Mobilná aplikácia Toman vznikla primárne ako upútavka pre rovnomenný celovečerný historický film. Stratégiou bolo novými spôsobmi marketingu pozvať mladých divákov na česko-slovenský film z obdobia, keď sa komunisti dostali politickým pučom k moci a úplne premenili našu krajinu na 50 rokov. Predpokladom je, že mladý divák neprejavuje o takúto tému záujem, avšak možno práve cez emóciu a simuláciu niektorých historických prvkov sa priblíži k tomuto obdobiu a takto ho osloví k návšteve kina. Film potom môže mať väčšie predpoklady aby diváka oslovil. Primárnym účelom šiestich minihier je hráča krátko zabaviť a cez emóciu simulácie niektorých historických artefaktov aj vytvoriť v jeho okolí tému a možno záujem o filmové dielo. Každá minihra má svoj mikropríbeh, ktorý predstavuje aj konkrétne postavy filmu v ich filmových rolách.
Aplikácia obsahuje 6 minihier
Hra Trezor je primárne vytvorená pre trávenie nudnej chvíle, kde sa hráč najjednoduchším spôsobom pokúša otvoriť zatvorený trezor. Takto jednoduchá mechanická hračka v mikropríbehu o odcudzení dokumentov krátko pobaví a podnieti zvedavosť k obsahu filmu.
Hra Odpočúvanie je jednoduchá detektívna zábava, ktorej cieľom v príbehu je "odpočuť" a vydedukovať odpoveď na pomerne banálnu otázku. Simulácia klasického vytáčacieho telefónu podnieťuje k objaveniu celého príbehu filmu.
Morzeovka je opäť ako trezor zábavka na pár minút, kde sa hráč stáva dekodérom a koderom zašifrovanej správy z Londýna, ktorá však môže pozmeniť dejiny Československa. Vyskúšať si už historický spôsob zasielania textových správ môže opäť vzbudiť záujem o historický film.
Drátofón, alebo prehistorický magnetofón, je minihra, kde sa plne môžu prejaviť chute "voyerizmu". Hráč sa stáva poslucháčom jednej domácnosti v povojnových rokoch. Smutné je, že práve takýto nástroj pomohol budúcemu režimu beztrestne narúšať osobné súkromie svojich obyvateľov. Rovnako úlohou hráča je túto rodinu odpočúvať a prezradiť termín opozičných stretnutí.
Hry Preukaz a Pas sú ľahkou simuláciou toho, ako sa v minulosti a možno aj dnes manipulovalo s osobnými dokladmi. Vyskúšať si identikit, oraziť pečiatku alebo umiestniť odtlačok prsta na úradný doklad môže vyvolať úsmev, ale rovnako aj dopyt k obsah filmu Toman.
Súbor minihier je inou formou marketingu pre mladých, ktorí v prvom pláne neprejavujú o obdobie našej krajiny po roku 1945 za zaujímavé. Napriek tomu, že udalo smerovanie na ďalšie dekády. Vzbudiť ich záujem jednoduchou zábavou na pozadí z tohto obdobia však má šancu podnietiť zvedavosť.
Všetci úspešní hráči majú rovnako šancu sa stretnúť s tvorcami filmu na slávnostnej premiére. Losovanie súťaže sa uskutoční 15.10.2018.
Tak, je pravda, že čas veci rozmazáva, ale veta: “…sa komunisti dostali politickým pučom k moci…” by mohla byť platná snáď len vtedy, ak by sa za politický puč dala označiť absolútna neschopnosť ostatných strán nájsť spoločnú reč v oblasti obnovenia spoločného štátu, v oblasti riešenia problémov národnostných menšín (najmä nemeckej a maďarskej povojnovej, kde Beneš, nezvolený prezident utečenec, jednoducho zlyhal (ako aj po prevzatí moci komunistami, čomu mohol zabrániť) a v neposlednom rade v absolútnej neschopnosti riešiť sociálne a ekonomické problémy chudobného obyvateľstva (čo je pozoruhodné, lebo časy obnovy sú v celej histórii ľudstva tými najlepšími pre ekonomický rast). Ako ľahko sa dá prejsť od jednej demagógie k druhej. Smutné.