MojAndroid

Robotické vysávače sú v poslednom čase žiadané. Dokážu bez problémov nahradiť tie klasické. Ich hlavnou výhodou je, že povysávajú prakticky samy. Jedinou vašou starosťou je vysypávanie zásobníka na povysávaný odpad. Jedným z takýchto vysávačov je aj úplne nový model od Samsungu, PowerBot VR20R7250WC. Ten bol oficiálne predstavený len pred pár dňami a jeho odporúčaná maloobchodná cena je 899 eur.

Odlíši sa dizajnom

 • Rozmery: 340 x 97 x 348 mm
 • Hmotnosť: 4,3 kg
 • Výška: 97 mm

Na prvý pohľad si všimnete zaujímavý dizajn, ktorý sa od konkurencie líši. Upúta hlavne priehľadný zásobník na odpad. Vy tak máte okamžitý prehľad o tom, či ho musíte vysypať. Tvar vysávača napovedá, že ani vysávanie rohov mu nebude cudzie. A nie je.

Ďalším rozdielom v porovnaní s konkurenciou je chýbajúca rotačná kefa. Tú môžeme vidieť vo väčšine robotických vysávačov a pomáha im dostať špinu presne tam, kam ju dostať chcú. Nový Samsungu ju nepotrebuje. Hlavný sací ťah nie je totiž v strede vysávača, ale na jeho prednej strane, ktorá je rovná. Vďaka tomuto riešeniu skvele povysáva aj rohy miestnosti, čo nie všetky robotické vysávače dokážu. A ako iste viete, v rohoch sa ukrýva najviac neporiadku.

Vždy povysávané rohy

Technológia Edge Clean zaručí, že rohy vo vašej miestnosti budú vždy perfektne povysávané. A funguje to. Všimol som si, že počas vysávania rohov zvykne vysávač dočasne zvýšiť výkon. Po naštudovaní materiálov som zistil, že dôvodom nie je roh, ale to, že detegoval viac nečistôt na jednom mieste. Následne som si toto zvýšenie výkonu všimol viackrát – a nie len pri rohoch.

Tento vysávač je jednoducho inteligentný. Vďaka prachovému senzoru vie, kde sa nachádza viac špiny a práve týmto miestam sa špeciálne venuje. Aj tým, že zvýši sací výkon. Funkcia sa volá Spot cleaning. Mimochodom, výkon motora je až 130 W. Neuveríte, ale celkom sa mi páči aj jeho zvuk. Nie je vyslovene hlasný, ale nemôžem povedať, že by bol tichý. Zvuk veľmi pripomína klasický vysávač a už podľa neho viete, že výkon má poriadny.

O to, aby sa nečistoty nedostali naspäť do priestoru, sa postará penový filter s mikrofiltrom. Ten je navyše aj umývateľný. Vysávanie dokáže zefektívniť aj antistatická kefa, ktorá sa nachádza na spodnej strane. Podľa Samsungu obsahuje strieborné vlákna s názvom Soft Roller Wide Brush, ktoré dokážu zelektrizovať drobné častice prachu.

Veľké kolesá (105 mm) zase zaručia, že VR7200 sa dokáže dostať aj tam, kam sa konkurencia nedostane. Zvládne aj prahy a akékoľvek iné prekážky.

Všadeprítomné senzory

Ideálne východiskové umiestnenie vysávača je pri stene tak, aby mal dostatok priestoru okolo seba. Pri pohybe miestnosťou mu pomáhajú rôzne senzory, ktoré mu pomáhajú, aby nenarazil do okolitých objektov. Nie vždy to však funguje na 100 percent. Keď smeruje k stene, dokáže automaticky spomaliť. Vlastne vždy, keď sa blíži k objektu, spomalí. Avšak nárazom sa nevyhnete. Nie sú nijako silné a určite vám nepoškodia nábytok. Navyše, na prednej strane sa nachádza aj nárazník, ktorý náraz stlmí.

Páči sa mi, s akou ľahkosťou sa dokáže pohybovať po priestore. A ide mu to ešte aj rýchlo. Nie je to také čisto robotické, ako poznám z ostatných vysávačov konkurencie. Je to jednoducho trochu iné. Mám z toho pocit, že presne vie, kam chce ísť.

Dokovacia stanica je menšia, nevzbudzuje pozornosť. Výborne sú vyriešené káble. Samsung myslel aj na to, že kábel je nadbytočný a napríklad aj zástrčka do zásuvky je skosená, aby kábel nevytŕčal do priestoru.

Na vrchnej časti vysávača sa nachádza displej. Ako každý fanúšik technológií som sa mu potešil. No príde mi dosť chaotický a často neviem, čo mi vlastne chce povedať. Aspoň že tam je. Okrem displeja s vami dokáže komunikovať aj pomocou hlasu. Pokiaľ sa snažíte urobiť úkon, ktorý napríklad v danom režime nie je podporovaný, upozorní vás na to.

Spárovanie chce čas

Párovanie mi robilo najväčšie vrásky na čele. Postup je síce jednoduchý a aplikácia vás prevedie všetkými nastaveniami, no mal som problém so samotným pripojením vysávača. Stiahol som si, samozrejme, najnovšiu verziu aplikácie SmartThings a postupoval podľa návodu. Prvým problémom bola chýbajúca podpora 5 GHz pásma Wi-Fi.

Musel som sa pohrať s routerom a nastaviť ho tak, aby vysielal aj vo frekvencii 2,4 GHz. Povedal som si, že nastavené, už to pôjde hladko. No nešlo. Trvalo mi to minimálne 20 minút. Najväčší problém bol po automatickom pripojení na Wi-Fi sieť vysávača. Vtedy sa párovanie zastavilo na 39 percentách a ďalej som sa nevedel pohnúť. Skúšal som aj viac telefónov a výsledok bol stále rovnaký. Nakoniec sa to, našťastie, podarilo.

Aplikácia ponúka základné funkcie

Aplikácia je jednoduchá, pohyb v nej bezproblémový. Výhodou je, že vysávanie môžete spustiť aj vtedy, keď ste mimo domova. Vysávač je totiž pripojený na vašu domácu Wi-Fi sieť. Po otvorení aplikácie ihneď vidíte, či aktuálne vysáva, vracia sa na nabíjačku alebo sa nabíja. V hornej časti používateľského rozhrania máte dôležité tlačidlá, ktoré sa nachádzajú aj na ovládači. K nemu sa ale dostanem neskôr.

V aplikácii si môžete pozrieť aktuálny stav batérie. Čo najviac zaujalo mňa je, že si tu môžete nastaviť sací výkon. Na výber je z troch úrovní. Zmenu pocítite okamžite, minimálne zvukom vám dá vedieť, že výkon je zvýšený. Ak teda potrebujete povysávať rýchlo a špiny je na koberci alebo podlahe viac, práve maximálny sací výkon sa môže hodiť.

Verzia: 1.7.33-26
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 1.7.33-26
Aktuálna cena: Zdarma

Samozrejmosťou je potom história vysávaní. V nej tiež vidíte približnú mapu miestnosti, ktorá bola povysávaná. Vítanou funkciou je možnosť naplánovania vysávania, ktoré sa môže opakovať vo vami zvolenom intervale. Zvolíte čas, deň v týždni a zaškrtnete, že vysávanie sa má opakovať týždenne. Odteraz sa už o vysávanie starať nemusíte vôbec. Budete len vysypávať nádobu na odpad.

V balení sa nachádza aj magnetická páska, ktorou dokážete jednoducho vymedziť priestor, kam vysávač nesmie ísť.

Ovládač dizajnom neohúri

K tomuto vysávaču dodáva Samsung aj špeciálny ovládač. V časoch, keď sa snažíme o minimalizovanie, vidím tento ovládač ako zbytočný. Nemyslím tým samotný ovládač, ale jeho dizajn je zbytočne veľký, hrubý a je na ňom množstvo tlačidiel. Určite by sa to dalo urobiť aj inak. Okrem tlačidla pre vypnutie tu máte možnosť prepínať sací výkon (rovnako ako v aplikácii).

Pohyb vysávača môžete ovládať priamo pomocou ovládača. Dopredu, vpravo alebo vľavo. Špeciálnym tlačidlom je to s názvom Point Cleaning. Ovládač nasmerujete na miesto, ktoré chcete povysávať a stlačíte Point Cleaning. Vysávač k nemu príde, nastaví maximálny výkon a povysáva.

Záverečné hodnotenie: Vždy povysávané aj rohy

Samsung  PowerBot VR20R7250W sa mi páči. Mať doma robotický vysávač, ktorý zvládne bez problémov povysávať aj rohy, je veľmi pohodlné. Stačí mi pravidelne vyprázdňovať zásobník na nečistoty a o vysávanie sa už nemusím vôbec starať.

A povysáva naozaj dobre. Vysoký výkon zaručí, že aj špina, ktorá odoláva viac, sa nakoniec poddá. Výhodou je aj zaujímavý dizajn a displej, ktorý sa nachádza na hornej strane. Ako nevýhodu beriem problém s nastavením aplikácie a tiež aj ovládač. Ten mohol vyzerať trochu inak, vzhľadom na to, že cena vysávača je 899 eur.

Plusy

 • Výborný sací výkon
 • 3 stupne vysávania
 • Podarený dizajn
 • Nemá problém s vysávaním rohov

Mínusy

 • Párovanie nefungovalo na prvýkrát
 • Nepodporuje 5 GHz Wi-Fi
 • Nevkusný ovládač
 • Cena

Samsung PowerStick VS03R6523J1

Spolu s vysávačom POWERbot VR7200 bol predstavený ešte jeden, tyčový model. Ten nie je smart a neponúka žiadnu aplikáciu, takže k nemu len v krátkosti.

O silný sací výkon sa postará motor s výkonom 170 W. Batéria ponúka kapacitu 1800 mAh a nechýba ani LED indikácia aktuálneho stavu nabitia a módu vysávania. Vysávač sa doplna nabije za 3 hodiny a plné nabitie vystačí na pol hodinu vysávania. Špeciálne príslušenstvo v podobe predĺženej tyče sa postará o čistotu aj v rohoch stien.

Vysáva veľmi dobre, porovnateľne so svojím drahším kolegom. Nečistoty jednoducho vysypete, vysávač máte za pár sekúnd zložený a rozložený. Páči sa mi aj tlačidlo turbo módu, keď dokáže poriadne zvýšiť výkon. Viete to tak, že je aj o poznanie hlučnejší.

Vysávač je veľmi príjemný, jednoducho sa ovláda, skladá, rozkladá. Nechýba ani indikátor nabitia batérie, ktorý svieti namodro. Vysávač som využíval skôr na menšie povrchy, rohy a podobne. Jednoducho povedané na miesta, kam sa robotický VR7200 nemal šancu dostať alebo som ho nechcel presúvať.

Celkom dobre dokáže povysávať napríklad aj auto. Keďže nie je odkázaný na neustály prísun elektrickej energie zo zásuvky a má vlastnú batériu, dobre poslúži aj ako ručný (trochu väčší) vysávač v rôznych situáciách.

Cena tohto modelu je 299 eur.

Náš tip
Samsung POWERbot VR7000M: Skutočne inteligentný pomocník | RECENZIA
30.6.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+