MojAndroid

V dnešnej dobe je pre nás samozrejmosťou, že si môžeme v Android aplikácii vytvoriť svoj vlastný účet, prípadne sa prihlásiť pomocou existujúceho účtu, či už je to Google, Facebook, OpenID alebo iný. Vďaka tomuto sa naše osobné nastavenia a údaje ukladajú na nejakom serveri, väčšinou sa synchronizujú aj medzi viacerými zariadenia, a väčšinou k nim máme prístup aj cez nejakú internetovú stránku. Tento článok je určený najmä Android programátorom, ktorí by sa radi pustili do programovania aplikácie, ale odrádza ich potreba naprogramovania serverovej časti aplikácie.

Platforma Parse je jedným z relatívne jednoduchých technických riešení. Momentálne je vo fáze beta a s istými obmedzeniami je zatiaľ dostupná zadarmo, čím je podľa nás ideálnym nástrojom pre (nielen) začínajúcich programátorov, ktorí by si chceli niečo takéto vyskúšať. Systém okrem iného ponúka:

 • ukladanie dát na serveri
 • posielanie notifikácií na rôznych kanáloch
 • správu používateľov
 • geolokáciu
 • integráciu so sociálnymi sieťami

Ak vás platforma Parse zaujala, stiahnite si SDK pre Android na stránke parse.com. Jedinou podmienkou je registrácia, netreba nič platiť. SDK je samozrejme naprogramované v jazyku Java ako samotný OS Android, ale platforma je dostupná aj pre iOS developerov. Viac informácií a podrobnú dokumentáciu API nájdete na stránke www.parse.com.

Nižšie uvádzame niekoľko kúskov kódu pre ilustráciu niekoľkých jednoduchých funkcií platformy Parse. Ak ste už mali možnosť Parse vyskúšať, podeľte sa s nami o vaše skúsenosti v komentároch pod článkom. Poznáte nejaké alternatívy? Rozmýšľate nad vytvorením vlastnej aplikácie po dnešnom stretnutím s Parse-om?

Ukladanie dát

ParseObject post = new ParseObject("Post");
post.put("title", "Hello World");
post.saveInBackground();

Push notifikácie

ParsePush push = new ParsePush();
push.setChannel("giants_scores");
push.setMessage("Giants win 5-2!");
push.sendInBackground();

Správa používateľov

ParseUser user = new ParseUser();
user.setUsername("Mario");
user.setPassword("peach");
user.signUp();

Geolokácia

ParseGeoPoint point = new ParseGeoPoint(40.0, -30.0);
ParseObject castle = new ParseObject("Place");
castle.put("location", point);

Integrácia so sociálnymi sieťami

ParseTwitterUtils.logIn(context, new LogInCallback() {
  @Override
  public void done(ParseUser user, ParseException err) {
    if (user == null) {
      Log.d("MyApp", "Uh oh. The user cancelled the Twitter login.");
    } else if (user.isNew()) {
      Log.d("MyApp", "User signed up and logged in through Twitter!");
    } else {
      Log.d("MyApp", "User logged in through Twitter!");
    }
  }
});
22.2.2012

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+