MojAndroid

Mobilné procesory sa neustále vyvíjajú a každý rok sme svedkami pribúdajúcich noviniek, ktoré posúvajú výkon a funkcie mobilných čipov o ďalší krok dopredu. Minulý rok sme sa dočkali predstavenia prvého štvorjadrového procesoru NVIDIA Tegra 3 s architektúrou ARM Cortex A9, ktorá v súčasnosti medzi mobilnými procesormi dominuje. Samsung tento rok prišiel s vlastným štvorjadrovým čipom Exynos 4 Quad, ktorý je však na rozdiel od NVIDIE (45nm) vyrábaný už 32nm technológiou. Qualcomm pri výrobe dvojjadrového Snapdragonu S4 vsadil na 28nm výrobný proces. Do konca budúceho roka sa pritom plánuje prejsť už na 20nm čipy, ktoré zabezpečia ďalšie zvýšenie výkonu a zníženie spotreby.

Svoj najnovší procesor dnes demonštrovala aj spoločnosť Texas Instruments. OMAP 5, zatiaľ ako prototyp, je vyrábaný 28nm technológiou a integruje dve procesorové jadrá s novou architektúrou ARM Cortex A15. Chýbať by nemala ani výkonná grafická jednotka, ktorá v prípade OMAP 5 obsahuje dve jadrá PowerVR SGX544MP. Tie by si mali bez problémov poradiť s prehrávaním videa vo Full HD rozlíšení a to pri 60 snímkoch za sekundu. Na videu nižšie spoločnosť demonštruje grafický výkon v používateľskom prostredí  SPB 3D Shell. V ďalších testoch môžeme tiež vidieť porovnanie s konkurenciou, v ktorej dvojjadrový OMAP 5 poráža v benchmarkoch “najlepšie” zariadenia na trhu o 12%.

Určite sa pýtate, kedy by sme OMAP 5 mohli vidieť v mobilných zariadeniach. Máme pre vás dobrú správu, spoločnosť tvrdí, že by to malo byť už do konca tohto roka.

Zdroj: phonearena

18.6.2012

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+