MojAndroid

Aplikácia TikTok s takmer miliardou používateľov v poslednom čase zažíva úspech. No čo sa týka dôveryhodnosti a zberu používateľských dát, nie je na tom až tak dobre. Americkí senátori ho plánujú v pracovných smartfónoch zakázať.

TikTok vraj predstavuje hrozbu pre národnú bezpečnosť

Podľa portálu engadget.com, senátori Josh Hawley a Rick Scott predstavili nový návrh zákona pod názvom „No TikTok on Government Devices Act“. Tento zákon by mal zakazovať zamestnancom vlády nainštalovať si TikTok do ich pracovných smartónov.

Senátor Hawley uviedol:

“TikTok je vo vlastníctve čínskej spoločnosti, ktorá zahŕňa členov Čínskej Komunistickej strany a má zákonom nariadené zdieľať používateľské údaje s Pekingom”.

Spoločnosť údajne aj pripustila, že aplikácia zbiera údaje o používateľovi v čase, keď beží na pozadí. Zhromažďuje správy, zdieľané obrázky, používanie klávesnice a údaje o polohe. Práve aj vďaka tomu veľa amerických agentúr uznalo, že TikTok je pre nich bezpečnostnou hrozbou.

Spoločnosť, ktorej aplikácia patrí sa bráni

Hovorca spoločnosti TikTok sa k aktuálnej situácii vyjadril takto:

„Aj keď si myslíme, že obavy nie sú opodstatnené, rozumieme im a naďalej posilňujeme naše záruky a zároveň zintenzívňujeme dialóg so zákonodarcami, s cieľom pomôcť im vysvetliť našu politiku“.

Aj vďaka týmto obavám z nedostatočnej bezpečnosti spoločnosť vytvorila takzvané “centrum transparentnosti”. Cieľom má byť potlačenie obáv zo špionáže. Konkrétnejšie údaje spoločnosť neuviedla, ale tvrdí, že plánuje odborníkom umožniť preskúmať zdrojový kód aplikácie.

USA konajú aj napriek ubezpečovaniu, že o nič nejde

Žiaľ iba fakt, že spoločnosť ByteDance, ktorá TikTok vlastní, pochádza z Číny, vzbudzuje u americkej vlády obavy. Údajne sa obávajú prepojenia s čínskou vládou. Aj vďaka tomu aktuálne americká armáda zakázala TikTok v takmer všetkých služobných smartfónoch.

Náš tip
Trávia vaše deti priveľa času na TikToku? Viete to zmeniť

16.3.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+