MojAndroid

Zatiaľ čo výrobcovia mobilných zariadení sa pomaly dokážu súdiť aj za spôsob zobrazovania bodky nad písmenom “i”, spoločnosť z inej technologickej oblasti sa stáva žiarivým príkladom toho, že to ide aj úplne opačne – sprístupniť svoje patenty všetkým v záujme rýchlejšieho pokroku. Spomínanou spoločnosťou je Tesla Motors, zaoberajúca sa vývojom a výrobou elektromobilov.

Jej generálny riaditeľ, Elon Musk, vydal 12. júna nečakané vyhlásenie. “Spoločnosť Tesla nebude iniciovať patentové súdne spory voči nikomu, kto chce v dobrej viere použiť naše technológie,” uviedol Musk. Inak povedané, ak chce niektorá ďalšia firma – hoci aj najväčší konkurent – produkovať autá s elektrickým pohonom, môže využiť technológie Tesly a na oplátku tak podporiť ich víziu, ktorá sa týka väčšieho rozšírenia elektromobilov. Tie v súčasnosti predstavujú menej ako jedno percento všetkých predaných áut.

Poslaním našej spoločnosti je urýchliť rozšírenie elektromobilov,” vysvetľoval hovorca spoločnosti Simon Sproule v rozhovore, ktorý bol nahraný ešte predtým, než došlo k vyhláseniu o uvoľnení patentov. Spoločnosť dúfa, že sprístupnením jej patentov sa výraznejšie podporí predaj nových elektromobilov a rýchlejšie sa budú zlepšovať ich parametre, hlavne dojazd na jedno nabitie a životnosť batérií. Tesla pritom vlastní stovky rôznych patentov z oblasti elektromobilov, takže prínos pre konkurenciu môže byť značný. Kľúčové však môže byť slovné spojenie  využívania patentov “v dobrej viere“, teda to, čo tým Musk v skutočnosti myslel. Otázna môže byť aj prípadná reciprocita, teda sprístupnenie patentov konkurenčných spoločností Tesle.

Musk pri oznámení voľného sprístupnenia patentov spomenul aj oblasť open-source softvéru, ktorý sa vďaka bezplatnej dostupnosti oveľa rýchlejšie šíri, či Twitter, ktorý pred dvomi rokmi oznámil, že svoje patenty bude využívať výlučne “na svoju obranu”. S podobným prístupom prišiel aj Google, avšak zatiaľ sa týka len veľmi malého množstva patentov, ktoré spoločnosť vlastní.

Príklad spoločnosti Tesla Motors je skutočne nasledovaniahodný a bolo by úžasné, kedy sa podobne zachovali aj výrobcovia ako Apple či Samsung, ktorí práve kvôli patentom vedú medzi sebou sériu súdnych sporov. Bohužiaľ, v kontexte konkurenčných podmienok, ktoré momentálne vládnu v mobilnom segmente, sa takýto vývoj zdá nereálny.

Zdroj: theverge.com, wired.com

MojAndroid.sk spustil nový portál o elektromobiloch a hybridoch – www.eAutoPortal.sk
14.6.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+