MojAndroid

Prichádza nová povinnosť pre všetkých prevádzkovateľov web stránok a portálov. Európsky parlament im cez nové Nariadenie ukladá okamžitú povinnosť konať.

Iba hodina na reakciu

Znie to možno ako povinnosť, ktorá sa väčšiny webov netýka. Avšak mnohé diskusie bez moderovania generujú aj v našom priestore názory alebo témy, ktoré sa dostanú do rozporu s tým, ako ochranu chápe nové Nariadenie. Sledovať sa budú a posudzovať príspevky, a to texty, obrázky, hlasové nahrávky či videá a živé prenosy, ktoré podnecujú, navádzajú alebo prispievajú k páchaniu teroristických trestných činov alebo nabádajú k účasti na činnosti teroristickej skupiny. Nové pravidlá budú regulovať a ukladať povinnosť prevádzkovateľovi zasiahnuť aj voči obsahu, ktorý má podobu online návodu na výrobu a používanie výbušnín a strelných či iných zbraní za účelom terorizmu.

Samotné Nariadenie vychádza s princípu krátkej a okamžitej reakcie, ktorá bude iba jedna hodina. Bude sa počítať od momentu, ktorým odstránenie obsahu nariadi príslušný vnútroštátny orgán. V našom prípade to bude zrejme súd. Podnet musí prísť najskôr na súd (prípadne iný orgán, ktorý si určíme). Ten jediný bude mať právo nariadiť odstránenie obsahu.

Obsah bude musieť byť archivovaný po dobu 6 mesiacov

Môže nastať aj situácia, kedy sa prevádzkovateľ webu dozvie už skôr, že takýto obsah má. V tomto prípade môže samozrejme reagovať. Alebo si môže počkať až na príkaz, ktorý mu takúto povinnosť uloží. Ak nebude stotožnený s tým, že daný obsah nesie znaky teroristického obsahu. A aj napriek odstráneniu obsahu, vzniká pre prevádzkovateľa webu povinnosť ho uložiť a archivovať po dobu šiestich mesiacov, kvôli jeho skúmaniu a vyšetrovaniu. Tiež je možné, že sa následne v riadnom konaní vyhodnotí ako legálny, a teda môže byť opätovne publikovaný.

Foto: Consilium.europa.eu

Voči zásahu a príkazu na odstránenie obsahu sa môže každý prevádzkovateľ webu odvolať do 48 hodín po tom, ako mu bolo odstránenie nariadené. Orgán štátu (zrejme to bude súd) má následne o jeho odvolaní rozhodnúť do 72 hodín. Teda posúdenie a možnosť obsah prípadne opätovne zaradiť na verejný web bude expresne rýchla a nepotrvá týždne ani mesiace.

Zásah nebude možné vykonať voči obsahu, ktorý má zjavne edukačný význam, umelecký význam alebo slúži na účely výskumu terorizmu. V týchto výnimkách bude možné zrejme nachádzať obsah, ktorý sa iba tvári, že je umením, v skutočnosti však spĺňa znaky nelegálneho obsahu podľa nového Nariadenia. Porušenie Nariadenia bude aj sankcionované, jej výšku však budú určovať členské krajiny, teda aj Slovensko pre svoje územie.

Na prebratie nových pravidiel do nášho systému máme 12 mesiacov.

Náš tip
Orange spúšťa 5G sieť v Bratislave a Banskej Bystrici s teoretickou maximálnou rýchlosťou 1300 Mbit/s
13.5.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+