MojAndroid

Možno je niektorým z vás známy názov čínskej spoločnosti Aqara, ktorá sa zameriava na výrobu produktov a smart zariadení v domácnosti. Do redakcie sme dostali na test 6 produktov, ktorých plusy a mínusy si opíšeme v tejto recenzií.

Všetky zariadenia sú zamerané na sledovanie stavu domácnosti z hľadiska komfortu, ale aj bezpečnosti. Náročnejší používatelia si v prepracovanom prostredí aplikácie a so skvelým prepojením produktov tiež prídu na svoje.  

Aqara Home a pripojenie zariadení

Aplikácia ku všetkým zariadeniam značky Aqara ma veľmi milo prekvapila. Jednoduché a priehľadné prostredie je naozaj príjemné na používanie. V prvom rade je určite dôležité si do apky pripojiť všetky prvky smart domácnosti. Samotné pripájanie a párovanie je záležitosť, ktorá vám zaberie len niekoľko minút.

Aqara Smart Home
Aqara Smart Home | Zdroj: Tomáš Kanálik

Medzi možnosťami na ľavom paneli som si otvoril ponuku zariadení a našiel si presný typ zariadenia, na ktoré budem všetky ostatné prvky pripájať. V mojom prípade to bola Camera Hub G2H. Po kliknutí na jej názov sa zobrazil QR kód, ktorý som naskenoval do kamery nasmerovaním kódu na objektív. Po spárovaní s aplikáciou kamera oznámila úspešné pripojenie zvukovým znamením. Následne sa zobrazia možnosti a nastavenia konkrétneho produktu.

K jednotlivým nastaveniam si podrobne povieme viac v ďalších častiach článku. Podobný postup párovania a pripájania fungoval aj pri ostatných produktoch, ktoré som naskenoval cez Camera Hub G2H. Takýmto spôsobom sa z kamery stal v podstate prepojovací “mostík” pre všetky zariadenia.

Aqara Smart Home
Aqara Smart Home | Zdroj: Tomáš Kanálik

Pri pripájaní zariadení si môžete každé nastaviť podľa miestnosti, v ktorej ho budete používať. Organizácia jednotlivých miestností a smart produktov je v aplikácii vymyslená veľmi prakticky. Ak ste si všetko ponastavovali podľa seba, tak vám hneď po otvorení zobrazí prehľadnú ponuku všetkých používaných zariadení a nastavených miestností. 

Podporované platformy a ZigBee

Podpora hlasového ovládania spolupracuje s Google Asistentom, Siri a Alexou od spoločnosti Amazon. V prípade, že máte v pláne aktívne používať ovládanie pomocou hlasu, odporúčam pri nastavovaní jednotlivých miestností vyberať prednostne ich anglické názvy.

Prepísanie názvov na slovenské môže spôsobiť to, že vám niekedy nebude asistent rozumieť. Pre používateľov smartfónov s operačným systémom iOS je na obale produktov poskytnutá možnosť prepojenia Aquara Home s aplikáciou Apple HomeKit. Túto implementáciu sme aj otestovali a Aqara produkty s iPhonom spolupracujú bez najmenších problémov, za čo dávam palec hore.

Aj keď to nie je na krabičkách spomenuté, appka od spoločnosti Aqara by mala bez problémov spolupracovať aj s Home aplikáciami na smartfónoch s operačným systémom Android. Otestovali sme prepojenie s Google Home. V aplikácii Google Home je najskôr samozrejme potrebné pridať produkty značky Aqara. Kliknite na možnosť pre pridanie nového zariadenia. Potom vyberte “Funguje s Googlom”.

V tomto zozname vyhľadajte “Aqara SmartHome” a prihláste sa do vášho Aqara účtu. Následne sa pridajú podporované zariadenia do vašej Google Home domácnosti. V mojom prípade išlo o Temperature and Humidity sensor, TVOC Air Quality Monitor a o Smart Plug. Ovládať cez Google Home som pritom vedel iba inteligentnú zásuvku.

Okrem možnosti jej vypnutia a zapnutia mi viac umožnené nebolo, čo je veľmi veľká škoda a úprimne som očakával viac. Cez Google Asistenta viete iba vypnúť, respektíve zapnúť Smart Plug. Poteší aj možnosť nastavenia časovača, ktoré vám inteligentnú zásuvku vypne po vami stanovenej dobe.

Google Home
Google Home
Developer: Google LLC
Price: Free
 • Google Home Screenshot
 • Google Home Screenshot
 • Google Home Screenshot
 • Google Home Screenshot
 • Google Home Screenshot
 • Google Home Screenshot
 • Google Home Screenshot
 • Google Home Screenshot
 • Google Home Screenshot
 • Google Home Screenshot
 • Google Home Screenshot
 • Google Home Screenshot
 • Google Home Screenshot
 • Google Home Screenshot

Skvelou výhodou pri používaní smart domácnosti značky Aqara je aj spôsob prepájania viacerých produktov od rôznych značiek pomocou ZigBee. Táto zaujímavá možnosť umožní prepojovanie smart zariadení aj pomocou hlavných “mostíkov” inej značky. Vďaka ZigBee môžete sledovať stav svojej domácnosti z rôznych kútov sveta. Stačí sa len pripojiť na internet. Pri aplikácii Aqara Home určite prevažujú pozitívne vlastnosti, no objavil som aj nevýhody, ktoré by mohli niektorým používateľom prekážať.

Prvou z nich je napríklad spôsob, akým prichádzajú upozornenia od jednotlivých smart zariadení. Ak náhodou ignorujete (vymažete) upozornenia od apky na hornej notifikačnej lište, tak sa vám všetky upozornenia, ktoré boli zaznamenané opäť zobrazia po otvorení aplikácie a budú po jednom vyskakovať na hornej časti displeja.

Aqara Home notifikácie
Vyskakovanie upozornení | Zdroj: Tomáš Kanálik

Druhou nevýhodou je určite pripájanie viacerých smartfónov na smart domácnosť. Po vytvorení účtu a nastavení všetkých produktov som si nainštaloval do druhého telefónu rovnakú aplikáciu. Pri prihlásení som zadal rovnaký účet, na ktorom som mal všetko nastavené. Prihlásenie prebehlo úspešne, no zariadenia a ani nastavenia mi aplikácia nezobrazila. Jedinou možnosťou bolo opätovné pridávanie a nastavovanie domácnosti.    

Camera Hub G2H

Kamera G2H bola v našom prípade veľmi dôležitou súčasťou celého setu zariadení. Ako som už spomínal, tak šikovná a malá kamera sa dá použiť aj ako hub na pripojenie a kalibrovanie všetkých ostatných produktov. Rozmery kamery sú 82,4 × 56,5 × 50,5 mm, vďaka ktorým ju dokážete umiestniť kdekoľvek.

Aqara Camera Hub G2H
Camera Hub G2H | Zdroj: Tomáš Kanálik

Kamera a zároveň aj riadiaca jednotka je s cenovkou 60 € najdrahším komponentom z celej výbavy smart domácnosti. Na spodnej časti konštrukcie sa nachádza nastaviteľný otočný stojan, ktorý dokáže udržať kameru aj pomocou magnetu na rôznych kovových predmetoch aj v 90° uhle.

Video zabezpečuje 140° širokouhlý objektív s možnosťou nahrávať vo vysokom rozlíšení 1080p. Kamera však okrem všestranne použiteľného dizajnu disponuje aj mnohými funkciami. Jednou z mojich najobľúbenejších je automatické zapínanie nočného videnia. G2H dokáže dokonca upozorňovať aj na zvuky, ktoré počuje a samozrejme jej nechýba ani pohybový senzor. Pomocou kamery je dokonca možné aj komunikovať alebo počúvať zvuky na princípe vysielačky obojsmerne cez smartfón a Aqara Home.

Aqara Camera Hub G2H
Camera Hub G2H | Zdroj: Tomáš Kanálik

V apke si môžete dopodrobna nastaviť alarm pri zachytení zvuku, zóny, ktoré má kamera snímať, kvalitu videa alebo spustenie nahrávania. Pod stojanom na spodnej časti je ukrytý vstup na vloženie microSD karty (max. 32 GB), na ktorú môžete záznamy nahrávať. Ak nemáte SD kartu, existuje možnosť nahrávať video alebo robiť fotografie cez kameru priamo do smartfónu alebo na cloud úložisko.

Jednou z dvoch výraznejších nevýhod je podľa mňa to, že kamera musí byť neustále pripojená do zdroja elektrickej energie, či už do zásuvky alebo externej nabíjačky. Očakával som výdrž aspoň 12 hodín v prípade sledovania objektu počas noci. Kamera taktiež nedisponuje schopnosťou automatickej rotácie. Na obale taktiež nie je spomenutá vodotesnosť. Preto neodporúčam umiestňovať kameru do exteriéru alebo na miesta kde by mohla prísť do kontaktu s vodou. 

Čerešničkou na torte je funkcia rozpoznávania tvárí. Vďaka nej vám príde na mobil upozornenie, že konkrétna osoba bola zaznamenaná na kamere. Nanešťastie sa mi túto vymoženosť nepodarilo otestovať a ani som neprišiel na spôsob, akým Camera Hub G2H dokáže detegovať konkrétne tváre.

Smart Plug

Inteligentná zásuvka od Aqary nie je podľa môjho názoru až tak odlišná od zásuviek iných značiek. V internetových obchodoch ju dokážete kúpiť za približnú cenu 25 €. Určite ma prekvapil trošku masívneší dizajn a sympatický okrúhly tvar. Veľkosť zásuvky (62 x 77,5 mm) je však aj celkovou nevýhodou pri jej používaní.

Ak zapojíte zariadenie do zásuvky, je takmer nemožné pripojiť do vedľajších zásuviek nejaký spotrebič s rozmernejšou zástrčkou, ako napríklad rýchlovarnú kanvicu či vysávač. Táto konštrukcia bola v mojom prípade hlavnou nevýhodou pri používaní smart plugu. Na prednej strane sa nachádza LED svetielko, signalizujúce aktivitu zariadenia.

Aqara Smart Plug
Smart Plug | Zdroj: Tomáš Kanálik

Na vrchnej strane je aj manuálne tlačidlo na zapnutie, vypnutie, ale v prípade párovania je potrebné ho niekoľko sekúnd podržať. Treba si dať pozor aj na pripojenie zásuvky, pretože na obale je napísané, že na používanie zariadenia je potrebný hub, ktorým je v mojom prípade kamera.

Páčili sa mi nastavenia zásuvky pomocou aplikácie. Bez problémov je možné nastaviť ovládanie hlasom a taktiež aj časovač, ktorý po určitom časovom intervale prívod elektrickej energie k spotrebiču vypne. Za nevýhodu tejto inteligentnej zásuvky považujem nemožnosť výberu konkrétnych hodín, v ktorých by mal byť zapnutý prívod elektriny. V prostredí apky je možné sledovať pomocou grafov aj dennú, týždennú alebo mesačnú spotrebu.

Ďalšou skvelou funkciou je určovanie podmienok pri používaní s ostatnými produktmi smart domácnosti. Ja som osobne preferoval spoluprácu s Water Leak senzorom, ktorá funguje bezpečne a bez najmenších problémov. Pri kúpe viacerých takýchto smart zásuviek by mohlo byť používanie celej smart domácnosti ešte efektívnejšie. 

Motion Sensor

V prípade, že chcete sledovať príchod a odchod členov rodiny alebo pohyb na pozemku, určite odporúčam práve pohybový senzor. Malý senzor v tvare valčeka s rozmermi 30 × 30 × 33 mm má v balení pribalený aj stojan. Spomínaný stojan sa k senzoru musí prilepiť zo spodnej časti. To ma trošku zamrzelo, lebo by som bol určite radšej, ak by sa dal stojan ľubovoľne nastavovať alebo odoberať pomocou skrutiek.

Aqara Motion Sensor   
Motion Sensor | Zdroj: Tomáš Kanálik

Na spodnej časti stojanu sa taktiež nachádza nálepka. Tá už má trošku praktickejšie využitie hlavne kvôli rôznorodému spôsobu umiestnenia. Na krabičke je uvedená 2 ročná výdrž batérie, pretože pohybový snímač nie je napájaný pomocou žiadnych káblov.

Senzor veľmi citlivo reaguje na pohyb v jeho blízkosti ale aj do vzdialenosti až 7 metrov, čo je naozaj skvelé. V apke je možné nastaviť pri zachytení pohybu napríklad zapínanie žiarovky. Problémy s nasnímaním určite mať nebudete, pretože senzor deteguje pohyb v 170° uhle.

Upozornenia o pohybe, ktoré vám prídu vždy po tom, ako senzor zaznamená pohyb, je možné nastavovať. Tie pri frekventovanom prechádzaní v okolí senzora nemusia každému vyhovovať. Cena 20 € za to, aké funkcie a možnosti pohybový senzor ponúka, je podľa môjho názoru primeraná. 

Water Leak Sensor

Snímač úniku vody je viac menej zameraný na bezpečnosť ostatných zariadení a upozornenie používateľa. Ploský tvar, pripomínajúci oblý disk s obrázkom kvapky na vrchnej časti povrchu, je prakticky použiteľný kdekoľvek. Vďaka jeho malým rozmerom 50 × 50 × 15 mm si ho ostatní vo vašej domácnosti ani nevšimnú.

Zaznamenávanie informácií ohľadom vlhkosti funguje takmer okamžite. Podobne ako pri ostatných produktoch, aj pri tomto senzore chodia upozornenia do aplikácie a je možné prezerať si záznamy o tom, ako často snímač zachytil prítomnosť kvapaliny. Kvôli bezpečnosti funguje senzor bez káblového pripojenia. To znamená, že sa v ňom nachádza batéria. Tá má opäť predpísanú výdrž až 2 roky. Samozrejme, celý senzor je vodoodolný.

Aqara Water Leak Sensor
Water Leak Sensor | Zdroj: Tomáš Kanálik

Ako som už spomínal vyššie, leak sensor sa dá pomocou aplikácie prepojiť s ostatnými zariadeniami v rámci bezpečnosti. Mne osobne sa najviac páčila možnosť vypnutia smart zásuvky po zaznamenaní vlhkosti. Spolupráca medzi jednotlivými prvkami funguje okamžite. Water Leak Sensor určite odporúčam, aj keď za bezpečnosť si v tomto prípade zaplatíte okolo 20 €. 

Temperature and Humidity Sensor

Ďalším veľmi užitočným prvkom smart domácnosti je snímač vlhkosti, atmosférického tlaku a teploty. Ten reálnom čase zaznamenáva a monitoruje dosiahnuté hodnoty v ovzduší. Konštrukcia je opäť veľmi nenápadná a prakticky použiteľná. Rozmery senzora v tvare obdĺžnika s oblými hranami sú 36 × 36 × 9 mm a jeho cena sa pohybuje od 15 do 20 €.

Aqara Temperature and Humidity Sensor
Temperature and Humidity Sensor | Zdroj: Tomáš Kanálik

V balení sa okrem samotného zariadenia nachádza iba nálepka pre umiestnenie na komplikovanejších plochách. Snímač sa nenapája pomocou žiadnych konektorov. Jeho spustenie prebieha len jednoduchým vytiahnutím modrého papierika zo zadnej strany na prepojenie kontaktov s batériou. Výdrž je opäť stanovená na 2 roky.

Pomocou aplikácie môžete sledovať záznamy za určité obdobie z každej konkrétnej nameranej hodnoty. Podľa všetkého je senzor možné prepojiť aj so zvlhčovačom ovzdušia a ďalšími zariadeniami, ktoré budú fungovať na základe informácií zo snímača. Musím však podotknúť, že som nemal počas testovania dostupné žiadne iné zariadenia, pomocou ktorých by som mohol túto funkciu vyskúšať.

TVOC Air Quality Monitor

Zariadenie fungujúce na veľmi podobnom princípe, ako humidity sensor, je TVOC Air Quality Monitor. Jeho cena je pomerne vysoká a pohybuje sa okolo 40 €. Ten rovnako, ako predošlý produkt, dokáže zaznamenávať teplotu a vlhkosť ovzdušia v miestnostiach.

Čo je na ňom výnimočné, je práve merač kvality ovzdušia. Všetky spomenuté hodnoty sú zobrazované na displeji, ktorý je zabudovaný v konštrukcií s rozmermi 41,6 × 76,0 × 14 mm. Balenie obsahuje nálepku na umiestnenie a druhú nálepku s magnetom.

Aqara TVOC Air Quality Monitor
TVOC Air Quality Monitor | Zdroj: Tomáš Kanálik

Na displeji sú jednotlivé hodnoty rozvrhnuté veľmi priehľadne. V ľavom dolnom rohu je ukazovateľ teploty, pravý dolný roh ukazuje vlhkosť ovzdušia v percentách a hornú časť displeja zaberá sledovanie kvality ovzdušia. Zariadenie je vybavené elektronickým papierom (E-Ink), vďaka ktorému sú všetky hodnoty veľmi dobre čitateľné.

Káble pri zapájaní tohto produktu určite potrebovať nebudete. Batéria sa aktivuje vytiahnutím papierika a jej výdrž je kvôli displeju skrátená na cca 1 rok. Po pripojení s najnovšou verziou ZigBee 3.0 je možné senzor pripojiť na ďalšie zariadenia, ktoré skvalitnia ovzdušie, upravia teplotu a to všetko automaticky len za pomoci internetového pripojenia. 

Záverečné zhodnotenie

Atraktívny dizajn, praktickosť a skvelá spolupráca medzi jednotlivými zariadeniami je veľmi dômyselne vymyslená. Priehľadná aplikácia a jednoduché používanie vyhovie aj tým, ktorí nemajú skúsenosti s používaním podobných zariadení. Poteší prepracovaná aplikácia s prehľadným dizajnom, možnosť naprogramovať si konkrétne scenáre pre rôzne situácie.

Aqara Smart Home
Aqara Smart Home | Zdroj: Tomáš Kanálik

Takýmto šikovným spôsobom si urobíte inteligentnú automatizáciu celej domácnosti. Aj keď som doposiaľ o značke Aqara nepočul, určite by som ju odporučil každému. Ak si radi zjednodušujete každodennú rutinu a chcete si do istej miery zabezpečiť svoju domácnosť, cenovo dostupným riešením by pre vás mohol byť práve set smart doplnkov tejto značky.

Za požičanie produktov na test ďakujeme spoločnosti WESTech.

30.12.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+