MojAndroid

Známa platforma TikTok, ktorá slúži na zdieľanie a natáčanie krátkych videí sa od jej vydania teší neustále narastajúcemu počtu používateľov. Podľa štatistík za posledných 6 mesiacov priemerne navštevuje platformu takmer 125 miliónov európskych používateľov mesačne. Podľa informácií z portálu Teraz sa čínska sociálna sieť rozhodla rozšíriť svoje dátové úložisko a plánuje vybudovať dve nové dátové centrá na území Európy.

Na vybudovanie nových centier však platforma potrebuje presvedčiť Európske regulačné orgány o tom, že osobné údaje o používateľoch budú v zabezpečené a nebude na ne dohliadať čínska vláda. K téme sa vyjadril aj samotný generálny riaditeľ sociálnej siete pre Európu, Rich Waterworth. Podľa jeho slov sa aktuálne dokončujú plány na vybudovanie dátového centra v Írsku.

tiktok titulka
TikTok | Zdroj: Miroslav Schwamberg

TikTok je kvôli veľkému množstvu používateľov zaradený do prísnejšej kategórie podľa Zákona o digitálnych službách. Ten sa vzťahuje na platformy, ktoré zaznamenali viac ako 45 miliónov aktívnych používateľov. Zákon zaväzuje sociálne siete k vykonávaniu nezávislých auditov a k rizikovému manažmentu.

Všetky platformy, ktoré spadajú do tejto kategórie musia akceptovať etický kódex a poskytovať svoje údaje úradom. Európska komisia nariadila všetkým platformám, aby do 17.2.2023 zverejnili štatistiky z mesačného priemeru aktívnych používateľov. Až po splnení týchto podmienok môžu v TikToku zvažovať o postavení nových centier.

Aj napriek vysokým číslam návštevnosti TikTok stále zaostáva za populárnejšími sociálnymi sieťami. V Európe je na prvom mieste YouTube, ktorý zaznamenal vyše 400 miliónov používateľov. Na hranici 250 miliónov aktívnych používateľov sa pohybujú platformy Facebook a Instagram.

Náš tip
Xiaomi aktualizuje. Tieto modely dostali Android 13 a MIUI 14

21.2.2023

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+