MojAndroid

Na včerajšej veľkej tlačovej udalosti WWDC sa Apple CEO Tim Cook vôbec nehanbil a priamo pred zrakom miliónov ľudí zhadzoval operačný systém Android. Odkazoval pritom na rôzne štatistiky, ktoré podľa nášho názoru neboli zámerne kompletné, pričom porovnával neporovnateľné. Tvrdil, že za posledných 12 mesiacov si kúpilo Apple zariadenia až 130 miliónov nových zákazníkov, pričom ihneď potom dodal: “Mnohí z týchto zákazníkov prešli na Apple z Androidu. Kúpili si Android, určite nechtiac, pričom neskôr hľadali lepšiu skúsenosť. A lepší život. A tak sa rozhodli pre iPhone a iOS.” Je to určite zaujímavý príbeh, no nie je podložený žiadnymi faktami, a to, že ľudia kupujúci si iPhone prešli na iOS platformu z Androidu, nepotvrdili žiadne nezávislé štatistiky. To bol však len začiatok celej prezentácie.

Druhým krokom bolo porovnanie s Čínou. Tim Cook: “Takmer polovica našich zákazníkov v Číne v posledných 6 mesiacoch prešla z Androidu na iPhone. Je to neuveriteľné.” Kto ale pozná fakty, určite neoznačí toto vyhlásenie za neuveriteľné. Apple sa totižto na Čínu zameral len krátkodobo a nezohľadnil to, že pred rokom bol v Číne jednoznačnou jednotkou Android, a to aj vďaka prítomnosti významných značiek, ktoré majú priamo v Číne svoje výrobné haly. A z akej platformy asi prešli niekdajší majitelia Androidov?

screen shot 2014-06-02 at 1.48.45 pm-1

Ďalším znehodnotením Androidu bolo porovnanie zariadení, ktoré bežia na najnovšej verzii systému. Zatiaľ čo iOS 7 má až 89% všetkých iOS zariadení, na Androide 4.4 KitKat beží zatiaľ iba 9% smartfónov a tabletov. Tim Cook samozrejme nezabudol dodať štipľavú poznámku: “Niektorí používatelia majú zariadenia so systémom starým 4 roky – to je ako dávna história.” Pri tejto príležitosti treba podotknúť, že Apple má na trhu aktuálne 4 smartfóny, ktoré dostali aktualizáciu na iOS 7. Android smartfóny, ktoré dostali a dostanú aktualizáciu na Android 4.4 KitKat sa počítajú na stovky. Ide o výsmech fragmentácie na Androide, ktorá je síce jeho najväčšou slabinou, ale aj najväčšou výhodou. Každý si predsa kúpi také zariadenie, aké mu vyhovuje.

screen shot 2014-06-02 at 1.49.35 pm

Najväčšou ranou pre Android ale bolo zobrazenie štatistiky o mobilnom malvéri. Hoci väčšina z používateľov malvér na svojom zariadení nikdy nepocíti, až 99% všetkých mobilných vírusov bolo zaznamenaných na platforme Android. Samozrejme, nemohla chýbať štipľavá poznámka, tentokrát vo forme citovaného výroku od Adriana Kingsley-Hughesa zo stránky ZDNet: “Fragmentácia Androidu mení zariadenia na toxický prívarok zraniteľnosti.”

screen shot 2014-06-02 at 1.49.43 pm

Hoci musíme uznať, že systém iOS ponúka niekoľko nesporných výhod voči Androidu, takéto verejné zhadzovanie konkurencie pred miliónmi ľudí nikomu nepomôže. Podobné veci sa za čias Steva Jobsa nikdy nestali a dokazuje to iba jednu vec – Apple sa stále viac bojí Googlu a Androidu. Aký je váš názor na túto situáciu?

Náš tip
10 najlepších funkcií, ktoré Apple predstavil v iOS 8

Zdroj: BusinessInsider

3.6.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+