MojAndroid

Jednou z aktuálnych tém vo svete mobilných technológií je spustenie LTE siete na Slovensku. Licencie na vlastné frekvencie pre vysokorýchlostný internet získala trojica najväčších operátorov – Orange, O2 a Telekom, ku nim sa pridal aj nováčik Swan. My sme ešte pred spustením týchto sietí začali zbierať informácie o technológiách, ktoré operátori použijú, pričom tesne po spustení sme začali aj s prvými testami. Po meraniach, ktoré sme uskutočnili na LTE sieťach Telekomu, O2 a Orange-u vám prinášame aj ďalší test, a to test LTE siete operátora SWAN.

Ako sme testovali

Test LTE sme vykonávali na rôznych miestach v Trnave, ktorá je pokrytá LTE sieťou od Swanu. Zamerali sme sa na lokality univerzít a škôl, pri ktorých sme stacionárne merali rýchlosť sťahovania a odosielania dát, ale aj ping, teda rýchlosť odozvy. Rýchlosť sťahovania sme testovali prenosom 500 MB súboru z FTP servera zriadeného webhostingovou spoločnosťou Websupport, ktorá garantovala prenosové rýchlosti do 100 Mbps. Test prebiehal v poobednajších hodinách, medzi 14:00 a 16:00, rýchlosť sme merali na počítači cez LTE modem značky Huawei.

test-lte-swan

Výsledky testov

Z výsledkov, ktoré sme počas testovania namerali, môžeme usúdiť, že LTE sieť od operátora Swan je stabilná a má dobré pokrytie. Rýchlosti boli na daných lokalitách konzistentné a nezaznamenali sme žiadne veľké výkyvy alebo výpadky. Z veľkej miery to však ovplyvnil fakt, že sieť ešte nie je v komerčnej prevádzke, a tak sme patrili len medzi hŕstku vyvolených, ktorí ju v tom čase mohli používať. Výsledky testov vám prinášame v textovej aj grafickej forme. Neprehliadnite ani mapu lokalít s rýchlosťami, ktoré sme na nich namerali.

Mapa rýchlostí LTE siete SWANu v Trnave
Mapa rýchlostí LTE siete SWANu v Trnave 

Snímka obrazovky 2015-02-11 o 10.37.48

Záverečné hodnotenie

Najmladší mobilný operátor Swan ponúkne na začiatok LTE internet s neobmedzenými dátami za 5 eur. Pokrytie 4G sieťou je momentálne veľmi obmedzené pokrytím aj podporovanými prenosovými rýchlosťami. Momentálne teoretické maximá siete sú 73/23 Mbps, pri testoch sme ich dosiahli len pri odosielaní dát.

Naše testovanie hodnotím pozitívne, najmä dosiahnutie maximálnej rýchlosti odosielania dát, ktorá nás prekvapila. Sieť je v tejto dobe veľmi stabilná, čo sa úrovne signálu aj rýchlostí týka, no dôvodom toho je fakt, že ešte nie je spustená pre verejnosť. Budeme zvedaví na to, ako si LTE sieť poradí s niekoľkými tisíckami aktívnych zákazníkov a ako sa zmení jej rýchlosť a odozva. Swan to však má rozohraté dobre a dúfame, že už čoskoro jeho služby budeme môcť využívať aj v ďalších slovenských mestách. Momentálne Swan svojou mobilnou sieťou pokrýva viac ako 20% Slovenska a operátor momentálne čaká na sprístupnenie národného roamingu v sieti niektorého z väčších operátorov.

13.2.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+