MojAndroid

Na trhu so smartfónmi pôsobí viac výrobcov, ako by ste čakali. V našom regióne však dookola počúvame tie isté mená – Samsung, Motorola, Huawei, Xiaomi a v posledných rokoch aj Realme, OnePlus či OPPO. Viete však, z ktorej krajiny smartfóny od týchto gigantov pochádzajú? Prekvapivo, väčšina z nich bola navrhnutá, vyrobená a dovezená na Slovensko z Číny. Portál Xiaomiu prináša výber tých najpopulárnejších značiek smartfónov, ktoré sídlia v Číne.

BBK Electronics

BBK Electronics patrí k dominantným čínskym výrobcom elektroniky. Spoločnosť bola založená 18. septembra 1995 a jej názov bude pre mnohých neznámy, no značky smartfónov, ktoré zastrešuje, si získali srdcia fanúšikov po celom svete.

Na trh so smartfónmi vstúpila v roku 2004 so značkou OPPO, pričom pri jej budovaní ťažila zo skúseností, ktoré získala predajom Blu-ray prehrávačov a DVD médií. Za ňou nasledovalo Vivo, ktoré bolo založené v roku 2009, no prvý produkt pod touto značkou bol vydaný až o dva roky neskôr.

OPPO Reno 5 5G
OPPO Reno 5 5G | Zdroj: Miroslav Schwamberg

V roku 2018 sa do jej katalógu pridali aj zariadenia, ktoré sa veľmi podobali na tie od OPPO, no boli vydávané s menovkou Realme. Kým doteraz spomenuté značky všetky zdieľali podobnú stratégiu, jedna z najnovších, OnePlus, na trh priniesla niečo iné. Jej smartfóny sa v prvom rade zamerali aj na iné regióny, nie len na Čínu. Taktiež až donedávna bol OnePlus známy svojou jedinečnosťou a netradičnou marketingovou stratégiou, napríklad jeho prvé smartfóny sa dali získať len prostredníctvom pozvánky. Zvláštna, no zaujímavá bola aj kampaň z roku 2014, kde spoločnosť vyzývala používateľov, aby zverejnili video, na ktorom ničia svoje staré telefóny. Ich odmenou bola možnosť vyhrať OnePlus One iba za jeden dolár.

Huawei

Na Slovensku jedna z dlhodobo obľúbených značiek to práve svojej krajine pôvodu mala posledné roky ťažké. Sankcie od USA Huawei pripravili o možnosť spolupracovať s americkými spoločnosťami, kvôli čomu prišiel napríklad o svoje vlastné čipsety Kirin alebo o možnosť používať Google služby na jeho Android zariadeniach. Tým sa pre zákazníkov mimo Čínu stal menej atraktívnym, no na domácej pôde stále exceluje. V súčasnosti sa sústredí napríklad na vývoj vlastného operačného systému HarmonyOS. Okrem smartfónov a tabletov vyrába aj rôzne iné inteligentné produkty a taktiež sa aktívne podieľa na rozširovaní 5G siete.

Huawei P50 Pro
Huawei P50 Pro | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Spoločnosť kedysi mala pod sebou aj značku Honor, no tá sa po príchode sankcií osamostatnila, aby mohla pokračovať v spolupráci s americkými spoločnosťami.

Xiaomi

Vo svete smartfónov po úpadku Huaweiu čiastočne prebrala popularitu čínska spoločnosť Xiaomi. Používateľov láka na cenovo dostupné, no zároveň slušne vybavené telefóny. To isté platí aj o značkách Redmi a POCO, ktoré vlastní.

Xiaomi 11 Lite 5G NE
Xiaomi 11 Lite 5G NE | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Avšak jej vstup do sveta smartfónov bol trochu netradičný. Jej prvým produktom z tohto segmentu nebol telefón, ale nadstavba MIUI. Tá bola predstavená v roku 2010 a až o rok neskôr si používatelia mohli zakúpiť prvý telefón výrobcu.

Xiaomi však môžete poznať aj vďaka iným produktom. Čo sa týka smart zariadení, spoločnosť na trh priniesla asi naozaj všetko. Od robotických vysávačov po smart hodinky cez čističky vzduchu, zubné kefky alebo elektrické kolobežky.

Lenovo

Na Slovenskom trhu so smartfónmi už menej populárne, no v Číne stále veľmi obľúbené Lenovo. V domovskej krajiny jeho telefóny nájdete pod značkou LePhone. Od roku 2014 vlastní aj spoločnosť Motorola, ktorej smartfóny sú stále vyhľadávané aj u nás. Samozrejme, Lenovo sa nespolieha len na predaje smartfónov a pôsobí aj v mnohých iných segmentoch.

Motorola edge 30 pro fotoaparat
Motorola edge 30 pro | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Náš tip
Recenzia Huawei P50 Pocket: Najlepšia “skladačka” na trhu?
19.3.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+