. Odvtedy sa hra rozšírila na väčšinu ďalších smartfónov značky Nokia, ktorá v tej dobe ovládala mobilný priemysel. To znamená, že hru si mohli vyskúšať milióny ľudí po celom svete. Hlavnými atribútmi hry boli jednoduchosť a schopnosť zabaviť na niekoľko minút, ale aj na celé hodiny. Toto sú ešte stále najdôležitejšie vlastnosti úspešných mobilných hier súčasnosti.

snake-hra

Angry Birds

Ak jedna hra definovala éru “hlúpych” telefónov, ďalšia definovala mobilné hry na smartfónoch. Je to práve titul Angry Birds, ktorý si ešte aj dnes inštalujú používatelia ako prvú aplikáciu na svoj prvý smartfón. Hra bola pôvodne predstavená pre iOS v roku 2009 a nabrala na takých rozmeroch, že niektorí používatelia si kupovali iPhone iba alebo najmä kvôli tomu, aby si mohli zahrať túto hernú pecku. Neskôr sa hra rozšírila na ďalšie operačné systémy a aj herné konzoly. V januári roku 2014 prekonali variácie hry tri miliardy stiahnutí na všetkých platformách, vďaka čomu ide o jednu z najúspešnejších hier v histórii.

AngryBirds_main

Verzia: 7.9.2
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 7.9.2
Aktuálna cena: Zdarma

Fruit Ninja

Nie je to tak dávno, čo hra Fruit Ninja patrila medzi tie najhranejšie a najsťahovanejšie vôbec. Hra totiž dokonale využíva dotykové obrazovky, čo sa iným hrám dovtedy podarilo iba málokedy. Sekanie padajúceho ovocia na obrazovke nemá žiaden hlbší význam a aj v tomto prípade ide o hru s jednoduchým princípom, kde sa väčšinou iba snažite dosiahnuť čo najvyššie skóre. Práve možnosť donekonečna opakovať úrovne a neustále prekonávať svoje skóre robia hru takou návykovou. Aj keď ju dnes už prekonali iné tituly, stále jej patrí miesto v histórii.

500x_android_fruitninja02_crop

Verzia: 2.6.2.479099
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 2.6.2.479099
Aktuálna cena: Zdarma

Temple Run

Hra Temple Run síce nebola prvou nekonečnou behačkou, no neskutočne tento herný štýl spropagovala. Nie len tým, že následne vzniklo obrovské množstvo napodobenín, ale niektoré z týchto napodobenín dokonca vyrástli na jedny z najpopulárnejších mobilných hier v histórii, ako napríklad titul Subway Surfers. Hra Temple Run ale bola svojou náročnosťou skutočne veľmi atraktívna. Existovala tu výborne vyladená krivka učenia – kým pri prvých behoch ste sotva dosiahli niekoľko zabehnutých metrov, po niekoľkých dňoch tréningu ste atakovali méty desiatok kilometrov. Hoci hra má aj pokračovania, pre mnohých je najatraktívnejší práve originálny titul.

Temple_Run_1

Verzia: 1.6.4
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 1.6.4
Aktuálna cena: Zdarma

Clash of Clans

Nie je pravidlom, že dnes sa všetky hry robia pre masy ľudí. Niektoré menšie projekty sú skutočne atraktívne aj bez toho, aby si ich vyskúšali milióny ľudí. To ale nie je prípad extrémne populárnej hry Clash of Clans a množstva ďalších s podobným herným princípom. Clash of Clans je online multiplayer stratégia, ktorá vystriedala Travian a podobné herné tituly. Vyžaduje neustálu, alebo aspoň častú kontrolu zo strany hráčov, čo ich potom motivuje aj k míňaniu peňazí na in-app nákupoch. Práve tu hra exceluje, keď patrí medzi najziskovejšie v histórii.

clash-of-clans

Verzia: 10.134.6
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 10.134.6
Aktuálna cena: Zdarma

Flappy Bird

Príbeh Flappy Bird asi poznajú mnohí z vás. Hra, ktorá takmer nikoho nezaujímala, zrazu začala naberať na popularite. A dôvod? Jednoducho frustrácia z neskutočne vysokej obtiažnosti. Bolo ťažké nahrať skóre “5”, takmer nemožné dostať sa na dve cifry a prakticky nereálne hru poraziť. Aj táto hra bola štartovacím motorom pre množstvo klonov, ktoré sú predstavované až doteraz. Obrovský úspech prinútil vývojára hru stiahnuť z obchodov s aplikáciami, a to aj napriek tomu, že na nej zarábal desiatky tisíc dolárov denne.

Flappy_Bird_Game_Over

Pokémon GO

Jeden z posledných veľkých trhákov dokázal, že stále je možné na mobilných hrách zarobiť obrovské peniaze. Pokémon GO využil prvky virtuálnej reality a spopularizoval svet pokémonov, na ktorý mnohý z nás už zabudli. Hra dokonale symbolizuje, že iba myšlienka na detské časy môže u ľudí vyvolať obrovskú túžbu aspoň takouto cestou vrátiť sa v čase. A nie len to, ale aj míňať peniaze na pokélopty, čo sa nám niekedy mohlo iba snívať. Síce rast popularity aplikácie prudko klesol, stále ide o jeden z najúspešnejších herných titulov s desiatkami miliónov stiahnutí iba v priebehu niekoľkých mesiacov existencie.

pokemon-go-titulka

Verzia: 0.97.2
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 0.97.2
Aktuálna cena: Zdarma

Dead Trigger

Áno, v našom výbere sa objavuje aj táto česká hra. Odkedy ľudia začali experimentovať s mobilnými hrami, snívali o tom, že by si zahrali tak kvalitné FPS tituly, na aké sú zvyknutí z konzol a počítačov. Vo väčšine prípadov ale niečo chýbalo – buď nebola grafika na dostatočnej úrovni, alebo bolo ovládanie ťažkopádne. Bola to práve hra Dead Trigger, ktorá ako jedna z prvých naplno využila dotykové ovládanie, skvelý gameplay a vynikajúcu grafiku, aby vytvorila excelentný herný zážitok. Aj napriek tomu, že ide o komplexnú hru s veľkosťou v desiatkach až stovkách megabajtov, stiahli si ju desiatky miliónov ľudí iba v obchode Play.

Dead_trigger_banner

Verzia: N/A
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: N/A
Aktuálna cena: Zdarma

A čo vy? Súhlasíte s našim výberom, alebo by ste vybrali iné tituly? Ktoré hry boli v minulosti podľa vás najvplyvnejšie? Dajte nám vedieť v diskusii pod článkom, ktoré sú vaše najobľúbenejšie hry v histórii.

Zdroj: PhoneArena

4.11.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+