Tento týždeň bolo jednoznačne najzvučnejšou novinkou predstavenie najnovšieho systému Android L. Google predstavil nový systém na konferencii Google I/O, kde boli prítomné aj stovky developerov z celého sveta. Novinka prichádza s niekoľkými dizajnovými aj funkčnými zmenami, pričom sa drží nového dizajnového manuálu s názvom Material Design. Ten je najväčšou zmenou dizajnu od čias Androidu 4.0 Ice Cream Sandwich.
Najvýraznejšie sa nový dizajn dotkol notifikačnej lišty, ktorá ponúka nový systém notifikácií aj rýchlych skratiek ovládania. Notifikácie sa zobrazujú podľa relevancie, pričom pozostatkom zo starších verzií Androidu je ich odstránenie pohybom do strán. Najdôležitejšie notifikácie vám vyskočia do popredia pri používaní akejkoľvek aplikácie, takže už nikdy nezmeškáte dôležité udalosti a upozornenia. S notifikáciami môžete pracovať aj zo zamknutej obrazovky, pričom dvojitým poklepaním na notifikáciu otvoríte prostredie danej aplikácie. Samozrejme, ak máte obrazovku zablokovanú heslom, musíte ju najprv odomknúť. Notifikácie otvoríte klasicky stiahnutím notifikačnej lišty z vrchnej časti obrazovky. Okrem nich v lište uvidíte informácie o čase, Wi-Fi či batérii. Ak chcete otvoriť skratky pre rýchle ovládanie, musíte gesto stiahnutia lišty zopakovať. Na displeji sa vám potom zobrazí ovládač jasu, ovládanie pripojenia a skratky pre ďalšie funkcie, ktoré však zatiaľ nemôžete vymeniť za iné.
Veľkou zmenou dizajnu prešli aj samotné nastavenia zariadenia. Tie sú po novom zoradené podľa záložiek a kategórií na jednej obrazovke, pričom Material Design cítiť aj v ďalších úrovniach nastavení. Zmenili sa napríklad prepínače Wi-Fi či Bluetooth. Zmenu hodnotíme pozitívne, dizajn je krajší, jednoduchší a aj praktickejší. Niektorí používatelia si však budú musieť zvykať. Popri nastaveniach spomenieme aj niekoľko nových funkcií pre šetrenie batérie, ktoré Google do Androidu L integroval. Všetky tieto šetriace režimy sa skrývajú pod názvom Projekt Volta, ktorý bude neskôr dostupný aj pre developerov. Tí podľa neho budú môcť upraviť svoje aplikácie a znížiť tak ich spotrebu energie.
Novinkou je tiež nový systém zabezpečenia obrazovky. Tá sa aktivuje len v neznámom prostredí, pričom doma či u priateľov bude vaše zariadenie odomknuté. Na rozpoznanie prostredia budú smartfónom a tabletom slúžiť pripojené zariadenia v sieti Wi-Fi alebo cez Bluetooth. Google túto funkciu predviedol v spojení s inteligentnými hodinkami. Pri displeji musíme spomenúť aj novinku pre farboslepých a inak zrakovo postihnutých používateľov. Google si pre nich totižto v najnovšom Androide L pripravil niekoľko noviniek, ktoré im pomôžu s ovládaním smartfónov a tabletov.
Veľmi zaujímavým je aj systém multitaskingu. Ten je vytvorený pomocou špeciálnych tabov, podobne ako v prehliadači Google Chrome. Do menu s multitaskingom sa dostanete pomocou jedného z troch nových navigačných tlačidiel, ktoré sú rovnako výraznou zmenou v dizajne systému Android. Rovnako ako v Chrome, aj tu jednotlivé úlohy zatvárate potiahnutím do strán, pričom medzi viacerými prebiehajúcimi aplikáciami rolujete vo vertikálnom smere.
A čo ďalšie sa zmenilo? Google do Androidu L pridal mierne upravenú zamknutú obrazovku a rovnako niekoľko upravených aplikácií. V nich však zmenu nájdete len naozaj bystrým okom. Nakoľko ide len o Preview verziu systému Android L, očakávame, že pri najbližšej aktualizácii Google pridá do systému niekoľko ďalších funkcií a vychytávok. O ich príchode vás budeme samozrejme informovať.
Nový Android L si momentálne môžete nainštalovať na Nexus 5 a Nexus 7 2013. Ak neviete ako na to, prečítajte si náš NÁVOD. Okrem Nexus zariadení, ktoré získajú Android L vo finálnej verzii ako prvé, sa na tento systém môžu tešiť aj majitelia smartfónov HTC One M7 a HTC One M8. Taiwanská spoločnosť sa totižto zaviazala, že týmto vlajkovým lodiam dodá najnovší Android do 90 dní od oficiálneho uvoľnenia kódu Googlom. Dovtedy si môžete svoje zariadenie skrášliť aplikáciami a súbormi extrahovanými z oficiálnej ROM, viď TIP na články nižšie.
Čo dodať na záver? Google nový systém Android L prepracoval naozaj do detailov a aj keď ide zatiaľ len o akúsi beta verziu, videli sme niekoľko významných zmien nielen v dizajne, ale aj funkciách. Tešíme sa na okamih, kedy príde Android L vo finálnej verzii, o ktorej vás určite budeme informovať medzi prvými. Dovtedy sledujte náš web a novinky o Androide L. Otázka na záver - ako sa podľa vás bude volať oficiálna verzia Androidu L?

Ostane len L-ko
Ladviny
iba L, t.j. slovná hračka latinskej číslice a americkeuj výslovnosti päť.nula
Lifesaver, Lion (ako ta cokoladova tycinka), Loacker,…
Bude bude len L
Všetko okrem troch spodných tlačidiel vychytali úplne super :-)
Ako vlastne ovplyvní, táto dizajnová zmena, výrobcov ako Samsung, HTC, LG, SONY atď., ktorí používajú vlastné nadstavby?
Ja to vidím tak, že túto zmenu pocítia majitelia Nexus-ov a ostatní výrobcovia sa budú ďalej držať svojej nadstavby, je to tak?
Tak ak by to vazne vyzeralo takto(Stale dufam ze nie) tak Samsung bude nuteny to kompletne prerobit(minimalne farby ked uz nie nove UI) inac by ich Amoledy “vyhoreli” z tolkej bielej. Ak by ale bola moznost dat toto vsetko do ciernej tak to by potesilo vela ludi.
Ja neverím tomu, že napr. Samsung upusti od dizajnu TouchWiz. Preto sa pýtam, že aký budú mať tieto zmeny rozmer V iných zariadeniach ako Nexus.
Btw ja trávim minimálne 90% času V aplikáciách, lebo čo by som robil napr. V nastaveniach, že? :-) No i tak, okrem o niečo vyššej spotreby pri zobrazení bielej, neviem o tom, že by amoledom vadila biela :-).
pretoze na amoled ked je zobrazena cierna tak ten pixel je vypnuty a nesvieti
To ja viem a…? :) Ako som už aj napísal, síce sa nerád opakujem, ale pre dnes teda spravím výnimku, netrávim v prostredí toľko času aby to bol problém, no ak by som aj trávil (neviem čo by som tam robil :D ), tak okrem o niečo vyššej spotreby je kde ten problém? :D Mal som SIII a posledná vec čo som riešil bola, že displej je biely a chytro musím načítať nejakú inú stránku, najlepšie čiernu :D .
No ja som toto nechcel riešiť vôbec, len nechápem vaše komenty :D .
Amoled ma priblizne 3x vacsiu spotrebu pri zobrazeni bielej(v porovnani s LCD). a naopak ak mas cierne pozadie a povedzme biely text tak spotreba je len 30% oproti LCD. Su to len priblizne cisla nakolko technologia ide dalej velmi rychlo ale snad uz je jasne preco treba mat na Amoledoch co najviac tmavej.
To si kde vzal tie čísla? :-) Amoled nemá ani raz takú spotrebu pri zobrazení bielej, Samsung predsa na toto musí myslieť keďže väčšina ľudí využíva smartfony na net, sociálne siete atď., takže takmer všade biele pozadie. Dalšia vec o ktorej som písal už 2 krát hádam, ja V prostredí netravím toľko času aby bola biela problém, väčšinu času trávim V aplikáciách, na ktoré nemá farba prostredia žiadny vplyv.
Toto sú bludy čo píšeš.
Testov je nete viac staci hladat:) Tento konkretne je uz starsi takze spotreba dnesnych panelov bude ina ale je tu pekne vidiet porovnanie technologie LCD kde nehraju zobrazovane farby ziadnu rolu kedze spotreba displeja je konstantna kdezto pri Amoledoch je vysledna spotreba zavisla od zobrazenej farby kazdeho jedneho pixelu. http://i-cdn.phonearena.com/images/articles/33658-image/OLEDvsLCD.jpg
Bude L ko aj na nexus 7 (2012) ?
No, to nevieme… Google podporuje svoje zariadenia iba 2 roky po vydaní a je len na ňom, či bude lenivý a na N4 a N7 sa vyprdnú alebo či ich aktualizuje… Ale CyanogenMod je tu stále =)
Nie 2 roky, ale iba 18 mesiacov, ako to bolo spominane v suvislosti s Galaxy Nexusm, ktory nedostal Kit Kat.
Tak dokonca ešte menej…
Bude to Android Lopata. Alebo Loktibrada. Alebo Android Lukašenko. Ale asi najskôr ostane len samotným “L”-kom alebo to bude Luxus.
BTW, vie niekto povedať, kedy bude OTA-čko tohoto Androidu L pre podporované google zariadenia? To je informácia, ktorá zatiaľ dosť chýba…