MojAndroid

Tento týždeň bolo jednoznačne najzvučnejšou novinkou predstavenie najnovšieho systému Android L. Google predstavil nový systém na konferencii Google I/O, kde boli prítomné aj stovky developerov z celého sveta. Novinka prichádza s niekoľkými dizajnovými aj funkčnými zmenami, pričom sa drží nového dizajnového manuálu s názvom Material Design. Ten je najväčšou zmenou dizajnu od čias Androidu 4.0 Ice Cream Sandwich.

android-l-cover

Náš tip
Pozrite si Android L na obrázkoch
Náš tip
Android L vs. Android KitKat – porovnanie vzhľadu

Najvýraznejšie sa nový dizajn dotkol notifikačnej lišty, ktorá ponúka nový systém notifikácií aj rýchlych skratiek ovládania. Notifikácie sa zobrazujú podľa relevancie, pričom pozostatkom zo starších verzií Androidu je ich odstránenie pohybom do strán. Najdôležitejšie notifikácie vám vyskočia do popredia pri používaní akejkoľvek aplikácie, takže už nikdy nezmeškáte dôležité udalosti a upozornenia. S notifikáciami môžete pracovať aj zo zamknutej obrazovky, pričom dvojitým poklepaním na notifikáciu otvoríte prostredie danej aplikácie. Samozrejme, ak máte obrazovku zablokovanú heslom, musíte ju najprv odomknúť. Notifikácie otvoríte klasicky stiahnutím notifikačnej lišty z vrchnej časti obrazovky. Okrem nich v lište uvidíte informácie o čase, Wi-Fi či batérii. Ak chcete otvoriť skratky pre rýchle ovládanie, musíte gesto stiahnutia lišty zopakovať. Na displeji sa vám potom zobrazí ovládač jasu, ovládanie pripojenia a skratky pre ďalšie funkcie, ktoré však zatiaľ nemôžete vymeniť za iné.

android-l-02 android-l-03

Náš tip
Novinky v systéme Android L, ktoré Google nespomenul

Veľkou zmenou dizajnu prešli aj samotné nastavenia zariadenia. Tie sú po novom zoradené podľa záložiek a kategórií na jednej obrazovke, pričom Material Design cítiť aj v ďalších úrovniach nastavení. Zmenili sa napríklad prepínače Wi-Fi či Bluetooth. Zmenu hodnotíme pozitívne, dizajn je krajší, jednoduchší a aj praktickejší. Niektorí používatelia si však budú musieť zvykať. Popri nastaveniach spomenieme aj niekoľko nových funkcií pre šetrenie batérie, ktoré Google do Androidu L integroval. Všetky tieto šetriace režimy sa skrývajú pod názvom Projekt Volta, ktorý bude neskôr dostupný aj pre developerov. Tí podľa neho budú môcť upraviť svoje aplikácie a znížiť tak ich spotrebu energie.

android-l-05 android-l-07

Náš tip
Android má už miliardu aktívnych používateľov, ovládol aj trh s tabletmi

Novinkou je tiež nový systém zabezpečenia obrazovky. Tá sa aktivuje len v neznámom prostredí, pričom doma či u priateľov bude vaše zariadenie odomknuté. Na rozpoznanie prostredia budú smartfónom a tabletom slúžiť pripojené zariadenia v sieti Wi-Fi alebo cez Bluetooth. Google túto funkciu predviedol v spojení s inteligentnými hodinkami. Pri displeji musíme spomenúť aj novinku pre farboslepých a inak zrakovo postihnutých používateľov. Google si pre nich totižto v najnovšom Androide L pripravil niekoľko noviniek, ktoré im pomôžu s ovládaním smartfónov a tabletov.

android-l-04 android-l-08

Náš tip
Android L obsahuje rôzne módy displeja pre farboslepých

Veľmi zaujímavým je aj systém multitaskingu. Ten je vytvorený pomocou špeciálnych tabov, podobne ako v prehliadači Google Chrome. Do menu s multitaskingom sa dostanete pomocou jedného z troch nových navigačných tlačidiel, ktoré sú rovnako výraznou zmenou v dizajne systému Android. Rovnako ako v Chrome, aj tu jednotlivé úlohy zatvárate potiahnutím do strán, pričom medzi viacerými prebiehajúcimi aplikáciami rolujete vo vertikálnom smere.

Náš tip
APLIKÁCIE | Klávesnica z Androidu L bezplatne dostupná v Obchode Play

A čo ďalšie sa zmenilo? Google do Androidu L pridal mierne upravenú zamknutú obrazovku a rovnako niekoľko upravených aplikácií. V nich však zmenu nájdete len naozaj bystrým okom. Nakoľko ide len o Preview verziu systému Android L, očakávame, že pri najbližšej aktualizácii Google pridá do systému niekoľko ďalších funkcií a vychytávok. O ich príchode vás budeme samozrejme informovať.

android-l-01 android-l-06

Náš tip
NÁVOD | Inštalácia Android L na Nexus 5 a Nexus 7

Nový Android L si momentálne môžete nainštalovať na Nexus 5 a Nexus 7 2013. Ak neviete ako na to, prečítajte si náš NÁVOD. Okrem Nexus zariadení, ktoré získajú Android L vo finálnej verzii ako prvé, sa na tento systém môžu tešiť aj majitelia smartfónov HTC One M7 a HTC One M8. Taiwanská spoločnosť sa totižto zaviazala, že týmto vlajkovým lodiam dodá najnovší Android do 90 dní od oficiálneho uvoľnenia kódu Googlom. Dovtedy si môžete svoje zariadenie skrášliť aplikáciami a súbormi extrahovanými z oficiálnej ROM, viď TIP na články nižšie.

Náš tip
Stiahnite si aplikácie, pozadia, zvonenia a fonty z Androidu 5.0 “L” [DOWNLOAD]

Čo dodať na záver? Google nový systém Android L prepracoval naozaj do detailov a aj keď ide zatiaľ len o akúsi beta verziu, videli sme niekoľko významných zmien nielen v dizajne, ale aj funkciách. Tešíme sa na okamih, kedy príde Android L vo finálnej verzii, o ktorej vás určite budeme informovať medzi prvými. Dovtedy sledujte náš web a novinky o Androide L. Otázka na záver – ako sa podľa vás bude volať oficiálna verzia Androidu L?

Ako sa podľa vás bude volať oficiálna verzia systému Android L?

Zobraziť výsledky

Loading ... Loading ...
29.6.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+