MojAndroid

Nová americká štúdia ukazuje, ako sa zmenilo správanie tínedžerov vďaka neustálemu rozširovaniu dostupnosti smartfónov. Ten teraz vlastní až 89 % detí vo veku 13-17 rokov oproti 41 % v roku 2012.

Textové správy ako najobľúbenejšia forma komunikácie

Rovnaká skupina využíva sociálne siete oveľa aktívnejšie ako v roku 2012. Používanie týchto služieb narástlo z 34 % na súčasných 70 %. To zmenilo aj spôsob, akým tínedžeri medzi sebou komunikujú. V roku 2012 až polovica detí preferovala osobnú komunikáciu, dnes je to už iba 32 %. Na prvé miesto sa s 35 % odpovedí dostalo SMS-kovanie, resp. písanie cez obľúbenú komunikačnú službu. Sociálne siete majú 16% podiel a zaujímavý je aj nárast video-hovorov z 2 % v roku 2012 na súčasných 10 %. Okrem rozširovania dostupnosti smartfónov za to vďačíme aj neustále narastajúcim rýchlostiam mobilného internetu, ktorý umožňuje jednoduchšiu komunikáciu cez aplikácie ako Skype a podobne.

Štúdia tiež potvrdila, že Facebook v USA jednoducho neletí. Iba 15 % opýtaných tínedžerov označilo najväčšiu sociálnu sieť za svoju prvú voľbu. Dominuje Snapchat so 41 % a Instagram s 22 %. Samozrejme, tieto preferencie úzko súvisia s lokalitou a v našich končinách by tieto čísla vyzerali zrejme úplne inak.

Sociálne siete majú skôr pozitívny vplyv, no nie je všetko ružové

Tínedžeri ale nie sú naivní a uvedomujú si, že sociálne média nemajú iba pozitívny dopad na ich život. Hoci väčšinou si myslia, že im sociálne siete v mnohých smeroch pomáhajú (obrázok nižšie), až 42 % z nich si uvedomuje, že im berú čas, ktorý by inak mohli stráviť s blízkymi v realite. Až 72 % opýtaných to pritom dáva za vinu práve technologickým spoločnostiam, ktoré sa podľa ich názoru snažia používateľov donútiť, aby s ich službami trávili viac času.

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+