MojAndroid

V posledných týždňoch sa toho veľa povedalo a napísalo o službách určených na streamovanie hudby. Dôvodom bol príchod nového hráča na trh – Apple Music. Ako to už so službami od Apple býva, ihneď po ich uvedení ich začnú skúšať milióny užívateľov na celom svete, pričom mnohí prichádzajú s rozdielnymi názormi a zisteniami. Redaktori portálu The Verge sa rozhodli spraviť nezávislý test, v ktorom porovnali kvalitu hudby od Apple Music s dvomi úhlavnými konkurentmi.

Okrem Apple Music boli otestované služby Spotify a Tidal. Zatiaľ, čo Spotify je jedna z najpopulárnejších služieb v tejto kategórii, Tidal sa zasa pýši bezstratovou kompresiou pri streamovaní hudby. Testu sa zúčastnili nezainteresovaní redaktori, spomedzi ktorých sú niektorí hudobne zdatní, zatiaľ čo ďalší sú úplní amatéri.

V teste boli prehrané tri skladby rozdielnych žánrov. Testeri k tomu použili bežné slúchadlá Sony MDR-7506 a iPhone 6 Plus. Ide o bežnú zostavu, ktorá nie je určená pre audiofilov a mala by sa priblížiť bežnej výbave užívateľa týchto hudobných aplikácií. A výsledok? Reakcie boli mimoriadne zmiešané a prakticky žiadna z aplikácií nezískala nejakú obrovskú prevahu. Názory sa miešali a kým niekto priradil označenie najlepšej kvality zvuku jednej službe, niekto ďalší priradil tejto službe najnižšie známky.

Samozrejme, testu sa zúčastnilo iba niekoľko jednotlivcov, ktorí nevedeli, z akej služby je aktuálna pieseň prehrávaná a následne iba označili najlepšiu a najhoršiu z troch poskytovaných služieb. Jednoducho tak môžeme povedať, že pokiaľ nie ste odborník na hudbu, resp. nepočúvate hudbu zo streamovacích služieb s profesionálnymi slúchadlami alebo reproduktormi, rozdiely nájdete veľmi ťažko.

Video s testom a reakciami redaktorov nájdete na tomto odkaze

Zdroj: The Verge via PhoneArena

8.7.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+