MojAndroid

Budúci mesiac vyprší termín, kedy by aj u nás mali veľké sociálne platformy spoznať definitívnu podobu slovenskej verzie pravidiel, ktoré donútia za autorský obsah platiť aj tých, ktorí to doteraz nerobili.

Plaťte sa obsah

Veľký vietor sa zdvihol pred dvoma rokmi, keď Európsky parlament schválil Smernicu na ochranu autorských práv. Jej znenie v celku nevyvolalo také reakcie a diskusiu ako jeden konkrétny článok. Práve ochrana umelcov, novinárov a tvorcov autorského obsahu, ktorý sa bežne dostáva do vyhľadávačov bezplatne a bez súhlasu. sa stretol s vlnou kritiky. A to práve od tých, voči ktorým je primárne namierený. Google napríklad hlasno argumentoval zrušením slobody internetu a cenzúrou. Podľa jeho vyjadrení sa tým zruší vyhľadávanie ako ho poznáme v dnešnej podobe.

Slovenská definitívna verzia pravidiel zatiaľ jasná nie je. A to napriek tomu, že termín na prebratie uplynie už 7. júna 2021. Na tento fakt poukazuje aj Slovenský ochranný zväz autorský (SOZA), ktorý má záujem podieľať sa na tvorbe textu. Najmä s cieľom zabezpečiť práva svojich členov a vo všeobecnosti všetkých autorov. Ako píše SOZA, pôjde aj o dodatočnú odmenu, na ktorú budú mať autori nárok:

„Autori a umelci si budú môcť nárokovať dodatočnú odmenu od používateľov svojich diel. Pokiaľ je pôvodne dohodnutá odmena neúmerne nízka v porovnaní s príjmami používateľa za dané diela. V praxi to znamená, že ak napr. autor zistí, že film, do ktorého zložil hudbu za nízku jednorazovú odmenu sa stal celosvetovo úspešný aj v zahraničnej distribúcii a na online platformách, bude si môcť od osoby, ktorej prináležia príjmy z využitia licencie, nárokovať  dodatočnú primeranú a spravodlivú odmenu.“

Ako to bude na Slovensku? Nevieme

Už dnes veľkí hráči na poli sociálnych médií nezaháľajú a robia individuálne dohody s veľkými vydavateľstvami cez svoje vlastné aplikácie a rozhrania. Facebook News je toho príkladom (teraz uzatvorená dohoda s Axel Springer). Aby dokázala spoločnosť naplniť obsahom svoje riešenie a ponúknuť ho svojim používateľom, uzatvára dohody a platí za obsah tým, ktorí obsah tvoria. Facebook takto chce investovať do médií ako platbu za obsah jednu miliardu USD. Týmto si minimálne zabezpečujú, že tí, ktorí tvoria potencionálne riziko a môžu vyvolať spory, budú mať akceptovateľné podmienky, dostanú za svoj obsah zaplatené a teda väčšina bude spokojná.

Akou cestou pôjdu malé vydavateľstva alebo krajiny, kde aplikácie ako News nebudú, rozhodne nastavenie národnej legislatívy. Ako ku príkladu tej slovenskej. To bude jediná možnosť a ochrana pre autorov, ktorí nemajú globálne zastúpenie.

Náš tip
Vráťme spolu rozum na internet: O2 sa púšťa do boja s dezinformáciami
26.5.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+