MojAndroid

Rok 2016 máme úspešne za sebou a pred nami je nový rok, ktorý so sebou prinesie množstvo nového v najrôznejších technologických odvetviach. V minulom roku boli najvýraznejšími témami, ktoré sa stali mainstreamom najmä snímače odtlačkov prstov, ktoré sú dnes v podstate už aj v tých najlacnejších zariadeniach. Objavili sa prvé zariadenia s 6GB RAM a výrobcovia začali vo veľkom používať USB C konektor. Čo nás ale čaká v nasledovných mesiacoch? Prinášame vám naše predpovede.

Duálny fotoaparát na vzostupe

Huawei v minulom roku odštartoval éru smartfónov s duálnym fotoaparátom. Model P9 bol vydareným príkladom toho, aké benefity môže duálny snímač ponúknuť na mobilných zariadeniach. Minulý rok boli v tomto segmente priekopníkmi najmä spoločnosti Huawei a Honor, ku ktorým sa neskôr pridal aj gigant Apple. Ten použil duálnu zostavu vo svojom najdrahšom modeli iPhonu 7 Plus. Očakávame, že aj tento rok sa budú objavovať zariadenia s dvomi fotoaparátmi na zadnej strane, a to nielen u vlajkových lodí. Dôkazom toho je napríklad Honor 6X, ktorého predajná cena sa pohybuje na úrovni 250 eur.

Náš tip
Asus ZenFone 3 Zoom má 5000 mAh batériu aj duálny fotoaparát s optickým zoomom

Huawei P9_recenzia-12

Hlasový asistenti a umelá inteligencia

To, že inteligentní hlasoví asistenti budú tento rok veľkou vecou naznačil už v minulom roku Google a Amazon, ktorí predstavili svojich vlastných asistentov. Už na tohtoročnej výstave CES sa objavilo hneď niekoľko zariadení, ktoré disponujú najmä asistentom Alexa od Amazonu a predpokladáme, že počas roka sa objavia ďalšie. Ich úlohou je najmä odpovedať na otázky a dotazy používateľa. V technológiách sa bude aj tento rok čoraz viac využívať umelá inteligencia, ktorá je už dnes neodmysliteľnou súčasťou viacerých internetových služieb a mobilných aplikácií. Vďaka nej, bude softvér inteligentnejší a vyspelejší ako kedykoľvek predtým.

lenovo-assistant-3

Virtuálna realita bude stále veľkou témou

Virtuálna a rozšírená realita sa v roku 2016 stali konečne dostatočne vyspelé na to, aby sa dali považovať za vhodné komerčného používania. Na trhu máme aktuálne dva pokročilé headsety – HTC Vive a Oculus Rift. A práve tie by sa mohli dočkať ďalších vylepšení. Postupne sa k nim ale pridajú ďalšie a konkurencia bude narastať aj v tomto segmente. Navyše, postupne sa dočkáme aj ďalšieho príslušenstva, ktoré zlepší prežívanie virtuálnej reality – rukavice, rôzne trenažéry, ovládače a podobne. V tomto segmente sa má skutočne čo zlepšovať a veríme, že tento rok vo virtuálnej aj rozšírenej realite opäť prinesie veľa nového.

Náš tip
HTC vylepšuje svoju virtuálnu realitu. Bude bez káblov a všade

htc-vive-ces-2017-gallery-2-1

Bezrámikové a skladateľné displeje

Smartfóny, ktorých rámiky okolo displeja takmer zmizli sa objavili už v minulom roku a zdá sa, že čo to dočinenia budeme mať s nimi aj v roku 2017. Všetko to odštartoval Xiaomi Mi Mix, ktorý ku koncu roka nasledovali ďalší. Spomenúť môžeme napríklad Lenovo Zuk Edge a Honor Magic, ktoré v tomto roku majú doplniť aj vlajkové modely Samsungu, HTC a nepochybne aj ďalších výrobcov. Navyše, reálne sa začína hovoriť aj o skladateľných a ohybných zariadeniach, ktoré by sa mohli začať predávať už v tomto roku. Do roku 2020 by pritom mali tvoriť až 20% všetkých predaných smartfónov.

xiaomi-mi-mix-2

3,5 mm audio jack na ústupe

Aj keď väčšina smartfónov bude mať aj v tomto roku 3,5 mm audio jack, dá sa očakávať, že postupne sa bude objavovať čoraz viac takých, ktoré ho vymenia za USB C konektor. Jasný trend nastolil Apple, ktorý svoj iPhone 7 predstavil už bez 3,5 mm audio jacku. A aj keď niektorí výrobcovia nemienia tento desaťročia používaný konektor odstrániť, tak je možné, že v nasledovných rokoch im nebude nič iné ostávať a prispôsobiť sa situácii na trhu. USB C je modernejšie a má poskytnúť aj lepšiu (digitálnu) kvalitu zvuku. Taktiež Bluetooth a s ním spojené bezdrôtové slúchadlá budeme vídať čoraz častejšie aj v ponuke výrobcov smartfónov.

sony-xperia-xz-recenzia-16

Smart hodinky ešte nepovedali posledné slovo

Aj napriek tomu, že záujem o inteligentné hodinky v minulom roku skôr klesal ako rástol, tak stále veríme, že nepovedali svoje posledné slovo. Google stále pokračuje vo vývoji Androidu Wear, Samsung zas na svojom Tizen OS pre hodinky. Vývoj síce nebude napredovať tak rýchlo a tento rok sa zrejme dočkáme aj menšieho množstva predstavených modelov, rozhodne však z ponuky nevymiznú. Stále čakáme na funkcie, ktoré záujem o hodinky zvýšia. Jednou z nich je nepochybne aj prítomnosť GPS, s ktorým sa z hodiniek stáva plnohodnotný nástroj pre sledovanie športových aktivít. Vítanou by bola aj podpora mobilných sietí, vďaka ktorej by hodinky mohli zastúpiť všetky funkcie smartfónu.

samsung-galaxy-s7_gear-s3-1-cast-4-jpg

5.1.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+