MojAndroid

Nová verzia MIUI 12.5 prináša veľké množstvo zmien a noviniek. Všetky sú zásadné a pridávajú niečo nové alebo upravujú to, čo v systéme už bolo. Mne osobne sa asi všetky zmeny alebo novinky páčia a som zvedavý na to, či sa páčia aj vám.

MIUI 12.5: Animácie, výkon a plynulosť systému

Začnime tým, čo sa do hĺbky popisovať nedá. MIUI 12.5 sľubovala vylepšenia výkonu a animácií. Venujem sa Androidu už dlhšie a tak viem, že väčšinou sú tieto zmeny miniatúrne a nepovšimnuteľné. Tentokrát však musím Xiaomi pochváliť, skutočne je vidieť asi 20 % zlepšenie v oblasti výkonu a plynulosti systému. Nadstavba MIUI bola vždy jednou z tých najnáročnejších na systém a som rád, že sa tento stav pomaly lepší.

Xiaomi totiž skutočne prepísalo jadro systému a urobilo ho tak menej náročným. Mimochodom, mám Xiaomi Mi 9 a aj napriek tomu, že je to vlajková loď tam ten rozdiel bolo cítiť. Čo sa však nezmenilo ani k lepšiemu, ani k horšiemu je spotreba batérie. Tá mi bohužiaľ na mojej Mi 9-ke vydrží asi len 4 hodiny zapnutého displeja. Pri mojom nenáročnom používaní mi to však stačí na to, aby telefón prežil celý deň.

Animácie sú po novom plynulejšie a dokonca sa objavili aj nejaké nové. Týkajú sa hlavne stláčania kláves pri zadávaní PIN kódu.

Nové zvuky, nové Super pozadia

Xiaomi zapracovalo do systému nové prírodné zuvky a hlavne zvieracie zvuky. Tým dokonca pripravilo aj pekné a prehľadné prostredie. To nájdete v Nastaveniach v sekcii Zvuky a upozornenia – Upozornenia. Nájdete tam zvieracie zvuky rozdelené podľa oblastí – Dažďový prales, Savana, Austrália a Arktída. Po otvorení konkrétnej oblasti sa dozviete viac informácií o druhoch, ktoré sú pre ňu typické a môžete si vypočuť aj ako znejú. Nakoniec je tu ešte možnosť Prírodný mix, kde si viete namixovať svoj vlastný tón z daných zvieracích zvukov.

MIUI 12.5 mix zvukov

Super pozadia nie sú novinkou – pre vlajkové lode prišli už skôr s MIUI 12. Sú to 3D pozadia, ktoré majú rôzne animácie podľa vašej akcie. Okrem pozadia domovskej obrazovky alebo obrazovky uzamknutia vám nastavia aj Always-on displej, ktorý taktiež reaguje. Napríklad pri planéte Zem mení nasvietenú časť podľa toho, aký je momentálne čas na mobile. Novinkou sú dve nové Super pozadia – Zasnežené hory a Geometria.

MIUI 12.5 super pozadia

Zasnežené hory menia počasie podľa vášho času na mobile. Ráno vyzerajú inak ako na obed a pred večerom či v noci. Geometria je len sústava tvarov, ktoré sa menia pri interakcii s obrazovkou. Ešte jedna vec, na ktorú som takmer zabudol – Zem sa dočkala ďalších miest na výber – Taliansko a jeho Dolomity a Grécko s plážou Navagio. Obe sú to krásne pozadia.

Vylepšenie súkromia a práca s údajmi

Xiaomi sa rovnako ako ostatní výrobcovia, snaží o čo najlepšiu reputáciu v oblasti ochrany súkromia svojich používateľov. Novinkou v systéme MIUI 12.5 je možnosť nedať aplikácii prístup k presnej polohe, ale len k približnej polohe. Keď dostanete túto možnosť, budete viac premýšľať nad tým, či daná aplikácia potrebuje vedieť vašu polohu presne na pár metrov (navigácie) alebo jej stačí približná poloha (počasie a iné).

Pár ďalších vylepšení súkromia, ktoré som si nevšimol, ale podľa Gizmo China by tam mali byť:

  • Ochrana pred čítaním skopírovaných údajov v schránke (MIUI vám dá vedieť, ktorá aplikácia sa o to pokúša)
  • Sandbox mechanizmus pre úložisko (napr. systém oddeľuje fotky a ostatné súbory, aby sa Galéria nedostala aj k veciam, ku ktorým by sa nemala)
  • Vylepšené mechanizmy Xiaomi Prehliadača (vraj je po novom lepší v blokovaní zberu dát)

Vylepšené poznámky a MIUI+

Pomaly by to nebolo vylepšenie nadstavby MIUI bez úpravy aplikácie Poznámky. Ak využívate bočný panel (podobne ako ja), tak si v ňom po novom určite všimnete pár nových zmien. Pribudla možnosť pridať a zobraziť poznámky alebo úlohy a tieto sú rozdelené v dvoch nových sekciách. Ak budete niekedy kopírovať odkaz, napríklad na tento článok, zobrazí sa vám tlačidlo Vytvoriť. To vám umožní zapísať si odkaz do poznámok, konkrétne do kategórie Úryvky.

MIUI 12.5 poznámky

Vraj by sa tam niekde mala nachádzať aj funkcia Graffiti na tvorbu poznámok sprejom, ale tú som nenašiel. Taktiež sa zmien dočkalo maľovanie prstami, konkrétne vraj 4 druhy kief, ktoré som taktiež nepostrehol.

 

Čo je MIUI+? No dajme tomu, že taká začínajúca konkurencia pre Samsung Wireless DeX. Ak vám to stále nič nehovorí, tak v skratke je to systém na prepojenie mobilu s počítačom. Ten by vám mal umožniť prijímať a odpovedať na notifikácie priamo na počítači s Windowsom. Okrem toho by mal zjednodušiť prenos súborov, synchronizovať schránku, spúšťať a ovládať aplikácie a webové stránky z mobilu priamo na počítač.

Poznámky a dokumenty by mali mať plné počítačové rozhranie, avšak realita je zatiaľ taká, že sa mi nepodarilo pripojiť PC s mobilom. Aby bola sranda, celá počítačová aplikácia MIUI+ je zatiaľ len v čínštine. Na používateľskom fóre viacerí napísali, že MIUI+ nefunguje, takže to nie je problém len môjho modelu, ale pravdepodobne je to spôsobené tým, že MIUI+ je v beta verzii a tak nemusí ešte úplne fungovať. V zahraničí a na YouTube už ľudia ukazujú ako to funguje:

P.S.: Mám neoficiálnu nadstavbu od miuios.cz, preto už mám MIUI 12.5.

25.1.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+