MojAndroid

Najpozitívnejšou správou tohto týždňa bol jednoznačne update aplikácie Google Voice Search, inak hlasového vyhľadávania, ktorý so sebou okrem iných zmien priniesol aj implementovanie nášho materinského jazyka – slovenčiny. To, že Google Voice Search dokáže rozpoznať už aj slovenčinu, so sebou prináša nespočetne veľa výhod a my sa môžme stať ešte viac pohodlnejšími. Po slovensky totižto už môžeme písať SMS-ky, e-maily, webstránky do prehliadača či hocijaký iný text priamo v Androide. Najprv si však treba slovenčinu v mobile vedieť nastaviť.

Nastavenie slovenčiny v Google Voice Search (Hlasového vyhľadávania) si vyžaduje len niekoľko jednoduchých krokov. Ak máte vo vašom Androide nastavenú slovenčinu ako hlavný jazyk, mohlo sa pokojne stať, že vám Voice Search nastavil slovenčinu automaticky. Pokiaľ však technológia speech-to-text¹ nedokáže rozoznať vaše hovorené slová v materčine, postupujte podľa jednoduchého návodu:

¹ – Speech-to-text je technológia, ktorá prevádza hovorenú reč na digitálny text, s ktorým je následne možné pracovať. 

Android 2.2 Froyo – Android 2.3 Gingerbread

 1. Uistite sa, že máte slovenčinu ako hlavný jazyk vášho Android zariadenia.
 2. Nainštalujte si aplikáciu Voice Search (odkaz vyššie), pokiaľ túto aplikáciu máte nainštalovanú, skontrolujte, či neponúka aktualizáciu.
 3. Aktualizovanú aplikáciu otvorte v Menu.
 4. Malo by sa vám zobraziť hlásenie, že táto funkcia je dostupná už aj v slovenčine. Pokiaľ je tomu tak, stlačte OK a môžete využívať funkciu speech-to-text v celom prostredí OS Android v slovenčine.
 5. Ak sa hlásenie nezobrazilo, slovenčinu vám nastavilo automaticky alebo ju treba nastaviť manuálne. Stlačte Menu -> Nastavenia -> Jazyk -> a zvoľte slovenčinu. Ak Android nedokáže ani potom rozoznať vašu reč, reštartujte vaše Android zariadenie.
        

 

Android 4.0 Ice Cream Sandwich – Android 4.1 Jelly Bean

Metóda č.1

 1. Uistite sa, že máte nainštalované Voice Search a že je aplikácia aktuálna.
 2. Otvorte Nastavenia -> Jazyk a klávesnica -> Hlasové zadávanie textu Google -> Zvoľte slovenčinu.
 3. Stlačte tlačidlo Domov a celý proces by mal byť hotový. Teraz by vám malo vaše Android zariadenie rozpoznať slovenčinu pri zadávaní textu pomocou speech-to-text technológie.
  

Metóda č.2

 1. V menu otvorte Voice Search (Hlasové vyhľadávanie).
 2. Pomocou 3 bodiek vpravo dole otvorte kontextové menu.
 3. Choďte cez Nastavenia -> Voice (Hlas) -> Jazyk a tu zvoľte slovenčinu.
 4. Tlačidlom Domov sa vráťte na domácu obrazovku a môžete využívať slovenčinu ako hlavný jazyk prevodu reči na text.
  (Tento návod môžete použiť aj vtedy, ak máte hlavný jazyk vášho Android zariadenia Angličtinu alebo iný)
    

Ak ste správne prešli všetkými vyššie uvedenými krokmi, mali by ste mať fungujúci prevod reči na text v slovenčine. Ak tomu stále tak nie je, skúste reštartovať vaše zariadenie. Prevod hovorenej reči na text môžete využiť v každej jednej aplikácii, kde zadávate text pomocou klávesnice. Na klávesnici stačí stlačiť tlačidlo Mikrofón  a telefón vám prepíše hovorenú reč na text. Dôležité je, aby ste rozprávali zrozumiteľne, pomaly a čisto (bez nárečia), inak bude prepísaný text chybný. Takýto prevod reči na text môžete využiť pri písaní SMS správ, písaní e-mailov, pri vyhľadávaní, pri hľadaní kontaktov a podobne.

  

Mnohí z vás si mýlia Hlasové vyhľadávanie (Voice Search) s funkciou Google Now. Google Now je súčasťou najnovšej verzie OS Android 4.1 Jelly Bean a hoci si i v tejto verzii dokážete nastaviť slovenčinu ako jazyk prevodu reči na text, Google Now slovenské príkazy ako “Poslať SMS mame s textom…” ešte nepozná. Slovenčina pri speech-to-text technológii je však dobrým začiatkom a dúfame, že sa čoskoro dočkáme aj aktualizácie pre Google Now, kde pribudnú slovenské príkazy. Dovtedy sa budete musieť so svojim Android zariadením rozprávať po anglicky :-)

Tip redakcie: Pokiaľ máte vaše Android zariadenie aktualizované na najnovšiu verziu OS Android 4.1 Jelly Bean a Google Now vám nefunguje korektne, je to spôsobené tým, že táto funckia nie je v našom jazyku dostupná. Korektne vám Google Now (karty s počasím, kurzami a podobne) bude fungovať len v prípade, že si nastavíte systémový jazyk angličtinu. Aj napriek tomu, že budete mať celé prostredie Androidu v angličtine, môžete si pomocou vyššie uvedeného návodu nastaviť pri prevode reči na text slovenčinu (Návod pre Android 4.1 Jelly Bean, metóda č.2).

19.8.2012

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+