MojAndroid

Rok 2015 je za nami a nás čaká ďalší rok plný mobilných noviniek, nových lepších smartfónov a inovatívnych produktov. Nový rok so sebou prinesie viacero nových trendov, pričom niektorých starších sa budú výrobcovia mobilných zariadení držať aj v roku 2016. Samozrejmosťou budú nové modely vlajkových lodí od známych výrobcov, ako je Samsung, HTC, Sony, Xiaomi, Asus, Lenovo a ďalších. Na vzostupe budú aj inteligentné nositeľné zariadenia, ktoré v roku 2015 konečne dostanú tak potrebné vylepšenia. Tešiť sa môžeme aj na neustále vylepšujúcu sa virtuálnu realitu, či na neustále viac prepojené domácnosti.

Nový Android: Zatiaľ veľká neznáma

Čo prinesie nový Android je momentálne jednou veľkou neznámou. Google na verejnosť nepustil takmer žiadne nové informácie. Tie sa dozvieme až niekedy v polovici nového roka 2016, a to v čase konania Google I/O, kedy internetový gigant zvykne zverejniť prvé beta verzie novšej verzie Androidu. O jej názve mimochodom ešte stále nie je rozhodnuté a je možné, že Google ho nechá vybrať samotným používateľom. Čo sa týka funkcií, isté náznaky sú ukryté už v súčasnom Marshmallowe, ktorý pod kapotou ukrýva podporu pre prácu s aplikáciami vo viacerých oknách. Tu by teda spoločnosť mohla sprístupniť práve s novším Androidom.

AMOLED displeje a technológia 3D touch

V roku 2016 budú na vzostupe AMOLED displeje, ktoré v čoraz väčšom počte začali výrobcovia používať  už v uplynulom roku. Výrazným dielom by k tomu mala prispieť aj spoločnosť Apple, ktorá údajne zvažuje použitie AMOLED panela aj v novej generácii iPhonu. AMOLED technológia okrem špičkového obrazu znižuje spotrebu a umožňuje vyrábať tenšie zariadenia. Flexibilné panely zas zvyšujú odolnosť a poskytujú výrobcom viac slobody pri návrhu toho, ako budú ich smartfóny vyzerať.  Rok 2016 však nebude rokom 4K displejov. Hoci prvé zariadenie s takýmto panelom predstavila v starom roku spoločnosť Sony, neočakávame, že by ju ostatní výrobcovia nasledovali. Skôr sa dočkáme rozšírenia QHD rozlíšenia, ktoré v roku 2015 dominovalo predovšetkým na high-end smartfónoch. Cenová relácia zariadení s takýmito displejmi sa však bude postupne znižovať. Veľký boom zažijú v tomto roku aj displeje s technológiou 3D Touch známej napríklad z iPhonu 6S, Tá umožňuje rozpoznať rôzne úrovne tlaku pri dotyku zobrazovacej plochy, čo by mohlo viesť k novým funkciám a ovládaniu mobilných zariadení.

huawei-mate-displej-force-touch

4GB RAM štandardom

V uplynulom roku sme boli svedkami uvedenia prvých smartfónov so 4GB operačnej pamäte RAM. Prvenstvo si na svoje konto pripísal Asus, ktorý neskôr nasledoval aj Samsung a ďalšie spoločnosti. Zatiaľ však poväčšinou len v high-end segmente. V nadchádzajúcom roku sa dočkáme masovejšieho nasadzovania 4GB RAM modulov aj do zariadení strednej triedy. Pri high-end smartfónoch sa takto veľká pamäť RAM stane už štandardom. Samozrejme, tešiť sa môžeme aj na ďalšie zvyšovanie výkonu. Už v roku 2015 predstavili Qualcomm, HuaweiSamsung výkonné čipsety, ktoré výkonom, ale aj ostatnými parametrami prevyšujú svojich predchodcov. Otázne je, na koľko nám bude takýto výkon k úžitku. Už smartfóny strednej alebo nižšej triedy totižto svojim výkonom postačujú väčšine používateľov. Výrobcovia tak pre rastúci výkon budú musieť nájsť uplatnenie. Veľmi dobrou cestou je podľa nás krok Micsoroftu, ktorý ukázal svetu systém Continuum. Ten v podstate premení klasický smartfón na desktopový počítač. Hoci má ešte veľa nedostatkov, je podľa nás tým správnym krokom vpred. V tejto oblasti však bude musieť zapracovať predovšetkým Google, ktorý má vývoj operačného systému pod palcom.

samsung-memory

Batérie len s malými vylepšeniami

Na výdrž moderných smartfónoch sa ľudia aj v roku 2015 sťažovali najviac. Napriek tomu, že tieto zariadenia nesú najmodernejšie úsporné procesory a displeje, stále vydržia nanajvýš 2 alebo 3 dni – česť výnimkám. Samozrejme, na trhu sa čoraz viac začínajú objavovať mobily, ktoré sú charakteristické veľkou kapacitou batérie. Práve tu sa budú snažiť zvyšovať aj výrobcovia smartfónov, ktorí postupne prechádzajú na unibody konštrukcie bez možnosti výmeny batérie. Veľké kapacity sú však pomerne veľkým lákadlom pre nových zákazníkov a tak očakávame, že aj v roku 2016 sa dočkáme viacerých modelov, ktoré sa budú zameriavať práve na výdrž. V popredí bude aj rýchle nabíjanie, ktorým sa budú spoločnosti snažiť kompenzovať menšie kapacity batérií. O slovo si povedia aj bezdrôtové nabíjačky, ktoré postupne nachádzame v čoraz bežnejších predmetoch alebo dokonca nábytku.

IKEA-bezdrotove-nabijanie-4s

Snímače odtlačkov prstov

Áno, snímače odtlačkov prstov sa v poslednom roku stali poriadne populárne a high-end modely si bez nich už v podstate nedokážeme predstaviť. Zabezpečenie odtlačkom prsta sa ale postupne dostávalo aj do oveľa lacnejších modelov, ktoré svoje rady rozšíria aj v novom roku. Vďačíme za to najmä spoľahlivosti a rýchlosti súčasných snímačov, ktoré dokážu mobilné zariadenia efektívne zabezpečiť tak, aby sa do nich nikto iný bez povolenia nedostal. To je v súčasnej dobe veľmi dôležité, keďže smartfóny sa stali domov citlivých dát a údajov, ktorých odcudzenie by spôsobilo majiteľovi nemalé problémy a starosti.

Honor_7_recenzia-8

Kov je nový štandard

Rok 2015 ukázal smer, ktorým sa budú uberať výrobcovia smartfónov aj v roku 2016. Väčšina vlajkových lodí bola vyrobená z kovu alebo jeho kombinácie s plastom a sklom. Inak tomu nebude ani v novom roku, v ktorom sa na stranu konštrukcií vyrobených z kovu pridajú ďalšie značky. No nielen to. Na svoje si prídu aj zákazníci, ktorí majú hlboko do vrecka. Už teraz majú na výber z niekoľkých cenovo dostupných smartfónov vyrobených z kovu a ich počet sa bude aj naďalej zvyšovať. Rok 2016 tak bude aj o kvalitných materiáloch a precíznosti.

samsung-galaxy-s6-edge-plus-7

Fotoaparáty, ktoré fotia dobre v noci

Nové technológie a výrobné postupy z roka na rok vylepšujú aj kvalitu mobilnej fotografie. V uplynulom roku sme sa dočkali najlepších fotomobilov v histórii mobilného priemyslu. Na trh prišli napríklad Sony Xperia Z5 s 23 Mpix fotoaparátom, Samsung Galaxy S6 edge+ so 16 Mpix snímačom, no a v neposlednom rade aj Microsoft Lumia 950, ktorá dnes tiež patrí medzi absolútnu špičku. Všetky tieto fotoaparáty sú charakteristické vysokým rozlíšením, rýchlym zaostrovaním a až na Xperiu Z5 aj optickou stabilizáciou. Tá sa mimochodom stane ešte viac rozšírenou a dúfame, že ju vo svojich vlajkových lodiach konečne správne použije aj HTC a Google. Inak ale môžeme očakávať posun k hardvéru, ktorý umožní ešte lepšie vytváranie záberov v zhoršených svetelných podmienkach. Výrobcovia to môžu dosiahnuť napríklad zväčšovaním pixelov (ako je tomu napríklad pri ultrapixelovom snímači v niektorých HTC smartfónoch) alebo duálnym systémom fotoaparátov a dodatočným softvérovým spracovaním.

senzor-za-kameru

Wearables dostanú nové funkcie

Rok 2015 pokračoval predstavovaním nových modelov inteligentných hodiniek. Dá sa však povedať, že zmysel týchto zariadení sa stále hľadá. Väčšina z nich ponúka rovnaké funkcie a v podstate slúžia len akási predĺžená ruka smartfónu. Vedia zobraziť upozornenia, reagovať na prichádzajúce správy a hovory, či spustiť navigáciu a iné aplikácie. Hoci aplikácií pre hodinky s Androidom Wear je skutočne veľa, stále nám chýba akási vyššia pridaná hodnota. Tu by mohli priniesť tohtoročné wearables, ktoré by mohli poskytnúť detailné údaje o zdraví a telesných funkciách človeka, či už integrované GPS a GSM modul. Hodinky by sa stali samostatnejšie, vďaka čomu by mohli nahradiť aj funkcie smartfónov. Tie by sme už nemuseli vždy nosiť pri sebe.

Samsung_Gear_S2_classic-8

3.1.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+