MojAndroid

Dnes sa na vás, verných čitateľov našej stránky MojAndroid.sk, obraciame s prosbou o pomoc. V posledných týždňoch sa (okrem iného) venujeme aj hľadaniu spôsobov ako zrýchliť načítavanie našej stránky. Stretli sme sa však s niekoľkými problémami, na ktoré neexistujú jednoduché riešenia, a preto by sme vás touto cestou radi požiadali o pomoc. Už od začiatku nášho fungovania v máji 2010 sme k vám boli otvorení, a ani tento raz sa nebudeme na nič hrať, a vysvetlíme vám, kde je pes zakopaný.

Jedným z overených spôsobov zrýchlenia stránok, na ktoré chodí denne veľa návštevníkov, je tzv. cachovanie obsahu. Funguje to tak, že keď si otvoríte nejaký článok na stránke, vygeneruje sa HTML kód, ktorý sa má zobraziť v prehliadači, a uloží sa v priečinku na serveri. Keď si niekto iný chce pozrieť ten istý článok, tak sa mu rovno zobrazí tento “nacacheovaný” súbor, a je to omnoho rýchlejšie ako opätovné vygenerovanie HTML kódu. Cache sa automaticky po určitom čase vymaže, u nás je to každých 60 minút, a samozrejme pri publikovaní či úprave článkov.

Zo začiatku to vyzeralo, že je všetko OK, načítavanie HTML kódu stránky sa zrýchlilo, ale potom sme spoločne narazili na problém – niekedy sa namiesto plnej verzie stránky zobrazila mobilná, a nedala sa vypnúť, nech ste sa akokoľvek snažili. Dôvodom bolo, že niekto si otvoril stránku cez mobil, táto sa uložila do cache, a potom sa zobrazovala všetkým bez ohľadu na to, či navštívil stránku z mobilu alebo nie. Rozhodli sme sa teda mobilnú verziu stránky dočasne vypnúť, ale radi by sme ju zase zapli, lebo mnohým z vás vyhovuje viac ako plná verzia, najmä pri prístupe z vaších smartfónov.

Zníženie rýchlosti načítavania stránky po zapnutí tzv. cachovanie obsahu

Myslíme si však, že sme našli riešenie, a radi by sme vás požiadali o spätnú reakciu. Napíšte nám v komentároch, či sa vám plná verzia stránky zobrazuje v poriadku alebo vám občas vyskočí článok v mobilnej podobe. My v redakcii by sme to radi otestovali sami, ale predsalen nemáme k dispozícií toľko rôznych Android zariadení ako vy dohromady, a taktiež s veľkou pravdepodobnosťou nedokážeme otestovať všetky možné scenáre. Vopred vďaka za pomoc pri vylepšovaní našej (vašej) stránky.

Tím MojAndroid.sk

5.9.2012

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+