Viaceré štúdie dokázali, že sledovanie displeja smartfónu alebo tabletu v noci a večerných hodinách, môže mať negatívny vplyv na spánok. Svetlo emitované z displejov na našich mobilných zariadeniach ovplyvňuje jeho kvalitu a skracuje čas REM fázy, ktorá je pre naše telo veľmi dôležitou. Pôvod problémov možno hľadať v modrej zložke svetla emitovaného z displejov našich inteligentných zariadení. To totižto vplýva na náš mozog a spôsobuje, že zaspávame dlhšie a spíme kratšie. Aj preto je vhodné, ak večer zariadenia s displejom pred spánkom nepoužívame alebo aspoň sa pokúsime eliminovať problémovú zložku svetla. A práve na tento účel môžete využiť niektoré z aplikácií, ktoré uvádzame v našom výbere.
Twilight
Jedinou úlohou tejto aplikácie je zobrazenie takého farebného spektra, ktoré nedráždi vaše oči a vy si tak môžete napríklad čítať knihu alebo časopis bez výčitiek aj v úplnej tme. Výhodou Twilightu nie je len redukcia modrého svetla z vášho displeja, ale aj automatická synchronizácia s časom podľa vašej GPS polohy. Pomocou nej sa mení aj nastavenie vášho displeja, ktorý so západom slnka prirodzene a postupne mení silu červeného filtra. Samozrejmosťou je aj možnosť vlastných nastavení v prípade, že vám automatický režim nevyhovuje.
Twilight je pre Android dostupný úplne zadarmo, no k dispozícii je aj jeho platená verzia. Ta ponúka navyše ešte aj podporu niekoľkých profilov, nastavenie času prechodu, ako aj expresný prístup k novinkám, ktoré PRO používatelia dostanú vždy ako prví.
f.lux (root)
V obchode Play je už teraz niekoľko známych aplikácií, ktoré bránia modrému svetlu ovplyvňovať náš spánok. Tie ale väčšinou iba aplikujú na displej červený filter, zatiaľ, čo f.lux aktívne mení vyžarované svetlo jednotlivých pixlov. Práve preto aplikácia potrebuje ROOT oprávnenia, keďže vykonáva pomerne razantné zmeny vo fungovaní zariadenia. V súčasnosti je f.lux dostupný len ako beta verzia, ktorú môžu otestovať používatelia so smartfónmi alebo tabletmi s rootom. Taktiež môže obsahovať ešte chyby, ktoré sa vzhľadom na beta status aplikácie dajú očakávať.
Blue Light Screen Filter
Ďalšou aplikáciou, ktorá funguje na podobnom princípe ako Twilight, je Blue Light Screen Filter. Táto poskytuje používateľovi podrobné nastavenia filtra, ktorý redukuje modrú zložku svetla vyžarovaného displejom. Priamo v aplikácii nájdete až 12 preddefinovaných filtrov, ktoré menia farbu zobrazovacieho panelu podľa toho, ako vám to vyhovuje najviac. Okrem toho tu nájdete aj samostatný widget, plánovač, pomocou ktorého nastavíte časy spustenia filtra, ako aj možnosť ovládať jeho intenzitu z notifikačnej lišty. Aj v tomto prípade tu máme dve verzie aplikácie – zadarmo a platenú PRO, ktorá ponúka niektoré funkcie navyše.
EyeFilter – Bluelight
Pekne spracovaná a funkčne bohatá je aj aplikácia EyeFilter. Okrem možnosti nastaviť intenzitu a farbu filtra modrého svetla, obsahuje aj užitočný bonus v podobe plávajúceho widgetu, pomocou ktorého môžete aplikáciu aktivovať/deaktivovať. K dispozícii je aj bežný widget na plochu, pomocou ktorého si prípadne môžete v noci jednoducho posvietiť baterkou. Samozrejmosťou je možnosť nastavenia časového rozvrhu a dokonca aj farieb používateľského prostredia a widgetov. To všetko opäť zadarmo, s možnosťou dokúpiť PRO verziu bez reklám a s niektorými doplnkami navyše.
Blue Light Filter – Night Mode
Príjemnou a na ovládanie veľmi intuitívnou, je aplikácia Blue Light Filter. Pomocou nej je nastavenie filtra modrého svetla skutočne len otázkou niekoľkých kliknutí, pričom priamo v nej si môžete nastaviť teplotu farby z niekoľkých prednastavených profilov, ako aj intenzitu a jas displeja. Samozrejmosťou je plánovač a v prípade potreby možnosť filter vypnúť na 60s. Vítaným doplnkom je potom aj zobrazenie v notifikačnom paneli, z ktorého je možné zapnúť baterku, či filter aktivovať alebo deaktivovať za pochodu.