MojAndroid

Je to večný problém, ktorý sprevádza používateľov smartfónov a tabletov odjakživa, ako sa tieto zariadenia objavili na trhu. Veľký dotykový displej, vysoký výkon, množstvo aplikácií… To všetko spoločne vytvára veľkú energetickú náročnosť na inteligentné zariadenia.

Existujú aj aplikácie, ktoré vám životnosť batérie predĺžia a usmerňujú energetický tok elektrickej energie z batérií, no natívne prostredie Androidu poskytuje aj vlastné nastavenia, ktoré celkom určite posunú hranice výdrže batérie na svoje maximum.

Podľa Johna Starkweathera zo spoločnosti HTC, je veľmi dôležité vedieť na začiatku optimalizácie spotreby požiadavky používateľa a účel, na ktorý bude svoj smartfón alebo tablet využívať. Tento faktor je veľmi dôležitý na to, aby sme predišli nežiadúcim procesom bežiacim na pozadí, ktoré počas činnosti vôbec nevyužijeme.

Widgety na obrazovke

Základným nastavením, ktorým by mal začať každý používateľ, sú také funkcie a ich hodnoty ako jas obrazovky, čas prechodu obrazovky do režimu spánku, nastavenia Wi-Fi, synchronizácia aplikácií.

Tieto základné funkcie nájdeme zvyčajne vo widgetoch jednotlivých smartfónov a je dobré ich manažovať pomocou rýchlych prístupov na obrazovke.

Nastavenie synchronizácie

Niektoré služby a aplikácie potrebujú, resp. vykonávajú, synchronizáciu dát vo veľmi častých intervaloch. Preto je dobré nastaviť jednotlivé aplikácie a ich synchronizáciu na optimalizované hodnoty, ktoré nebudú jednak „papať“ dáta a jednak spotrebúvať zbytočne energiu. Je totiž napríklad zbytočné, aby sa vám e-mail synchronizoval každých 5 alebo 10 minút, počas vášho spánku.

Taktiež ak máte v smartfóne napríklad widget počasia, alebo iné, je dobré tento proces optimalizovať na potrebnú, vyhovujúcu mieru.

Správa bezdrôtových pripojení

Bluetooth, Wi-Fi, GPS – tieto moduly konektivity milujú vašu batériu. Od samej lásky vám ju dokážu doslova zjesť za niekoľko hodín (jej energiu). Je dobré teda nastaviť inteligentné správanie týchto zariadení, napríklad tak, že sa vypnú v oblastiach so slabým signálom alebo jednoducho budú spustené len počas skutočnej práce so zariadením.

Taktiež spustené lokalizačné služby na pozadí môžu spotrebovávať energiu, pokiaľ máte spustené GPS a každú chvíľu sa synchronizuje vaša aktuálna poloha.

Vypnutie týchto zariadení má často aj bezpečnostné hľadisko, keď nemusíte mať stále zapnutú lokalizáciu (vedia o vašom pohybe a tak vedia, že nie ste doma a byt je prázdny), alebo so zapnutým Bluetooth alebo Wifi na verejných miestach sa môžete vystaviť ukradnutiu dát z vášho zariadenia. Existujú totiž, už v médiách prezentované, spôsoby, ako jednoduchým spôsobom anténou za pár EUR stiahnuť z telefónov so zapnutým Bluetooth alebo Wi-Fi napríklad kontakty a iné dáta.

Správa aplikácií

Mnohí používatelia majú svoje smartfóny nabité aplikáciami, čo nie je nič výnimočné, ak používateľ ma nainštalovaných aj niekoľko desiatok, ba stoviek aplikácií, z ktorých používa reálne v každodennom živote možno 20-30.

Tie ostatné sa na pozadí spúšťajú, synchronizujú a jednoducho si často žijú svoj vlastný život, o ktorom mnohokrát ani nevieme. Odporúča sa preto mať v smartfóne len naozaj aplikácie, ktoré naozaj využívate. Ak aplikáciu potrebujete raz za mesiac alebo dokonca raz za rok, a počas tohto obdobia vám beží na pozadí a míňa batériu, je dobré ju odinštalovať a vždy si ju stiahnuť, keď ju práve budete potrebovať. Samozrejmosťou je zakázanie automatických aktualizácií na pozadí.

Správa zobrazenia

Či je to AMOLED alebo LCD displej, je to asi najzákernejšia časť na smartfónoch a tabletoch, ktoré agresívnym spôsobom doslova “hlcú” energiu z batérie vášho smartfónu.

Mnohí používatelia pri energetickej spotrebe riešia všetko iné, len nie displej a jeho energetickú náročnosť. Hľadajú problémy v aplikáciách, v pripojení bezdrôtových modulov a všade okolo seba. Pritom sa počas tohto hľadania pozerajú stále na najväčšieho žrúta, ktorého majú pred sebou a je ním samotný displej. Samozrejme, je rozdiel medzi 3 a 4,8 palcovými displejmi. Zvyčajne majú tieto smartfóny aj mierne prispôsobené batérie a ich kapacitu.

No mnohí požívatelia zabúdajú na také podstatné veci, ktoré ovplyvňujú spotrebu, ako je jas obrazovky, čas vypnutia obrazovky a prechod do režimu spánku, animované pozadia alebo samotné animácie v operačnom systéme.

Spotrebu si môžete nastaviť aj počas načítania internetových stránok, kedy sa obrazovka stmaví, pokiaľ sa stránka načíta.

Záver

V článku sme sa snažili len hrubo načrtnúť niekoľko tipov na to, ako zvýšiť výdrž batérie na jej maximum. Pravdou ostáva, že zatiaľ nie sú dostupné prostriedky, či už hardvérové alebo softvérové na to, aby sa batéria výdržou dostala na hodnoty, ktoré často nereálne uvádzajú výrobcovia.

Jediným riešením, ako skutočne zvýšiť výdrž vášho smartfónu, je vždy nosiť pri sebe zariadenie v podobe prídavnej batérie alebo zariadenia na dobitie batérie smartfónu.

Technologické možnosti a výkon smartfónov a tabletov totiž predbehol vývoj veľkokapacitných batérií, ktoré by dokonale uspokojili nároky používateľov, a aj samotnej techniky, na výdrž batérií. Veríme však, že v blízkej budúcnosti sa dočkáme aj smartfónov, a hlavne displejov, ktoré svojimi energetickými nárokmi dovolia byť používateľom pripojeným dlhšie, než len deň alebo dva.

Zdroj: Blog HTC, MôjAndroid.sk Foto: MôjAndroid.sk

16.6.2012
 • Kral

  android 4.0.4. co mam tak mi zerie o polovicu viac baterie celkovo nez pred upgradom…… neskutocne 

  • Simon

   Neblazni, mam Xperiu Neo a baktéria vydrží niekedy aj 1,5dna, cize nabijam každú noc.
   Ak si dam upgrade na 4.0 budem nabijat denne 2x???

   • Kral

    neviem ,predtym mi vydrzala bateria aj 2 a pol dna a teraz kazdy den nabijam
    navyse sa mi zhorsila wifina ….. :-/

    • Host

     mam 4.0.4. na svojom galaxy nexus a nemam problem potiahnut aj dva dni na jedno nabitie… a to vyuzivam telefon vo velkom od citania mejlov cez mp3 prehravac a fotak a samozrejme telefonujem :)

  • Dyscus

   Dovolím si s tebou súhlasiť mám Android 4.0.3 na SGS II a veľmi nepodarená aktualizácia stability telefónu, pred týmto updatom som využíval aj live wallpaper na pozadí..no teraz mi batéria klesala doslova pred očami…

   • Moja skusenost SII + ICS presne to iste.
    Navyse sme.sk app bezala na pozadi a zrala – uninstall.
    Po resete + wipe telefonu mierne zlepsenie, ale nie uplne.

 • Matus

  ja som mal po update ciez problem s vydrzou (SGS II update na 4.0.3) mobil mi vydrzal max do 15:00. Kamarat mi poradil App Easy Battery Saver a zapnút Intelligent mode najprv som tomu nechcel veriť lebo takých aplikacii je vela ale skoro ziadna nefunguje ale tato je super a mobil mi teraz v poho vydrzi cele 2 dni 

  • Dyscus

   presne tak..rovnaký problém s aktualizáciou na 4.0.3. na SGS II..ale okrem výdrže sa u mňa zhoršila plynulosť systému, je spomalenejší, zasekáva sa..nie je to to, čo  pred aktualizáciou…

   • SGSII

    oplati sa to vobec aktualizovat? (SGS II myslim) mam tento telefon. to uz je aj slovensky upgrade? pouzivam kies ale nevyskocilo mi este ziadne okno, ze aktualizovat.

   • SGSII

    oplati sa to vobec aktualizovat? (SGS II myslim) mam tento telefon. to uz je aj slovensky upgrade? pouzivam kies ale nevyskocilo mi este ziadne okno, ze aktualizovat.

 • Zer3333

  Juice defender ultimate budete vazne prekvapení čo táto aplikácia dokáže sám som tomu neveril čo táto aplikácia môže spraviť s bat budete príjemne prekvapení za tie prachy to fakt stojí!

  • Pista T.

   a ake nastavenia na juice odporucas? ja som ho nahodil, ale neviem ako to nastavit, tak som to nechal na defaulte zatial…

 • najlepsi sposob ako spravit aby bateria vydrzala co najdlhsie je telefon nepouzivat! je to 100% a nemusite kvoli tomu nic robit … vydrz sa vam zvysi minimalne 5x !!! vyskusajte neolutujete

  • Lolo

   a na čo potom ten telefón mám, keď ho nebudem používať? :D

   • Flowy

    na to iste ako telefon v ktorom nemozem robit to co chcem (napr pouzivat widgety)

+