MojAndroid

Keďže sa TikTok stáva populárnym zdrojom správ pre Američanov, mladí dospelí stále viac veria, že im platforma poskytuje informácie, ktoré by sa k ním inak nedostali. Hovorí tak nový prieskum, ktorý sa uskutočnil na tamojšej populácii. Ten prináša aj ďalšie zaujímavé zistenia, informuje TheVerge.

Mohlo by vás zaujímať:

Prieskum, ktorý v stredu zverejnilo Pew Research Center, sa zaoberá úlohou hlavných sociálnych médií: Facebook, Instagram, TikTok a X, v spravodajskom rozhľade. Podľa neho je TikTok druhým najpopulárnejším zdrojom správ po X(Twitter), Väčšina jeho používateľov ale neuvádza túto video aplikáciu primárne ako zdroj správ.

Medzi používateľmi TikToku len 15 % uvádza, že sledovanie správ a aktualít je hlavným dôvodom, prečo používajú aplikáciu. Napriek tomu 35 % opýtaných uviedlo, že by správy, ktoré získavajú na TikToku, pravdepodobne nevideli nikde inde. Na rozdiel od iných aplikácií, správy prichádzajú s rovnakou pravdepodobnosťou od influencerov alebo celebrít ako od novinárov.

Ešte oveľa častejšie od úplne cudzích ľudí. Medzitým väčšina používateľov Facebooku a Instagramu uvádza, že správy, ktoré sa im zobrazujú vo feedoch, sú zdieľané priateľmi, príbuznými alebo inými známymi. Na X používatelia častejšie vidia správy zdieľané mediálnymi organizáciami alebo reportérmi.

Formovanie informácií nedáva spávať vláde

Hoci väčšina používateľov TikToku nepoužíva platformu primárne s úmyslom sledovať správy, prieskum naznačuje, že jej popularita ako zdroja správ rastie. Rovnakým tempom, ako obavy zákonodarcov o informácie, ktoré používatelia v aplikácii vidia. V apríli dokonca prezident Joe Biden podpísal zákon, ktorý by zakázal sociálnu sieť, pokiaľ jeho čínska materská spoločnosť neodpredá aplikáciu do jedného roka.

Niektorí podporovatelia takzvaného zákazu (ktorí často zdôrazňujú, že legislatíva nie je zákazom, keďže ByteDance môže predísť zákazu predajom TikToku) tvrdia, že problém spočíva v silnom algoritme TikTok. Rovnako aj v úlohe, ktorú by čínska vláda mohla zohrávať pri formovaní informácií, vrátane správ, ktoré teraz vidí 170 miliónov amerických používateľov.

Náš tip
Prezidentka informuje o skvelej investičnej príležitosti. Ide však o podvod vytvorený pomocou AI
13.6.2024

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+