MojAndroid

Elektromobily spoločnosti Tesla sú okrem luxusu známe aj tým, že ponúkajú veľmi slušný dojazd na jedno nabitie. Tieto údaje sa v prípade elektromobilov zväčša udávajú pri nejakej konštantnej rýchlosti, ktorá zodpovedá bežným dopravným pravidlám. Z batérie v elektromobile je ale za istých podmienok možné vyžmýkať oveľa viac. O tom sa teraz presvedčili v Taliansku, kde s Modelom S prešli na jedno nabitie vyše 1 000 km.

Náš tip
Tesla po predstavení dostáva 1800 objednávok denne na Model 3

Nízka konštantná rýchlosť robí zázraky

Konkrétne to bolo 1 078 kilometrov. O rekord sa postaral oficiálny taliansky klub majiteľov elektromobilov Tesla. Samozrejme, využili k tomu Model S P100D s veľkou batériou. Vytváranie rekordu trvalo 29 hodín, počas ktorých sa striedali viacerí šoféri. Kľúčom k úspechu bolo dodržiavanie konštantnej rýchlosti a minimálne používanie bŕzd.

Náš tip
Viac o Tesle a iných elektromobiloch nájdete na eAutoPortal.sk!

Pri tom sa šoféri vo veľkej miere spoliehali na autopilota, ktorý pomáhal udržiavať auto v strede jazdného pruhu pri konštantnej rýchlosti. Dosiahnutý rekord komentoval aj sám Elon Musk, ktorý na sociálnej sieti Twitter zagratuloval klubu Tesla Owners Italia, ktorý sa o rekord postaral.

1000-kilometrová výdrž sa pomaly stáva realitou

Hoci toto samozrejme nie je ani zďaleka ekvivalentom toho, čo môže od elektromobilu očakávať bežný šofér, ide o dobrý indikátor budúcnosti, kde sa výdrž batérií v elektromobiloch bude stále zvyšovať a dojazd predlžovať. Stále sme ale zrejme ešte ďaleko od dňa, kedy bude tisíckilometrová výdrž na jedno nabitie samozrejmosťou.

Zdroj: Tesla Owners Italia (Twitter) via The Verge

7.8.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+