MojAndroid

V historických číslach predajov telefónov vedie Nokia. Model 1100 je celosvetovo najpredávanejším telefónom vôbec. V tomto článku však klasické zariadenia bez otvoreného operačného systému jednoducho vylúčime a pozrieme sa na tie múdrejšie – smartfóny. V poslednom čase je naozaj väčší a väčší problém nájsť novinku, ktorá by neobsahovala otvorený operačný systém. Smartfóny vládnu trhu s mobilnými telefónmi a “hlúpych” telefónov je naozaj len hŕstka.

Náš tip
iPhone 7 dominuje predajom smartfónov, najpredávanejší Samsung neuhádnete
Náš tip
Toto je 20 najpredávanejších mobilných telefónov všetkých čias

5. miesto – Samsung Galaxy S3 / Apple iPhone 5

Piate miesto v celkovej  predajnosti smartfónov je delené. Predajnosť Samsungu Galaxy S3 a Apple iPhone 5 je na úrovni 70 miliónov predaných kusov. Samsung Galaxy S3 je vlajkovou loďou kórejského výrobcu pre rok 2012. iPhone 5 bol zase najnovším modelom amerického výrobcu v rovnakom roku. Oba smartfóny ponúkli displeje, ktoré boli väčšie ako u predchodcov. iPhone zvýšil uhlopriečku z 3,5 na 4″, Samsung zase v predchádzajúcom Galaxy S2 ponúkal displej s uhlopriečkou 4,3″. Galaxy S3 zvýšil uhlopriečku až na 4,8″, čo  bolo v tom čase naozaj veľa. Dnes by patril medzi najmenšie zariadenia s Androidom.

4. miesto – Apple iPhone 7 / 7 Plus

Keďže Apple zverejňuje predaje svojich modelov spoločne, nevieme povedať, koľko z celkového počtu 78 miliónov pripadá na model iPhone 7 a koľko na 7 Plus. Tieto modely priniesli zaujímavé novinky. Ako prvé zariadenia značky dostali zvýšenú odolnosť voči vode, domovské tlačidlo už nebolo fyzické, reagovalo na silu tlaku a ponúklo haptickú odozvu. Asi najkontroverznejšou zmenou oproti predchádzajúcim modelom bola absencia 3,5 mm jacku.

3. miesto – Samsung Galaxy S4

Nástupca populárnej S trojky bol v predajnosti ešte úspešnejší. Celosvetovo bolo dodaných 80 miliónov smartfónov Samsung Galaxy S4. Ten ponúkal ešte o trochu väčší displej s Full HD rozlíšením, jeden z najlepších fotoaparátov a dizajn podobný predchodcovi.

2. miesto – Nokia 5230

Medzi najpredávanejšie smartfóny sa dostal aj jediný model od Nokie s legendárnym operačným systémom Symbian. Ten bol vo svojej dobe neporaziteľný. S príchodom dotykového prostredia však začal upadať a systémy Android a iOS ho úplne vytlačili z trhu. Nokia 5230 ponúkla 3,2 palcový displej, dvojmegapixelový fotoaparát či 70 MB vnútorného úložiska, ktoré bolo možné rozšíriť pamäťovými kartami. Za výborné predaje na úrovni 150 miliónov predaných kusov vďačí hlavne nízkej cene, vďaka ktorej sa stal bestsellerom.

Nokia 5230

1. miesto – Apple iPhone 6 / 6 Plus

Najpredávanejším smartfónom Samsungu je Galaxy S4, Apple zase iPhone 6. Tento model obsahoval výkonný procesor, slušný fotoaparát. Ako prvý prišiel s dizajnom, ktorý výrobca používa dodnes. Tohto modelu sa celosvetovo predalo 220 milónov kusov.

Zhrnutie

Ako môžete vidieť, tabuľke najpredávanejších smartfónov jednoznačne kraľujú Apple a Samsung. S výnimkou staručkej Nokie obsadili zariadenia týchto výrobcov všetky miesta v TOP 5. Len pre zaujímavosť, celosvetovo najpredávanejším telefónom vôbec je Nokia 1100, ktorej sa predalo až  250 miliónov kusov.

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+