MojAndroid

V posledných týždňoch sa toho veľa povedalo a napísalo o službách určených na streamovanie hudby. Dôvodom bol príchod nového hráča na trh – Apple Music. Ako to už so službami od Apple býva, ihneď po ich uvedení ich začnú skúšať milióny užívateľov na celom svete, pričom mnohí prichádzajú s rozdielnymi názormi a zisteniami. Redaktori portálu The Verge sa rozhodli spraviť nezávislý test, v ktorom porovnali kvalitu hudby od Apple Music s dvomi úhlavnými konkurentmi.

Okrem Apple Music boli otestované služby Spotify a Tidal. Zatiaľ, čo Spotify je jedna z najpopulárnejších služieb v tejto kategórii, Tidal sa zasa pýši bezstratovou kompresiou pri streamovaní hudby. Testu sa zúčastnili nezainteresovaní redaktori, spomedzi ktorých sú niektorí hudobne zdatní, zatiaľ čo ďalší sú úplní amatéri.

V teste boli prehrané tri skladby rozdielnych žánrov. Testeri k tomu použili bežné slúchadlá Sony MDR-7506 a iPhone 6 Plus. Ide o bežnú zostavu, ktorá nie je určená pre audiofilov a mala by sa priblížiť bežnej výbave užívateľa týchto hudobných aplikácií. A výsledok? Reakcie boli mimoriadne zmiešané a prakticky žiadna z aplikácií nezískala nejakú obrovskú prevahu. Názory sa miešali a kým niekto priradil označenie najlepšej kvality zvuku jednej službe, niekto ďalší priradil tejto službe najnižšie známky.

Samozrejme, testu sa zúčastnilo iba niekoľko jednotlivcov, ktorí nevedeli, z akej služby je aktuálna pieseň prehrávaná a následne iba označili najlepšiu a najhoršiu z troch poskytovaných služieb. Jednoducho tak môžeme povedať, že pokiaľ nie ste odborník na hudbu, resp. nepočúvate hudbu zo streamovacích služieb s profesionálnymi slúchadlami alebo reproduktormi, rozdiely nájdete veľmi ťažko.

Video s testom a reakciami redaktorov nájdete na tomto odkaze

Zdroj: The Verge via PhoneArena

8.7.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

 • Martin

  MusicJet od Orange 4EVER :D
  v paušáli s dátami na hudbu (1GB)

 • kubo

  Apple Music zatiaľ 100% spokojnosť. Na jeseň asi predplatím, keď vyjde aj Android appka

 • Patrik

  Mne na Apple Music zatiaľ chýbajú tak rozsiahle playlisty ako na Spotify, ale zatiaľ taktiež 100% spokojnosť a ostávam.

  • Lukas Vyletel

   a so spotify nie je 100% spokojnost? Preco?

   • Patrik

    Spotify je app 3. strany takto mam hudbu v nativnej app systemu, okrem toho mi viac dizajnovo vyhovuje.

    • Lukas Vyletel

     ze ty mas aj iphone, ipad atd, co najviac apple a si apple fan boy? ;o) moc som tie tvoje dovody nepochopil, ale vsak tvoja vec samozrejme ;-)

     • Patrik

      Ano pouzivam prevazne produkty Applu, doteraz som si platil Spotify a bol som relativne spokojny a ked Apple predstavil vlastne riesenie preco neprejst ked je to v podstate rovnake a je to od vyrobcu :)

 • JaroB
  • Martin Kováč

   Ukludni sa. Off topic

 • Roman Hajek

  Tento test musel robí nejaký hudobne hluchý občan. Pri porovnaní Tidal vs. všetkých ostatných (spotify, deezer a i.) je zvukový nádskok pozorovaný hneď od začiatku. Pri spustení albumu od Nicky Minaj – Roman Reloaded a po okamžitom prechode z deezeru na Tidal v bezstratovom formate sú basy hlbšie a hutnejšie stredy reálnejšie a výšky kryštálovo jemné. Od tohto okamihu som sa jasne rozhodol pre Tidal a cena 11.99€ mesačné nie je až tak zdrvujúca za primeranú kvalitu. Druhá stránka používania Tidalu vo flac je v spotrebe dát. Ak nemáte neobmedzený net v mobile od 4ky tak s tidalom sa môžete rozlúčiť. Pri ceste z práce a do práce (30+30 min) mi Tidal spapá cca 1GB dát.
  Testované na smartfóne Xiaomi Mi Max + Sennheiser Momentum ear

+