MojAndroid

Spoločnosť TCL na Slovensku uviedla zaujímavý produkt. Sme dokonca spolu s Českou republikou vôbec prvými krajinami, kde sa tieto inteligentné okuliare začali oficiálne predávať. Cenovka 599 € je síce odvážna, no na trhu veľmi konkurenciu nemajú. Okuliare som mal možnosť otestovať a v nasledujúcich riadkoch sa s vami podelím o moje postrehy. Toto je začínajúci test okuliarov TCL NXTWEAR G.

Výrobca už stihol predstaviť aj nové TCL NXTWEAR AIR, ktoré sú s týmto modelom funkčne prakticky totožné, avšak sú menšie, ľahšie a kompaktnejšie.

Test TCL NXTWEAR G: Špecifikácie

Rozmery 187,35 x 159,3 x 42,8 mm (rozložené)
181 x 53 x 46 mm (zložené)
Hmotnosť 100 – 130 gramov (s káblom)
Displej Micro OLED, 1920 x 1080 pixelov, 16:9, 60 Hz, ekvivalentná veľkosť uhlopriečky – 140″ zo 4 metrov
Reproduktor Stereo reproduktory
Senzory Akcelerometer, gyroskop, kompas, P senzor
Pripojenie USB-C s display portom
Cena 599 €

Ak ste si mysleli, že tieto okuliare sú konkurenciou pre Google Glass, mýlili ste sa. Hlavný zmysel tohto produktu je v tom, že dokáže zobraziť obrazovku vášho smartfónu, tabletu či notebooku. Žiadni inteligentní asistenti a nič podobné sa nekoná. Avšak využití môže mať podobný produkt viacero.

Kábel síce nevyzerá moderne, no má svoje výhody

Pri prvom pohľade sa všetci pýtajú, že prečo z okuliarov trčí kábel. No, je to preto, lebo neobsahujú batériu. Energiu si berú priamo zo zariadenia, ku ktorému sú pripojené. Hlavnou nevýhodou je už spomínaný trčiaci kábel, no vidím tu aj nejaké výhody. Okuliare môžu byť vďaka absencii batérie ľahšie, menšie a kompaktnejšie. A v neposlednom rade, nemám doma ďalšie zariadenie, pri ktorom sa musím starať o to, aby bolo nabité. Mimochodom, samotné pripojenie je veľmi jednoduché, netreba urobiť absolútne nič, len strčiť kábel do zariadenia.

TCL NXTWEAR G
Trčiaci kábel nevyzerá moderne | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Toto ale neznamená, že okuliare sú ľahučké a maličké. Nie sú. Stále pôsobia nemotorne, no na druhú stranu, nie sú určené na nosenie na ulici. Displeje pred očami nie sú priehľadné, takže pred seba nevidím. Ideálnym využitím pre mňa je napríklad pozeranie filmov či konzumácia iného multimediálneho obsahu napríklad v posteli. Výborne sa hodia aj do dopravných prostriedkov, obsah si pohodlne pozriem v lietadle, autobuse či vlaku.

Na prácu aj zábavu

Využiť sa dajú aj na prácu. Stačí ich pripojiť k notebooku a jeho displej mám ihneď rozšírený o ďalšiu obrazovku. Pokiaľ nechcem, aby okolie videlo, na čom práve pracujem, mám takto zabezpečené maximálne súkromie. To sa v kaviarňach či na cestách môže určite hodiť.

Test TCL NXTWEAR G
Okuliare TCL NXTWEAR G sú takto pekne zabalené | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Keď už som pri pripojení, na toto je potrebné si dať pozor. S notebookom nebudete mať žiadny problém, no v prípade smartfónov je to náročnejšie. Treba si zvoliť model, ktorý je schopný prenášať video cez USB-C konektor. Väčšinou sú to vlajkové lode. Moje pokusy o pripojenie k Huawei nova 9 či OnePlus Nord CE stroskotali. Rovnako som dopadol aj so Samsugom Galaxy Z Flip3, ktorý je asi jediný zo Samsungov, ktorý túto funkciu nepodporuje. Snáď kvôli batérii s menšou kapacitou, neviem.

Test TCL NXTWEAR G
Jednoduché prepojenie cez USB-C kábel | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Ostatné Samsung smartfóny sú dokonca schopné ponúknuť aj DeX režim. Zrazu mám pred očami prakticky plnohodnotnú obrovskú obrazovku, na ktorej môžem pohodlne pracovať. Tu som ale narazil na menší problém. Obraz je tesne pri okrajoch jemne rozmazaný, čo môže spôsobovať nepríjemnosti pri práci s textom. Pri pozeraní videa si to určite nevšimnete.

Chce to zvyk

Spočiatku som mal aj problémy s tou “veľkou obrazovkou” predo mnou. Keď som sa chcel pozrieť na jej koniec, podvedome som otáčal hlavou. Presne tak, ako to robím napríklad v kine, keď mám pred sebou veľké plátno. Tu však stačí len pohyb očí. Chce to trochu zvyku, pretože je to neprirodzené.

Test TCL NXTWEAR G
Predná strana je hrubšia, pri používaní sa jemne zahreje | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Nasadené okuliare je naozaj cítiť. Sú veľké a s hmotnosťou vyše 100 gramov aj pomerne ťažké. Po nasadení nie sú tesne pri očiach, čo je trochu neprirodzené, no pre prácu dôležité. Práve vďaka tomu ich môžem používať ako druhú obrazovku pri práci s notebookom. Ak sa pozerám dole, vidím monitor notebooku, pri pohľade do okuliarov mám pred sebou druhú obrazovku. Je to intuitívne a dobre vyriešené.

TCL NXTWEAR G
Obsah balenia | Zdroj: Miroslav Schwamberg

V balení sa nachádzajú dokopy až tri nástavce na nos s rôznymi veľkosťami. Priznám sa, že som s tým spočiatku dosť bojoval a nevedel som nájsť tú správnu polohu. Potom som zistil, že tieto nástavce sú pomerne ľahko tvarovateľné. A tak som si pekne nastavil všetko podľa toho, ako mi to vyhovovoalo.

Prepojenie s počítačom je jednoduché, no chýbajú nastavenia

Najčastejšie som okuliare používal s MacBookom, s ktorým som ich prepojil veľmi jednoducho pomocou USB-C portu. Boli mojím druhým displejom, párkrát som sa s nimi snažil aj pracovať, no keďže obraz (najmä pri ľavom hornom okraji) nebol úplne ostrý, pohodlné to nebolo. Pri pozeraní videí v tom nevidím žiadny problém, nedokonalosti v ostrosti obrazu som si absolútne nevšimol.

Test TCL NXTWEAR G
Zrkadlenie obrazu z MacBooku | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Kvalita obrazu je inak veľmi dobrá, pri používaní s notebookom mi chýbajú nejaké základné nastavenia. Napríklad nastavenie jasu. Ak som v tmavej miestnosti, obraz z okuliarov doslova bije do očí a nepôsobí to veľmi dobre. Pozeranie filmu v lietadle či inom dopravnom prostriedku by som určite riešil v kombinácii s Bluetooth slúchadlami, keďže reproduktory, ktoré okuliare obsahujú, hrajú tak, že ma počuje aj okolie. Na domáce pozeranie je to v poriadku, no extra kvalitu zvuku nečakajte.

Test TCL NXTWEAR G: Prepojenie so smartfónom a aplikácia

Ako som už písal vyššie, ešte pred kúpou TCL NXTWEAR G si overte, či ich váš smartfón bude podporovať. Chýbajúca podpora ale nie je problémom okuliarov, za toto TCL fakt nemôže. Vlajkové modely od Samsungu či Huawei by mali fungovať bez problémov.

Do telefónu odporúčam nainštalovať aplikáciu Smart Glasses, ktorú stiahnete na stránkach výrobcu. Počas inštalácie budete musieť povoliť inštaláciu z neznámych zdrojov, telefón vás na to vyzve automaticky. Následne stačí aplikáciu zapnúť a pripojiť okuliare. Veľa možností však nemá. Dá sa tu zapnúť špeciálny 3D režim, môžete si skontrolovať dostupnosť prípadnej aktualizácie a čo je najdôležitejšie, je tu možnosť nastavenia jasu v piatich krokoch.

Test TCL NXTWEAR G: Záverečné hodnotenie

Najväčšou bariérou pri zaobstaraní týchto okuliarov je ich cena. 599 eur nie je určite málo. Ponúkajú síce to, čo nemá nikto iný, ale otázkou zostáva, ako si tieto možnosti navyše ceníte. Pokiaľ by okuliare stáli polovicu…

V ráme sa nachádzajú dva reproduktory | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Osobne vidím najlepšie využitie v pozeraní filmov buď v posteli alebo v dopravných prostriedkoch, avšak zvuk by som v tomto prípade určite riešil nejakými Bluetooth slúchadlami (ak nechete, aby vás počuli všetci naokolo). Zaujímavou alternatívou môže byť práca s okuliarmi, no tu sa obávam bolesti hlavy pri dlhšom používaní, rovnako obraz nebol najostrejší (najmä po bokoch).

TCL NXTWEAR G je rozhodne zaujímavé zariadenie, no obľubu si nájde medzi malou hŕstkou nadšencov, prípadne tých, ktorí pre tieto okuliare nájdu vhodné uplatnenie.

Plusy

  • Dva kvalitné displeje
  • Zariadenie, ktoré prakticky nemá konkurenciu
  • Nepotrebujú žiadny zdroj napájania
  • Jednoduché pripojenie

Mínusy

  • Nemožnosť nastaviť ostrenie
  • Kábel môže byť nepohodlný
  • Veľké a ťažké
  • Zle vyriešené reproduktory
  • Cena

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+