MojAndroid

Blíži sa koniec roka a je čas rekapitulovať. Aj v roku 2021 redaktori portálu MojAndroid.sk používali množstvo aplikácií. Sú medzi nimi stálice, ako napríklad rôzne komunikačné nástroje či bankové aplikácie, no používali sme aj viacero noviniek. Či už slovenských alebo zahraničných.

Miroslav Schwamberg

Nepatrím medzi používateľov, ktorí skúšajú každú blbosť. Aplikácie, ktoré vo svojom smartfóne používam, naozaj používam. Okrem aplikácií sociálnych sietí, ktoré spomínať nebudem, pretože ich používame všetci, mám už dlhodobo obľúbenú slovenskú appku FlashScore, ktorá mi ponúka vždy aktuálne športové výsledky. V rámci športu ešte rád používam aplikáciu Biatlon živé výsledky 2021/2022.

Biatlon živé výsledky 2021/2022
Biatlon živé výsledky 2021/2022
Developer: Kuku
Price: Free

Počasie sledujem pomocou rôznych aplikácií, no rád by som vyzdvihol Ventusky, ktorá patrí českým vývojárom z Plzne. K dispozícii mám virtuálnu mapu celého sveta a množstvo filtrov, z ktorých si môžem vybrať. Na mape vidím aktuálnu teplotu, radar, oblačnosť a podobne. Samozrejmosťou je aj predpoveď a história počasia. Najlepšia aplikácia pre radar je podľa mňa stále slovenská SHMUapp.

Ventusky: Predpoveď počasia 3D
Ventusky: Predpoveď počasia 3D
Developer: InMeteo
Price: Free
SHMUapp
SHMUapp
Developer: Istrocode
Price: Free

Keďže doma vlastním meteo stanicu od Netatmo, nesmie chýbať ani aplikácia Netatmo Weather. Mimochodom, Netatmo rozhodne odporúčam všetkými desiatimi. Produkty od tejto spoločnosti sú síce drahšie, no kvalitné.

Netatmo Weather Station
Netatmo Weather Station | Zdroj: Netatmo

Netatmo Weather
Netatmo Weather

Existuje veľké množstvo cloudových úložísk, no ja som si v poslednom čase veľmi obľúbil Mega. Ponúka prepracovanú aplikáciu a často toto riešenie využívam na zdieľanie obrázkov alebo iných súborov pomocou jednoduchého odkazu. Úložisko s objemom 15 GB je úplne zadarmo.

MEGA
MEGA
Developer: Mega Ltd
Price: Free

Poznámky riešim pomocou OneNote od Microsoftu. Medzi hlavné výhody patrí multiplatformovosť (funguje na Androide, Macu, Windowse, iPhone) a v porovnaní napríklad s Google Keep viem v tejto aplikácii vyhľadávať nielen podľa názvu poznámky, ale aj priamo v poznámkach. Práve túto funkciu využívam veľmi často.

Na záver by som ešte rád dodal dve aplikácie, ktoré súvisia s cestovaním. Keďže raz za čas otestujem aj nejaký elektromobil, veľmi rád používam aplikáciu ZSE Drive. Pomocou nej vidím, koľko energie som nabil, kedy a kde som nabíjal, ale napríklad dokážem aj spustiť či zastaviť nabíjanie. Druhou dôležitou aplikáciou je IDS BK, v ktorej si kupujem lístky na MHD v Bratislave.

ZSE Drive
ZSE Drive
Developer: ZSE
Price: Free

Miroslav Mudroň

U mňa sa toho medziročne zas tak veľa nezmenilo. Stále sa snažím držať len tých aplikácií, ktoré reálne potrebujem a aktívne využívam. K veciam ako ČSOB Smart Banking, Moje O2, Sygic, Chrome, Spotify, Instagram, Messenger, Asana, Slack a Stocard pribudlo len minimum noviniek. 

Prvou je aplikácia ČSOB SmartToken potrebná na autorizovanie online platieb. Druhou GreenPass, ktorá sa stala prakticky nutnosťou týchto dní. To sú najvýraznejšie prírastky, po ktorých som musel siahnuť. Okrem toho mi v smartfóne počas roka 2021 pribudol ešte Discord a Revolut.

GreenPass
GreenPass
Developer: Slovensko IT, a.s.
Price: Free
Revolut
Revolut
Developer: Revolut Ltd
Price: Free

Denis Džula

Tento rok bol pre mňa pestrý aj na aplikácie.  Začal som sa zaujímať o investovanie, takže som si vybral slovenskú platformu Finax a zahraničnú s nižšími poplatkami – ETFMatic. Rovnako som si začal vo VÚB sporiť aj na dôchodok a aplikácia dôchodOK mi ponúka pekný prehľad o mojom účte.

Celkom hojne som hlavne v lete využíval možnosti zdieľanej dopravy. Vyskúšal som si aplikáciu HoppyGo, cez ktorú som si na našu MôjAndroidovicu požičal Škodu ENYAQ iV. Vo veľkom som sa mestom premával na kolobežkách od Boltu, či verejných bicykloch od Antiku.

Škoda ENYAQ iV | Zdroj: Denis Džula
HoppyGo
HoppyGo
Developer: HoppyGo
Price: Free

Keďže som strašne zvedavý a hladný po informáciách, dennodenne ma doprevádzali aj aplikácie o počasí – Ventusky a Morecast, spravodajská aplikácia Denníka N – Minúta po minúte a nakoniec aj čítačka elektronických kníh ReadEra.

Minúta po minúte
Minúta po minúte
Developer: N Press
Price: Free

Som fanúšikom ekosystému Xiaomi a tak som si tento rok kúpil robotický vysávač Roborock S7, s ktorým používam aplikáciu Roborock. Taktiež mám inteligentnú zubnú kefku Oclean X Pro, ku ktorej mám aplikáciu Oclean.

Roborock
Roborock
Developer: Roborock
Price: Free

Vzhľadom na to, že bývam na dedine, potrebujem občas dochádzať do mesta autobusom – na to mi slúži skvelá aplikácia Ubian, ktorá ponúka informácie o stave čipovej karty, polohe a odchodoch autobusov a kopec ďalších možností. 

Dopravná karta v mobile
Dopravná karta v mobile

S dedinou sa mi spája aj aplikácia V OBRAZE, v ktorej si zvolíte obec a následne vám do mobilu budú chodiť upozornenia na rôzne udalosti a obecné oznamy.

Tomáš Kanálik

V mojom telefóne extrémne veľa aplikácií nenájdete. V zariadení si nechávam len to, čo skutočne potrebujem a pravidelne používam. Sociálne siete navštevujem spravidla iba kvôli správe profilu MôjAndroidu na Instagrame a občas aj na Facebooku. Každý deň teda pravidelne otváram Instagram, prípade Business Suite, slúžiaci na správu facebookovej stránky. 

K aplikáciám na produktivitu pridávam aj Slack, prostredníctvom ktorého komunikujem s kolegami. Asana je taktiež neodmysliteľnou súčasťou rozdeľovania našich aktivít. Streamovaciu platformu Spotify využívam prakticky denne. Pomocou apky Sennheiser Smart Control si viem nastaviť zvukový výstup mojich bezdrôtových slúchadiel, prípadne prestaviť si možnosti ich ovládania. 

Slack
Slack
Price: Free
Asana: Work in one place
Asana: Work in one place
Developer: Asana, Inc.
Price: Free
Spotify: Hudba a podcasty
Spotify: Hudba a podcasty
Developer: Spotify AB
Price: Free

Pokiaľ ide o nákup (nielen) elektroniky, spravidla zapnem Bazoš, apku Alza, AliExpress či Banggood. Veľmi som spokojný s aplikáciou Tatra banka, ktorá ponúka skvelé možnosti, ktorými niektoré bankové aplikácie ešte stále nedisponujú. Za zmienku rozhodne stojí aj Revolut, ktorý ponúka rozšírené možnosti obchodovania. Som študentom vysokej školy, takže v mojom smartfóne nechýba Webex Meet, Teams a MAIS

Webex Meetings
Webex Meetings
Developer: Cisco Systems, Inc.
Price: Free
MAIS Študent
MAIS Študent
Developer: ITernal
Price: Free
AliExpress
AliExpress
Developer: Alibaba Mobile
Price: Free
Bazoš
Bazoš
Developer: Bazoš
Price: Free

Jedlo objednávam cez Bolt Food alebo Bistro.sk. Moje obľúbené apky na cestovanie sú Ubian, Ideme vlakom, Bolt a Mapy.cz. Poslednú spomínanú aplikáciu zapínam vždy, keď som na bicykli, respektíve niekde na turistike a potreboval by som zaznamenať svoj pohyb na mape. Ide o výborné turistické mapy, ktoré si neviem vynachváliť. 

Bolt: Taxi a E-kolobežky
Bolt: Taxi a E-kolobežky

V dnešnej dobe nesmie chýbať apka na COVID PASS. V mojom prípade ide o VšZP. Na záver spomeniem, že na smartfóne nemám nainštalovanú jedinú hru. Ak sa však pre inštaláciu nejakej rozhodnem, bude to pravdepodobne logická hra s jednoduchým dizajnom.

Matej Kundis

Ideme vlakom

Jednou z mojich obľúbených aplikácií je určite aplikácia od Železničnej spoločnosti Slovensko. Cestovanie je pre mňa vďaka jednoduchému vyhľadávaniu spojov a online nakupovaniu oveľa príjemnejšou záležitosťou.

ČSOB Smart Banking

Skvelá aplikácia na sledovanie stavu účtu, vytváranie platieb, nastavovanie limitov alebo nakupovanie a predávanie z celosvetového výberu fondov.

SmartBanking
SmartBanking
Developer: ČSOB Slovensko
Price: Free

Bolt Food

V prípade, že ma zastihne hlad a nemám v chladničke nič, tak okamžite otváram túto aplikáciu. Jedna z najrozšírenejších služieb na dovoz jedla na Slovensku spolupracuje s väčšinou reštaurácií a fast foodov. Vďaka tomu nikdy nemám problém s výberom jedla, na ktoré mám chuť.   

Bolt Food
Bolt Food
Developer: Bolt Technology
Price: Free

Coinbase

Investovanie do kryptomien je v dnešnej dobe veľmi rozoberanou témou. Preto som sa rozhodol pripojiť sa k trendu práve pomocou tejto aplikácie. Coinbase je skvelým pomocníkom a asistentom aj pre neskúsených záujemcov. 

Mc Donald’s SK

Akonáhle vstúpim do fast foodu Mc Donald, okamžite si otvorím ich oficiálnu slovenskú aplikáciu a vyhľadávam výhodné ponuky, ktorých v apke nájdete viac než dosť. Najlepšie na tom všetkom je, že každý deň poprípade každý týždeň sa kupóny menia.  

McDonald’s SK
McDonald’s SK
Developer: McDonald's Apps
Price: Free

Shazam

Neexistuje deň bez toho, aby som si nevypočul minimálne 10 skladieb od mojich obľúbených interpretov. Ak sa však stane, že v rádiu započujem novú a chytľavú skladbu, ktorej názov nepoznám, okamžite vyťahujem smartfón a zapínam Shazam. Táto aplikácia umožňuje cez smartfón počúvať skladbu, ktorú neskôr po pripojení na internet identifikuje. V prípade, že som pripojený na internet, názov pesničky mi aplikácia ukáže okamžite. 

Shazam
Shazam
Developer: Apple, Inc.
Price: Free

Zdenka Smalecová

Ako prvé do nového smartfónu vždy nainštalujem Messenger, Spotify, Union a bankové aplikácie Tatra Banky a 365 banky. Život mi uľahčuje aj aplikácia Stocard na ukladanie zľavových kariet rôznych obchodov, Ubian na vyhľadávanie vlakových či autobusových spojov a aplikácie Slack a Asana na prácu. No v mojom zozname aplikácií nájdete aj niekoľko menej populárnych titulov, ktoré by podľa môjho názoru malo poznať viac používateľov.

TV Time

Vo voľnom čase rada sledujem seriály a vďaka aplikácii TV Time viem, kedy sa môžem tešiť na nové diely. Taktiež si v nej jednoducho môžete nájsť nové seriály a filmy na sledovanie a má rozsiahlu komunitu používateľov, ktorí majú možnosť zapájať sa do diskusií.

TV Time - Track Shows & Movies
TV Time - Track Shows & Movies

Walli

Raz za čas mám chuť zmeniť na telefóne aktuálnu tapetu, no samotný proces hľadania novej ma vždy frustroval. Google a jeho výsledky hľadania sa málokedy trafia do môjho vkusu keď už aj nájdem obrázok, ktorý sa mi páči, často nie je v dobrej kvalite. S rovnakými problémami som sa stretla aj pri skúšaní aplikácií s tapetami, ktorých je v obchode Play neúrekom. No potom som narazila na aplikáciu Walli, ktorá má obrovský výber zaujímavých a netradičných tapiet od kreatívnych duší. Plus ešte sa mi nestalo, žeby som tam našla pozadie v zlej kvalite.

Walli - HD Pozadia
Walli - HD Pozadia
Developer: Tap-Mobile
Price: Free

Clue

Dámam odporúčam aplikáciu Clue na sledovanie menštruačného cyklu a prípadných príznakov s ním spojených. Niektoré funkcie, ako možnosť zobraziť prehľad o jednotlivých symptómoch alebo vybrané odborné články, sú dostupné len pre predplatiteľov. No v tomto prípade sa oplatí zamyslieť nad investovaním niekoľkých eur mesačne, pretože aplikácia je naozaj prepracovaná a nepredáva vaše údaje, čo prekvapivo veľa konkurenčných aplikácií robí.

ANTIK SmartWay

Počas roka som aktívne používala aplikáciu ANTIK SmartWay na požičiavanie zdieľaných kolobežiek a bicyklov. Ponúka aj možnosť prenajať si elektrický skúter, elektrický bicykel či powerbanku. Teraz v zime si cez ňu kupujem lístky na košickú MHD, keďže sú lacnejšie, ako cez čipovú kartu. Zároveň sa v nej dá napríklad ľahko dobiť kredit, skontrolovať nastavenia účtu alebo zobraziť detaily posledných požičaní. V celku je to veľmi dobrá a pekná aplikácia a nikdy mi pri používaní nerobila problémy.

ANTIK SmartWay
ANTIK SmartWay
Developer: ANTIK Telecom
Price: Free

Zimná údržba

Za zmienku určite stojí aj aplikácia Zimná údržba, aj keď je veľmi špecifická a potrebovať ju bude len veľmi málo ľudí. Vznikla minulý rok, keď sa mesto Košice rozhodlo obyvateľov zapojiť zimnej údržby ťažšie prístupných chodníkov. Sme zvyknutí, že aplikácie vytvorené obcami alebo štátom buď nevyzerajú najlepšie alebo sú problematické. Táto je však spracovaná veľmi dobre, je prehľadná, jednoducho sa používa, má pekný, minimalistický dizajn a v hlavne funguje tak, ako má, bez problémov.

Zimná Údržba
Zimná Údržba
Developer: Mesto Košice
Price: Free

Jakub Marcin

V mojom prípade nebol rok 2021 v oblasti nových aplikácií nijak špeciálny. Okrem trvalo využívaných aplikácií, či už na komunikáciu (Messenger, WhatsApp, Signal), bankovníctvo (George, mToken), mi do zoznamu pribudlo len pár nových.

V prvom rade medzi ne patrí aplikácia Locus, ktorá sa mi vďaka medzinárodnej databáze turistických trás a cyklotrás osvedčila či už na Slovensku alebo v Nemecku. Používam aj kancelársky balík od Googlu a aj od Microsoftu. K čistému Androidu mi však najviac pasuje ten od Google a rovnako je plne komatibilný s funkciou Ready For od Motoroly, takže tu ide viac menej o istotu pre každý prípad.

V smartfóne mám okrem toho aj aplikácie autobazárov ako mobile.de, AutoScout24 a FlashScore pre sledovanie výsledkov športových podujatí. Nechýba Spotify, aplikácia zdravotnej poisťovne Dôvera a Xiaomi Wear pre komunikáciu s hodinkami Mi Watch.

Náš tip
Telegram nie je bezpečný, tvrdí zakladateľ Signalu
27.12.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+