MojAndroid

Tieto nové bluetooth slúchadlá od Motoroly zaujmú už na prvý pohľad. Samotná krabica síce ničím neohúri, no po jej rozbalení si nemôžete nevšimnúť estetické usporiadanie až 4 párov náhradných gumených násadiek do uší (pekne označených veľkosťami od XS až po XL), spolu s nabíjacou krabičkou a samotnými slúchadlami. Vyzerá to pekne a hodnotne. Ak chcete slúchadlá vybrať, dá to trochu zabrať. Sú tam napasované naozaj veľmi precízne a von nejdú len tak ľahko. Našťastie sa mi to podarilo bez ujmy.

Balenie obsahuje ešte príručku a kábel, pomocou ktorého nabijete vaničku a tá následne nabíja samotné sluchadlá. Je škoda, že Motorola nešla s dobou a neponúka USB-C konektor, uspokojiť sa musíte s microUSB konektorom. Na druhú stranu, určite sa vo vašej domácnosti alebo na návšteve nájde práve kábel s microUSB konektorom, takže nabitie by nemalo byť problémom ani v prípade, že si pribalený kábel so sebou nezoberiete.

Konštrukcia a dizajn

Slúchadlá sú naozaj veľké. Vyrobené sú z plastu a nepôsobia nijako lacným dojmom, no svojím dizajnom ani neohúria. V ušiach vyzerajú trochu nemotorne, vôbec by nevadilo, keby boli menšie. Nezabudlo sa ani na logo Motoroly, ktoré obsahuje každé slúchadlo. Pôsobia však pevne a určite sa nebojím, že by neprežili nejaký ten pád na zem. Skúšať to ale radšej nebudem.

Na spodnej najtenšej strane oboch slúchadiel sa nachádzajú tlačidlá. Ich stláčaním viete vyvolať rôzne funkcie. Podržaním na dve sekundy slúchadlá vypnete, jednoduchým stlačením pustíte skladbu alebo zdvihnete hovor, dvojitým stlačením prepnete na nasledujúcu skladbu a trojitým stlačením sa vrátite o skladbu späť. Veľmi jednoduché a funkčné.

Na slúchadlách sa nachádzajú ešte aj malé LED diódy, ktoré vedia svietiť alebo blikať namodro alebo načerveno na základe toho, čo sa so slúchadlami práve deje.

Krabička, ktorá slúži na odkladanie slúchadiel a ich nabíjanie, vyzerá veľmi dobre a mne osobne sa veľmi páči. Je plastová, pevná a pochváliť sa môže veľmi dobrým spracovaním. Nachádzajú sa na nej 4 LED diódy, ktoré indikujú úroveň nabitia batérie. Každá rozsvietená LED-ka predstavuje 25 percent batérie. Po otvorení vaničky sa vždy na chvíľu LED-ky rozsvietia, aby ste videli úroveň nabitia. Následne stačí zobrať slúchadlá, vložiť do uší a môžete počúvať hudbu.

Párovanie a prvé spustenie

Príručka, ktorá je v balení ukazuje postup, ako slúchadlá spárovať, no myslím, že ten nebude potrebný. Stačí ich vytiahnuť z krabičky, v ktorej sa nabíjali a ihneď počujete slovíčko “pairing”, čo vám oznámi, že sú v párovacom režime a môžete ich spojiť s iným zariadením. Zoberiete telefón, v bluetooth možnostiach vyberiete pridať nové zariadenie, smartfón slúchadlá nájde a spojí sa. To je všetko. Rýchle a jednoduché. Slúchadlá vás následne upozornia, že sú pripojené k zariadeniu.

Veľmi spokojný som bol s tým, ako príjemne sa slúchadlá v ušiach nosia. Nijako netlačia, gumičky sú mäkké a tým pádom vás uši nebudú bolieť ani po dlhšom počúvaní hudby. Horšie je to s tým, ako v ušiach držia. Nemôžem povedať, že by samovoľne vypadávali, no pocit mám presne taký. Pri počúvaní na ulici treba byť ostražitý, pretože celkom kvalitne eliminujú okolité zvuky. Môže sa tak stať, že prepočujete prichádzajúce auto a podobne.

Zvukový prejav a telefonovanie

Začnem pozitívne. Celkový zvukový prejav slúchadiel je nad moje očakávania. Ak počúvate tanečnejšiu hudbu s viacerými zvukmi, budete spokojní. Vyzdvihnem hlavne výborné basy a celkovú mohutnosť zvuku. Ďalšou výhodou je aj maximálna hlasitosť, ktorá je dostatočná. Keď k tomu pridám fakt, že slúchadlá slušne eliminujú okolitý zvuk, vedia vám poskytnúť nadpriemerný zvukový zážitok.

Teraz tie horšie vlastnosti. Výšky sú menej výrazné, rovnako je to aj so strednými tónmi. Nie je to vyslovene zlé, no pozornému uchu to neujde. Celkovo mi však príde zvuk vyvážený s tým, že neprevládajú ani výšky ani basy. Znejú naozaj dobre. Tieto slúchadlá ale nie sú určené pre audiofilov, na to netreba zabúdať. V konečnom dôsledku som bol so zvukom veľmi spokojný a to sa považujem za celkom náročného poslucháča. Ako veľkú výhodu vidím aj dosah, ktorý je jedným slovom skvelý. V posilňovni môžete mať telefón úplne na druhom konci a zvuk vám stále hrá bez jediného seknutia. Môže za to aj fakt, že slúchadlá využívajú bluetooth v najnovšej verzii 5.0, ktorý disponuje výborným dosahom. Ak ich teda spárujete so smartfónom, ktorý obsahuje tiež bluetooth vo verzii 5.0, o vzdialenosť sa vôbec nemusíte báť.

Keďže slúchadlá obsahujú aj mikrofóny (každé má 1 mikrofón), takže si s nimi bez problémov zatelefonujete. Neváhal som a vyskúšal som si s nimi aj zatelefonovať. Kvalita hovoru bola slušná, zvuk zo slúchadiel štandardný a telefonovalo sa mi pohodlne. Pýtal som sa aj druhej strany či je všetko v poriadku. Zvuk vraj nebol taký dobrý, ako v prípade štandardného telefonovania, no počúvať sa to dalo bez problémov. Ak začnete vytáčať číslo a hovor zrušíte, slúchadlá vám oznámia “call cancelled”.

Výdrž batérie: Výrobca neklame

Slúchadlá nabijete len pomocou dodávanej vaničky, do ktorých ich musíte vložiť. Po vložení sa pripevnia pomocou magnetu, pričom piny, ktoré sa na nich nachádzajú, smerujú presne na nabíjacie konektory vo vaničke. Slúchadlá sa teda nenabíjajú bezdrôtovo. Z pohľadu používateľa je to však jedno, jediná jeho práca je vložiť ich do vnútra. Krabička po každom jej otvorení informuje o stave batérie.

Výrobca udáva výdrž 9 hodín na jedno nabitie. Táto výdrž sa netýka samotných slúchadiel, ale je udávaná aj s dobíjaním priamo v kolíske. Na jedno nabitie mi vydržali presne 3 hodiny v závislosti od toho, aká bola hlasitosť počúvanej hudby. V krabičke sa slúchadlá dokážu nabiť 2x. Výrobca teda neklame a výdrž je presne taká, ako udáva, 9 hodín s plne nabitými slúchadlami a krabičkou zvládnete. Úroveň nabitia batérie slúchadiel si môžet skontrolovať priamo v smartfóne s presnosťou na 10 percent.

Záverečné hodnotenie

Cena týchto slúchadiel na Amazone je 89 USD (79 eur). Vzhľadom na kvalitu zvuku a spracovania si myslím, že je primeraná. Za približne 80 eur teda dostanete slúchadlá, ktoré sa môžu pochváliť veľmi dobrou hlasitosťou s mohutnými basmi a trochu slabšími výškami. Budú však aj akýmsi dizajnovým doplnkom, čomu určite pomôže aj vydarená nabíjacia krabička. Poteší skvelý dosah, za čo môže bluetooth vo verzii 5.0.

plusy

  • skvelý dosah
  • slušné basy
  • netlačia v ušiach
  • možnosti ovládania
  • slušná výdrž

mínusy

  • slabšie stredy a výšky
  • trochu nemotorné a veľké
  • neistý pocit v ušiach
Náš tip
Vyskúšali sme čínske napodobeniny Apple AirPods. Oplatí sa ich kúpa?
19.2.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+