MojAndroid

Dvaja najväčší rivali na mobilnom trhu s operačnými systémami Apple a Google, iOS vs. Android – to je večne diskutovaná téma. Niekto je zástancom iPhone, ktorý je jediným produktom spoločnosti Apple na poli smartfónov a iný zase miluje Android, ktorý ponúka veľký výber najrôznejších zariadení. Obidva sú niečím unikátne, majú svoje plusy aj mínusy. Dnes vám priblížime top 10 funkcií Androidu, ktoré v iOS budete len márne hľadať. Tieto boli dôsledne vybraté redaktormi portálu lifehacker a na iPhone ich zatiaľ nie je možné realizovať ani po dodatočných úpravách v systéme.

10. Alternatívne klávesnice

Od textových prediktorov ako Swiftkey k inovatívnemu Swype a dobrodružnému 8pen, v Androide máte jednoducho možnosť výberu softvérovej klávesnice, ktorá práve vyhovuje vašim potrebám. Nie, že by iPhone nemal alternatívy. Tieto však fungujú len ako samostatné aplikácie, z ktorých musíte napísaný text kopírovať tam, kde potrebujete.

9. Automatizácia

Jednou z najužitočnejších aplikácií pre Android je plánovač -aplikácia, ktorá z vášho smartfónu spraví automatizovaný stroj. Môžete zapnúť alebo vypnúť nastavenia pre konkrétne aplikácie podľa polohy, času a v podstate podľa akéhokoľvek vami zvoleného kritéria. Použitím správnych príkazov získate prístup aj do temných zákutí nastavenia vášho telefónu :) To je niečo, čo na iných platformách jednoducho nie je možné. Príkladom takýchto aplikácií sú napríklad Juice Defender pre šetrenie batérie, alebo už spomínaný Tasker.

 

8.Prispôsobiteľnosť Launcherov

Zatiaľ čo iPhone používatelia s jailbreakom  majú istú slobodu pri upravovaní pracovných plôch iOS, nemajú k dispozícii také úpravy aké sú možné s Androidom a launchermi, ktoré nájdete na Android Markete. Tieto pridávajú mnoho extra funkcií ako je ovládanie gestami, rôzne druhy skratiek a dokonca nastaviť si launcher tak, aby zvýšil svoj výkon aj na starších telefónoch. Či už používate extra rýchly LauncherPro alebo ADWLauncher s veľkým počtom nastavení, launcheri tretích strán vám dávajú skutočnú slobodu vo všetkých ohľadoch.

7. Widgety

Zaberajú síce veľa miesta, ale čo sa vyrovná veľkým hodinám s počasím alebo hudobnému panelu s informáciami o aktuálne prehrávanej skladbe priamo na ploche? Widgety slúžia nie len pre zábavu ale sú vhodné aj pre zefektívnenie práce- napríklad pripomienkovač je veľmi užitočná vec :). Android Market  ponúka dostatok aplikácií spolu s widgetmi a práve toto je jedná z vecí, ktoré iOS chýbajú. Po jailbreaku iPhone síce umožňuje pridávanie niečoho podobného ako sú widgety, ale iba na uzamykaciu obrazovku.

6. Podpora pamäťových kariet a vymeniteľná batéria

Nie je to súčasťou Android softvéru, ale vďaka otvorenosti Androidu tu máme aj niekoľko hardverových vymožeností, ktoré iPhone nemá. Konkrétne je to možnosť rozšírenia kapacity o vymeniteľné pamäťové karty a výmena batérie telefónu. Ak zaplníte pamäť na iPhone, máte smolu. Vďaka vymeniteľnej batérii pri Android zariadeniach si môžete na dlhšie trasy dokúpiť náhradnú batériu a po vybití ich jednoducho vymeniť.


5. Bezdrôtova inštalácia aplikácií

Prehliadanie a hľadanie nových aplikácií by mala byť zábava. App Store a Cydia App Store umožňujú inštaláciu aplikácií len ich stiahnutím priamo z telefónu alebo prepojením s aplikáciou iTunes. Otrava. Na Androide vďaka novému Android Marketu a niektorým stránkam tretích strán akou je AppBrain je možná inštalácia aj bezdrôtovo. Stačí nájsť na webe žiadanú aplikáciu, stlačiť inštalovať a aplikácia sa takmer okamžite začne automaticky inštalovať vo vašom Android smartfóne (musíte mať ale aktívne pripojenie na internet).

4. Custom ROM

Hoci je k didpozícii veľké množstvo aplikácií tretích strán, ktoré vám dajú pokročilé funkcie pre váš Android, najlepšou vecou je vďaka otvorenosti Androidu možnosť jeho vylepšenia samotnými používateľmi. Či už je to funkciami nabitý CyanogenMod alebo úplne zmenené používateľské rozhranie MIUI ROM. Neexistuje limit ako si upraviť systém.  Podobne ako s launchermi, aj tu môžete vykonávať najrôznejšie systémove zmeny, vykonnostné tweaky, zmeny vo vzhľade Androidu, atď. Custom ROM je nepochybne jednou z najlepších výhod platformy Android.

3. Kontrolujte svoj telefón z počítača

Vďaka niektorým aplikáciam môžete svoj Android smartfón ovládať z pohodlia vášho počítača či notebooku. Môžete odosielať SMS alebo pristupovať  k ostatným funkciám priamo z webového prehliadača. Jailbreaknutý iPhone síce podporuje ovládanie prostredníctvom VNC, ale to nie je to isté ako používať samostatnú aplikáciu pre prístup k základným funkciám telefónu.

2.Flash

Flash je takmer všade. Ak chcete pozerať stránku kde sú flashové videá, zahrať si online hry  alebo prezerať akýkoľvek obsah vo forme flashu s iPhonom príliš nepochodíte – ten totiž flash vôbec nepodporuje.

 

1. Naozajstná integrácia aplikácií

Google Voice je konečne dostupný aj pre iPhone, ale pravdepodobne to nikdy nebude také ako s Androidom. Iné iPhone aplikácie vás vždy presmerujú do natívneho dialeru a hlasovej schránky. Takže aj keď chcete využívať Google Voice neustále, musíte sa k nemu navigovať sami. Na Androide aplikácie ako Google Voice sú priamo integrované so systémom – ak chcete uskutočniť hovor s Google Voice, každý hovor, ktorý vykonáte z dialeru pôjde priamo cez túto aplikáciu. Vďaka skutočnej integrácii tak môžete využívať rôzne aplikácie na posielanie SMS, mailov alebo napríklad pre prehliadanie webu.

Čo hovoríte na túto desiatku dôvodov? Možu byť nápomocné pri rozhodovaní medzi platformou iOS a Androidom? A čo vaše dôvody kúpy Android smartfónu ? :)

Zdroj: lifehacker.com

 

27.5.2011

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+