MojAndroid

Tmavý režim môže na smartfónoch s OLED displejmi zvýšiť výdrž batérie, aspoň sa to tak vo svete smartfónov vraví už niekoľko rokov. Vedci z Purdueovej univerzity však zistili, že zapnutý tmavý režim nezlepšuje výdrž až tak veľmi, ako sme si mysleli. O téme informoval portál XDA Developers.

Doteraz nebolo možné určiť, o koľko je tmavý režim lepší v rámci spotreby batérie

V čase, keď sa tmavý režim spopularizoval a začal vo veľkom zavádzať, ešte neexistovali nástroje, ktoré by vedeli efektívne odmerať spotrebu jednotlivých pixelov na displeji. Nedalo sa teda presne určiť, o koľko percent vie tmavý režim zlepšiť spotrebu a či teda vôbec.

Vedci teda pred spustením štúdie vyvinuli špeciálne zariadenie, ktoré dokáže presne zaznamenať spotrebu jednotlivých pixelov. Následne nechali po dobu 60 sekúnd spustenú jednu zo šiestich vybraných aplikácií (Kalkulačka, Kalendár Google, Mapy Google, Správy Google, Telefón Google YouTube). Aplikácie testovali na zariadeniach Pixel 2, Moto Z3, Pixel 4 a Pixel 5, ktoré majú samozrejme OLED displeje.

Veľkú úlohu hrá aj úroveň jasu

Ukázalo sa, že ak bola úroveň jasu nastavená na približne 30 % – 50 %, rozdiel v spotrebe medzi tmavým a svetlým režimom bol len 3 – 9 %. Naopak pri maximálnom jase bol rozdiel až 47 %.

Štúdia ukázala aj ďalšie zaujímavé zistenia, ako napríklad to, že aplikácia Google News v svetlom režime pri 20 % úrovni jasu spotrebuje rovnaké množstvo energie, ako v tmavom režime pri 50 % jase. Nezávisí však na tom, či aplikácie v tmavom režime majú čisto čierne pozadie alebo len tmavosivé. Čisto čierne pozadie je podľa štúdie len o málinko lepšie.

Podrobnosti o spotrebe batérie v Androide neberú tmavý režim do úvahy

Vedci taktiež uviedli, že podrobnosti o spotrebe batérie v nastaveniach systému Android neberú tmavý režim správne do úvahy. Vyvinuli preto nástroj s názvom „Android Battery+“, ktorý chcú verejne sprístupniť vývojárom a taktiež pridať jeho funkcie do AOSP (Android Open Source Project).

Náš tip
Vo vlaku cestujúcej vzbĺkla powerbanka. Uložená bola v kabelke

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+