MojAndroid

Acer Liquid Z630 sa svojou cenou radí do kategórie smartfónov do 200 eur. Aj napriek tomu má ale čo ponúknuť, a to v pomerne dobre vyzerajúcom tele s dobrým pomerom ceny a výkonu. Novinka prekvapí najmä rýchlymi reakciami a veľkou 4000 mAh batériou.

Acerovský dizajn

Konštrukcia Aceru je aj v tomto prípade celá vyrobená z plastu. Hoci zariadeniu nepridáva na prémiovosti, svoju úlohu zohráva veľmi dobre. Acer Liquid Z630 je totižto dostatočne pevný a ani pri silnejšom zatlačení sa z neho neozývajú žiadne nepríjemne zvuky. Prednú stranu vypĺňa 5,5-palcový HD displej s dobrými pozorovacími uhlami a farebným odtieňom bielej, ktorá má nádych žltej farby. Čierna tiež nebude dokonalá, čo postrehnete najmä v noci pri tmavých scénach a pri pohľade z boku.

Acer_Liquid_Z630_recenzia-2

Prednú stranu dopĺňa ešte, pre Acer, typický okrúhly telefónny reproduktor, ktorý dopĺňa ešte predná 8 Mpix kamera. Kapacitné ovládacie prvky tu chýbajú a premiestnili sa rovno na displej. Boky zariadenia už tradične lemuje ovládanie hlasitosti a zapnutia, 3,5 mm audio jack a microUSB konektor. Zadný kryt je odnímateľný a ukrýva pod sebou veľkú batériu s kapacitou až 4000 mAh plus niekoľko slotov pre dvojicu microSIM kariet a pamäťovú kartu microSD.

Acer_Liquid_Z630_recenzia-4

Na zadnej strane samozrejme nechýba fotoaparát s LED bleskom, ako aj hlasný reproduktor s certifikáciou DTS studio sound. Ten hrá dostatočne hlasne, pričom kvalitou reprodukcie sa radí k nadpriemeru triedy. Prehrávanie cez audio výstup sa dá dodatočne upraviť v nastaveniach zvuku, no tu by sme reprodukciu zaradili už skôr do priemeru triedy a ničím zvláštnym nás neoslovilo. Výkon je ale aj v tomto prípade dostatočný a bežným poslucháčom bude postačovať po všetkých stránkach.

Rýchlik so štvorjadrom

Acer Liquid Z630 je aj napriek slabšiemu procesoru so štvoricou jadier (Mediatek MT6735) taktovaných na 1,3 GHz veľmi rýchly. Pomáha mu k tomu aj dostatočne veľká pamäť RAM s kapacitou až 2 GB, ktorá v tejto zostave zabezpečuje skutočne rýchle reakcie operačného systému. Svojou rýchlosťou by sa mohol dokonca porovnávať aj s oveľa drahšími zariadeniami. Problémom nie sú pre tento smartfón ani Full HD videá, či napríklad prehliadanie webových stránok, ktoré je naozaj veľmi rýchle a plynulé. To všetko aj napriek tomu, že v benchmarkoch nie je Z630-tka žiadnym preborníkom. V AnTuTu sme jej namerali 26421 bodov, zatiaľ čo v 3D marku v teste Ice Storm Unlimited len 5023 bodov.

acer_Z630_7 acer_Z630_6

Vnútorná pamäť zariadenia s veľkosťou 16 GB sa dá ďalej doplniť o pamäťové karty microSD. Interné úložisko by svojou veľkosťou malo postačovať aj náročnejším používateľom, pričom v prípade potreby ho stále môžete rozšíriť aj o externé dátové médiá, ktoré sa dajú k telefónu pripojiť prostredníctvom microUSB portu.

Android Lollipop s vylepšeniami

V smartfóne nájdete predinštalovaný novší Android vo verzii 5.1 Lollipop, ktorý výrobca doplnil aj o svoju vlastnú nadstavbu. Táto prináša hneď niekoľko úprav a zmien, ktoré ju odlišujú od natívneho Androidu od Googlu. Na prvý pohľad sú to napríklad nové ikony aplikácií, upravený notifikačný panel, ktorý po stiahnutí zobrazuje aj rýchle ovládacie prvky. Samozrejme tu nájdete aj viacero titulov od Aceru, ako sú cloudové aplikácie abfiles, abMusic, či abPhoto. Na ich plnohodnotné využívanie si budete musieť zaregistrovať Acer konto. Acer okrem nich ale pribalil aj niekoľko ďalších, ako napríklad  SnapNote, Kids Center a niekoľko hier. Z630-tka podporuje aj ovládanie gestami z vypnutej obrazovky. Pomocou kreslenia po obrazovke môžete napríklad spustiť aplikáciu volaní, hudobný prehrávať, fotoaparát alebo odomknúť zariadenie.

Fotoaparát: len pre nenáročných

Fotoaparát má rozlíšenie 8 Mpix, svojou kvalitou sa však radí skôr do priemeru. Snímky sú v dobrých svetelných podmienkach pomerne tmavé a farebné nevýrazné. Horšie sú na tom aj zachytené detaily, ktoré sa ešte viac strácajú v zlych svetelných podmienkach. Tu sa vo výraznej miere prejavuje už aj šum. Fotoaparát na Aceri Liquid Z630 tak bude vyhovovať menej náročným používateľom.

Dual SIM s LTE, aj veľká batéria

Smartfón poteší prítomnosťou dvoch SIM slotov s podporou LTE. Činnosti, ktoré sa so SIM majú vykonávať sa dajú podrobnejšie nastaviť priamo v nastaveniach zariadenia. Okrem toho tu nájdete už klasicky WiFi, Bluetooth 4.0, ako aj GPS.

Najviac poteší aj prítomnosť veľkej batérie. Táto pohodlne vydrží aj dva dni nepretržitej prevádzky, pričom pri náročnom používaní (hranie hier, počúvanie hudby, prehliadanie webových stránok) klesne kapacita batérie približne o 10 percent pri displeji zapnutom 1 hodinu.

Acer_Liquid_Z630_recenzia-10

Záverečné hodnotenie

Acer Liquid Z630 je veľmi zaujímavý smartfón, a to najmä vďaka svojej veľkej batérií, cene a rýchlym reakciám. Samozrejme, aj tu výrobca musel robiť nejaké kompromisy, ktoré sa najviac prejavili na rozlíšení displeja, podpriemernom fotoaparáte, či konštrukcii vyrobenej z plastu. V sumári ide ale o veľmi podarené zariadenie, ktoré určite poteší nejedného majiteľa. Jeho cena sa začína na 180 eurách.

Plusy:

  • Rýchlosť
  • Veľká batéria

Mínusy

  • Priemerný fotoaparát

 

5.10.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+