MojAndroid

Pri kúpe nového zariadenia sa mnohí z nás orientujú najmä na základe jeho parametrov. Rozhoduje veľkosť pamäte, RAM, typ a rýchlosť procesora, veľkosť displeja či jeho rozlíšenie. Častokrát dokonca uprednostníme iné zariadenie len kvôli tomu, že má lepší jeden z parametrov, aj keď sa nám viac pozdáva alebo páči iné zariadenie. Sú však údaje, ktoré pri svojich prístrojoch uvádzajú výrobcovia pravdivé? Tomuto problému sa budeme venovať v ďalšej časti seriálu Téma týždňa.

android-question (1)

Ako príklad nám výborne poslúži vnútorná pamäť našich smartfónov a tabletov. Pri počítačoch a notebookoch sa rozdielom medzi papierovými a reálnymi údajmi nevenujeme až tak, nakoľko disky dosahujú kapacitu v stovkách gigabajtov. V našich mobilných zariadeniach však častokrát rozhoduje každý detail a už 100 MB rozdiel môže byť problémom. Veľkosť vnútornej pamäte totižto častokrát rozhoduje o tom, koľko aplikácií si užívateľ môže nainštalovať a ku akému množstvu dôležitých dát má priamy prístup.

drive-hard-disk-hi

Problémom pri pamätiach v našich zariadeniach nie je len pamäť, ale aj jej formátovanie. Mnohé mobilné zariadenia podporujú prenos súborov v maximálnej veľkosti do 4 GB, čo pri dnešných kapacitách pamäťových kariet, ktoré sa počítajú už ako násobky 8 GB kapacity, predstavuje naozaj nepríjemný problém. Pri pamäťových kartách sa tento problém dá vyriešiť formátovaním, ak však zariadenie ponúka len vnútornú pamäť (vlastne len zabudovanú pamäťovú kartu, ktorá sa ešte aj v systéme javí ako “sdcard”) alebo iné formátovanie pamäťovej karty nepodporuje, formátovanie neprichádza do úvahy.

Ako nás výrobcovia klamú?

Ak si kúpite nové mobilné zariadenie a tešíte sa z toho, že má 16 GB vnútornú pamäť a pamäťová karta vám tak bude úplne zbytočná, musíme vás sklamať. Zariadenie síce ponúka pamäť o veľkosti 16 GB, no z toho zaberajú zvyčajne 3-4 GB systém a predinštalované aplikácie, pričom si zariadenie ešte musí ponechať 500 MB pamäťovú rezervu. Nakoniec tak zistíte, že váš smartfón alebo tablet má vlastne dostupných len 11 alebo 12 GB pamäte a utekáte do obchodu, aby ste si do neho dokúpili pamäťovú kartu. Ak ju zariadenie podporuje, samozrejme.

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

V poslednej dobe boli veľmi prekvapení majitelia najnovšieho smartfónu Samsung Galaxy S4. S úsmevom na tvári si kúpili jeho 16 GB verziu, pričom zistili, že ide v skutočnosti iba o “8 GB verziu”. Operačný systém prešpikovaný S-technológiami totižto v pamäti zaberal takmer polovicu kapacity, čo pri prvom presúvaní väčších súborov jeho majitelia ihneď pocítili. Našťastie tento smartfón disponuje slotom na microSD karty, pomocou ktorého si jeho pamäť dokážete rozšíriť. Čo však Nexus zariadenia?

sgs4-storage-main

Mnohí spotrebitelia na svete sa dali nalákať na nízke ceny Nexus zariadení. Hoci za svoj 8 GB-ový Nexus 7 alebo Nexus 4 zaplatili veľmi málo, pričom získali naozaj zariadenie so slušnou výbavou, svoju voľbu oľutovali ihneď, ako sa pozreli do nastavení. Zariadenia totižto ponúkali len 5,5 GB pre uloženie akýchkoľvek dát vrátane aplikácií, čo v dnešnej dobe, kedy každá náročnejšia hra dosahuje aj 2 GB veľkosť, znamená naozaj málo. Ako to však zmeniť?

Je budúcnosťou cloud?

Cudzie slovo “cloud” sa čoraz viac skloňuje aj v našej krajine. Západný trend sa pomaly, ale isto dostáva aj do našich zariadení, kde si buduje stabilné miesto. Okrem toho, že cloud ponúka niekoľko výhod oproti pevným pamäťovým médiám, v našej krajine bohužiaľ badáme skôr nevýhody. Pre jeho plnohodnotné používanie je totižto potrebné stabilné pripojenie k dátovej sieti a neobmedzený dátový paušál, ktorý je však na Slovensku pre väčšinu obyvateľstva nereálnym. Ďalšiu nevýhodu vidíme v batérii. Ak totižto chcete používať cloud napríklad na prehrávanie hudby alebo zdieľanie väčších súborov, môžete sa rozlúčiť s celodňovou výdržou batérie. Cloud ju totižto dokáže vybiť do niekoľkých hodín.

droid_cloud

Už teraz sa však vo viacerých sférach hovorí o tom, ako cloud začleniť do našich každodenných životov. Rozhodne tomu pomôže nový typ batérie, ktorá na jedno nabitie vydrží niekoľkonásobne viac ako terajšie typy a do budúcnosti sa určite musíme zamerať aj na rýchlejšie mobilné siete, ktoré by už čoskoro mali dosiahnuť 4G profil. Dovtedy však na cloud a jeho plnohodnotné využívanie môžme zabudnúť.

RAM – ďalšie zavádzanie?

Ďalším príkladom môže pokojne byť operačná pamäť. Mnohí sa dnes len búchajú do čela, prečo už majú aj mobilné zariadenia 2 GB RAM a na čo je to dobré. Všetci by sme si mali uvedomiť jednu vec. Mobilné telefóny už dávno nie sú len na telefonovanie a písanie SMS správ, či e-mailov, ale mnohí z nás ich využívajú ako plnohodnotné multimediálne centrum s gigabajtmi hudby a filmov vo vysokej kvalite, nehovoriac o náročnosti aplikácií, ktorá každým dňom stúpa. Navyše, nik z nás na svojom mobilnom zariadení nerobí len jednu vec naraz, ale zatiaľ čo pozerá film, jeho smartfón v pozadí aktualizuje informácie zo sociálnych sietí, kontroluje prijaté e-maily, kontroluje dostupnosť aktualizácií a tak ďalej. A aj napriek všetkým svojim funkciám sa vám však ešte stále zmestí do vrecka!

samsung-memory

Android je známy svojimi procesmi na pozadí. Spolu s neustále náročnejšími verziami systému dokážu tieto procesy naozaj pohltiť dosť veľkú časť operačnej pamäte zariadenia. Ku príkladu, na LG Optimus G, ktorý papierovo ponúka 2 GB RAM, je pri manuálnom vypnutí všetkých aplikácií dostupných len niečo cez 1,1 GB RAM. Rovnako je to aj pri Sony Xperii Z, ktorá pri nulovej aktivite používateľa vykazuje len 1,2 GB voľnej pamäte RAM. Do pozornosti však musíme dať natívnu vlastnosť systému Android, ktorý si pri vyvolaní náročnejšieho procesu do popredia (spustenie náročnej hry) sám vypne procesy na pozadí, čím si uvoľní RAM pre náročnejšiu operáciu. Ak však chceme využívať viacero náročnejších procesov naraz, 2 GB RAM príde vhod.

Záver

Je jasné, že je nereálne, aby sme žiadali výrobcov o to, aby predávali 16 GB zariadenia (s reálne dostupnou 8 GB pamäťou) ako 8 GB modely. Rovnako nereálne je žiadať o to, aby všetky zariadenia ponúkali možnosť rozšírenia pamäte pomocou microSD karty. Jedno však od nich chcieť môžme – aby zákazníkov informovali o reálnych  a pravdivých parametroch svojich zariadení. Hoci si väčšina myslí, že by tým utrpel marketing a predajnosť, sme iného názoru. Človek, ktorý potrebuje vo svojom zariadení viac ako 15 GB miesta by si totižto radšej priplatil 100 EUR za 32 GB model (s reálne dostupnými 28 GB), akoby si mal kúpiť 16 GB zariadenie a okamžite na to ho predať, pretože by mu bolo poskytnutých len 10 alebo 11 GB. Rovnako to je s ostatnými parametrami zariadení. Aký je váš názor na tento fakt? Boli by ste spokojnejší, keby výrobca pri svojom zariadení udával reálne parametre alebo vám stačia papierové údaje, na ktoré sme boli doteraz zvynutí? Viete presne, koľko voľnej pamäťe poskytuje váš smartfón alebo tablet?

Budeme radi, ak svoj názor vyjadríte v komentároch nižšie.

Zdroj: PhoneArena

12.5.2013

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+