MojAndroid

Najnovší výskum spoločnosti Forensiq zistil, že tisícky aplikácií na Androide a iOS majú v sebe skryté reklamy, ktoré nemôže bežný používateľ vidieť. A práve tieto môžu spôsobovať celý rad problémov, vrátane nadmerného vybíjania, obmedzovania výkonu, či prehrievania zariadenia. Celkovo bol tento druh reklamy zistený u viac ako 5000 aplikácií, a to na obidvoch najrozšírenejších platformách Android aj iOS.

Niektoré z týchto aplikácií získavajú nové reklamy neustále, čím v skrytosti míňajú drahocenné mobilné dáta a energiu z batérie. Zároveň, ročne pripravia inzerentov o viac ako 895 miliónov dolárov, za ktoré zaplatili, aby sa  zobrazili širokému publiku. Forensiq nešpecifikoval žiadnu z týchto aplikácií, no dobrým ukazovateľom, ktorý by mohol odhaľovať takéto tituly sú hodnotenia v obchode Play. Ak aplikácia obsahuje veľa negatívnych recenzií a komentárov ohľadom jej zamŕzania a vyťažovania výkonu zariadenia, je prinajlepšom dobré aplikáciu podozrievať. Dobrým príkladom sú napríklad hry, ako Vampire Doctor a Celebrity Baby, ktoré majú v sebe kód pre volanie neviditeľných reklám. Samozrejme, nie všetky aplikácie, ktoré sú negatívne hodnotené a vyťažujú procesor využívajú tieto nekalé praktiky.

Google ani Apple sa zatiaľ k problému neviditeľných reklám nevyjadrili, ako ani vývojári, ktorí ich v obchode Play ponúkajú. Dobrou správou však je, že 5000 aplikácií je len zlomok z celkového počtu titulov v obchode Play alebo Apple App Store. Na druhej strane, viac ako 5000 aplikácií sa podieľa na reklamnom podvode a Google aj Apple by ich pri dokázaní viny mali zo svojich obchodov odstrániť.

Zdroj: cultofandroid

24.7.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+