MojAndroid

Napriek výhradám o bezpečnosti, prípadom šikany a zneužívania detí, sa čínska aplikácia TikTok teší najväčšej popularite vo svojej histórii. Porazila aj Facebook.

Sociálny priestor ovláda TikTok

TikTok je najviac sťahovaná aplikácia. To je základná správa a nateraz rozhodnutie súboja s Facebookom v prospech čínskej konkurencie. Štatistika publikovaná serverom Nikkei prvýkrát od roku 2018 ukázala porazený Facebook (počítaný aj Messenger). Teda pokiaľ ide o celkové čísla sťahovania, ktoré boli hodnotiacim kritériom pre zostavenie rebríčka. TikTok začal svoju púť strmým vzostupom, keď postupne porážal Instagram, WhatsApp a teraz aj Facebook.

Ako sme už písali, pri viacerých prípadoch sa TikTok nedokázal popasovať s bezpečnosťou a mnohé incidenty, dokonca detská šikana, ho zrejme veľmi netrápili. Netrápi ho ani právo EÚ a pravidlá nášho regiónu. Čo je však zvláštnejší úkaz, netrápi to ani používateľov. Aplikácia najmä počas pandémie zaznamenávala raketový rast svojej popularity, počítané cez počty stiahnutí.

Ako vyplynulo aj s dotazov od zákazníkov, napríklad nové klipy obľúbených interprétov boli šírené práve cez TikTok a to prilákalo nových používateľov. A tým je zjavne nelichotivá povesť aplikácie, jej tvorcov a pozadia ľahostajná. Prípadne o nej nevedia.

Dostupné dáta o konkurencii, ako je najmä Facebook a WhatsApp hovoria, že spojenie interakcie medzi týmito dvoma aplikáciami a zdieľanie dát spôsobilo odliv zákazníkov ku konkurencii.  A ňou má byť práve TikTok, čo je však nečakané, keď si uvedomíme, že práve TikTok nie je vzorom ochrany ukladaných a zdieľaných dát. Nič na tom nemení ani konštatácia jedného z členov Centra pre globálnu komunikáciu (Shinichi Yamaguchi), ktorá je súčasťou International University of Japan, ktorý sa domnieva, že bezpečnosť dát, ich ochrana a vôbec prístup k osobným údajom bude hlavným kritériom pri rozhodovaní sa zákazníka, akú aplikáciu si vyberie. Zatiaľ tomu tak nie je.

Celkom vysoko sa v zozname nachádza napríklad Telegram, čo je aplikácia na bezpečné šírenie komunikácie. Aj keď bola v minulosti vytvorená v Rusku, kde aj sídlila, jej presun do Nemecka znamenal lepšiu dôveru a medzi takto ladenými možnosťami na výmenu informácií je vlastne v prvej desiatke jediná (nepočítame Messenger alebo WhatsApp, ktoré nie sú klasickou konkurenciou pre Telegram). Bola veľmi populárna počas protestov v Hong Kongu a Thajsku, pričom ju nedokázali miestne úrady prelomiť a preniknúť tak do organizácii protestov.

Je paradox, že TikTok so svojimi problémami s bezpečnosťou zaujíma prvé miesto, ako by to jeho zákazníkom proste nevadilo a k tomu sa na druhej strane po rebríčku nenápadne šplhá Telegram, kde je ochrana osobných dát a ich výmena na prvom mieste. Teda ponúka protichodné správanie a možnosti ako TikTok, aj keď s iným zameraním.

30.8.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+