MojAndroid

Froyo vs Eclair vs CupcakeNový Android 2.2 Froyo je k dispozícii už niekoľko dní (prečítajte si test Froyo na Nexus One) a najčastejšie spomínanou vlastnosťou je rýchlosť systému. Nový Dalvik JIT kompiler v Android 2.2 prináša 2.5-5 krát rýchlejší výkon procesora v porovnaní s Android 2.1. Nový Froyo má v prehliadači najnovší V8 JavaScript, ktorý 2-3krát zvyšuje rýchlosť načítania JavaScriptov, čím sa zrýchli načítavanie webových stránok všeobecne. Aký skutočne rýchly nový Froyo naozaj je v porovnaní s predchádzajúcimi verziami? V nasledovnom teste som porovnal tieto tri Android verzie: Android 2.2 Froyo bežiaci na Google Nexus One, Android Eclair 2.1 v HTC Legend a verziu Android 1.5 Cupcake bežiacu na HTC Hero.

Test rýchlosti zariadení

Froyo vs Eclair vs Cupcake

Začnime rýchlostnou skúškou, na otestovanie som použil aplikáciu Linpack. Linpack pre Android je špeciálne vytvorená aplikácia na test výkonnosti Dalvin Virtual Machine, čo je jednoducho povedané srdce a mozog Androidu. Program testuje, ako rýchlo telefón dokáže reagovať. Výsledky je možné porovnať s ostatnými Android telefónmi celosvetovo. Výsledok je číselná hodnota MFLOP/s (Millions of Floating-point Operations Per Second). Čím vyššie číslo, tým je hodnota lepšia. Výsledku testu sú zobrazené v obrázkoch (v poradí Android 1.5, Android 2.1 a Android 2.2) a grafe.

Test Linpack pre HTC Hero Cupcake Test Linpack pre HTC Legend Eclair Test Linpack pre Nexus One Froyo Android 2.2

Graf porovnanie rýchlostí Froyo vs Eclair vs Cupcake

Len pre informáciu, štandartná hodnota Nexus One s Android 2.1 je medzi 6,5-7 MFLOPS.

JavaScript test

SunSpider test pre Froyo vs Eclair vs Cupcake

SunSpider test pre Froyo vs Eclair vs Cupcake

Testovanie rýchlosti načítania JavaScriptu bolo skúšané pre vstavané Android prehliadače. Pre test som použil benchmark SunSpider JavaScript, všetky telefóny boli pripojené na rovnakú WiFi sieť. Rýchlosť sa meria v milisekundách, čím sú hodnoty nižšie, tým je načítavanie stránok rýchlejšie. Výsledku rýchlosti načítania JavaScript sú zobrazené v obrázkoch (v poradí Android 1.5, Android 2.1 a Android 2.2) a grafe. HTC Hero potreboval na načítanie 69409 ms, HTC Legend 31286 ms a Google Nexus One to stihol za 5856 ms.

SunSpider test pre HTC Hero Cupcake SunSpider test pre HTC Legend Eclair SunSpider test pre Nexus One Froyo

Graf SunSpider test pre Froyo vs Eclair vs Cupcake

Záver z porovnania

Určite to nebol vyrovnaný test, zariadenia sú odlišné nielen softvérovými verziami ale aj hardvérovo. Čiže výsledky sú pochopiteľné. Treba mať na pamäti, že výsledky testov ovplyvňuje aj fakt, že staršie telefóny sú už “upchaté” viacerými aplikáciami. Asi najdôležitejšia poznanie z testu plynie, že Android sa zlepšuje každou novou verziou a tento pokrok je najviditeľnejší vydaním verzie Android 2.2 Froyo. Už len dúfať, aby sa Froyo objavil čo najrýchlejšie vo všetkých Android telefónoch :)


Zdroj: Téme porovnávania sa venovali stránky AndroidPolicecrave.cnet.co.uk
Softvér na testovanie nájdete na týchto stránkach: Linpack a SunSpider

27.5.2010

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+