MojAndroid

Počas letných dní, keď teplota v tieni vystúpa na vyše 30 stupňov, sa vám už určite stalo, že váš telefón bol taký horúci, že ste ho takmer nemohli ani chytiť. My sme sa preto rozhodli urobiť krátky test a vybrali sme si tri smartfóny a nechali sme  ich  na slnku. Test ukázal, že za 10 minút dokáže teplota telefónov prudko vzrásť. Priemerne o 10 až 15 stupňov.

Náš tip
Test rýchlosti nabíjania: Nokia 8 Sirocco vs Motorola moto g6 vs Google Pixel 2 | VIDEO

Najväčším problémom pri prehriatí môže byť batéria

Batérie dnešných smartfónov dokážu zvládnuť teplotu okolo 50 stupňov celzia. Keď sa ich teplota priblíži k tejto hranici, telefón sa preventívne vypne. Vystavovať zariadenia vysokým teplotám  nie je najvhodnejšie, pretože po prekročení limitu batérie sa ľahko môže stať, že vytečie, prípadne inak poškodí. To bude mať samozrejme za následok nefunkčnosť vášho smartfónu a bude potrebný servis. Ten ale vždy nemusí pomôcť a môže sa stať, že telefón zostane nefunkčný. Batéria môže dokonca začať horieť a v niektorých prípadoch aj vybuchnúť. Ak je batéria v poriadku, obsahuje funkčnú elektroniku, ktorá ju dokáže odpojiť a zabrániť výbuchu.

Najväčším problémom býva navigovanie v aute počas teplých slnečných dní pomocou vášho smartfónu. Ak naň svieti slnko, dokáže sa poriadne zahriať. Určite tomu pomáha aj fakt, že využívanie GPS navigácie samo o sebe zvýši teplotu telefónu.  Keď je teplota vysoká, môže sa stať, že sa váš telefón odmietne nabíjať. Je to hlavne z dôvodu ochrany batérie pred prehriatím.

Test trval len 10 minút, no teplota sa zvýšila

V našom teste boli telefóny vystavené na slnku 10 minút, pričom ich teplota sa zvýšila až na 43 stupňov. S telefónmi sme pritom nič nerobili. Vonkajšia teplota bola približne 27 stupňov, no na slnku to bolo samozrejme viac. Pokiaľ by sme ich tam nechali dlhšie, pravdepodobne by sa automaticky vypli, aby predišli nešťastným udalostiam v podobe pokazenej batérie, prípadne iných komponentov.

Aj hranie náročných hier dokáže telefón poriadne zahriať. My sme si zahrali hru PUBG a už po 10 minútach stúpla teplota telefónov na približne 40 stupňov, čo je naozaj dosť. Hranie hier na slnku teda rozhodne neodporúčame. Rovnako neodporúčame dlhé navigovanie pomocou telefónu. Ak chcete, aby vám vaše zariadenie vydržalo čo najdlhšie, mali by ste si na neho dávať pozor. Nie len na to, aby vám náhodne nespadol, ale aj na to, kde ho nechávate.

Testu sa zúčsstnili HTC U12+, OnePlus 6 a Google Pixel 2. Najviac zahrievajúcim z nich bol HTC u12+, ktorého teplota v oboch prípadoch presiahla hranicu 40 stupňov. Viac ale už vo videu:

26.7.2018

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+