MojAndroid

Elon Musk prezradil ďalšiu časť svojho grandiózneho plánu pre rozšírenie elektromobilov. Tentokrát ale nepadli slová o komerčne dostupných automobiloch, ale o úžitkových vozoch. Novinkami v portfóliu spoločnosti by sa mali stať menšie nákladné auto a mestský autobus, ktorý by mal premávať v husto zaľudnených oblastiach. Premávať by podľa Muska mali začať už v priebehu budúceho roka.

Dôvodom, prečo sa Tesla orientuje na vývoj a výrobu nákladného auta je, že chce radikálne znížiť náklady na prepravu tovaru. Práve palivo predstavuje jednu z najväčších položiek v nákladoch na jeho prepravu. Kľúčovým faktorom má byť aj žvýšenie bezpečnosti na cestách a ako CEO Tesly dodáva aj zvýšenie pohodlia operátorov vozidiel – ovládať takéto vozidlo má to byť pre nich doslova zábavou.

Náš tip
Tesla predstavila lacnejšie SUV Model X 60D

Čo sa týka autobusov poháňaných elektrinou, tu má Musk trochu ambicióznejšie plány. Okrem toho, že autobusy majú byť plne elektrické, tak budú aj z veľkej časti autonómne. Jeden alebo viacero kusov dokáže obslúžiť jediný človek. Nový systém dopravy by tiež umožnil zobrať cestujúcich na konkrétne miesto, nielen na pevne určené zastávky. Autobusy by ste pritom vedeli zastaviť cez aplikáciu alebo cez špeciálne tlačidlo na už existujúcich zastávkach.

Samozrejme, ide o víziu budúcnosti, ktorá v dnešných mestách zatiaľ nie je úplne realizovateľná. Elon Musk verí aj v budúcnosť zdieľanej osobnej dopravy. Flotila autonómnych tesiel by fungovala tak povediac na zavolanie a umožnila by ich majiteľom znížiť finančné náklady na ich prevádzkovanie a kúpu. Časť nákladov by totižto uhradili pasažieri, ktorí by sa takouto Teslou nechali odviezť.

 Zdroj: techcrunch
MojAndroid.sk spustil nový portál o elektromobiloch a hybridoch – www.eAutoPortal.sk
21.7.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+